Home 9 Blog 9 Sądy biorą stronę kredytobiorców w sporach z bankami

Sądy biorą stronę kredytobiorców w sporach z bankami

13 maja 2021

Coraz więcej pozwów frankowiczów przeciwko bankom kończy się wyrokami korzystnymi dla kredytobiorców. Wpływ na to mają korzystne orzeczenia SN i TSUE. Teraz jest najlepszy czas na zrobienie porządku z trudnym do spłaty kredytem frankowym. Dowiedz się jak to zrobić.

Spis treści:

 1. Jak dużo spraw frankowiczów przeciwko bankom jest już w sądach?
 2. Czy sądy w Polsce muszą wydawać te same wyroki w podobnych sprawach?
 3. Jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie sprawy?
 4. Czy teraz jest dobry moment, żeby pozwać bank?

Jak dużo spraw frankowiczów przeciwko bankom jest już w sądach?

Liczba kredytobiorców składających pozwy przeciwko bankom jest bardzo duża. Co miesiąc rośnie o kilka tysięcy. W ciągu roku liczba spraw sądowych wytoczonych bankom przez frankowiczów wzrosła o 148 proc. Takie dane podał portal Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotów sporu w ponad 28 tys. pozwów (czyli w przybliżeniu tyle, ile liczy mieszkańców np. Zakopane) to około 6,1 mld zł. W rzeczywistości takich spraw w sądach jest jeszcze więcej, bo podane dane dotyczą tylko banków giełdowych. Wynika z tego, że coraz więcej frankowiczów nie zamierza dłużej czekać i spłacać wysokich rat. Zamiast tego decyduje się na wystąpienie na drogą sądową, która dla posiadających kredyty w szwajcarskiej walucie jest szansą na najkorzystniejsze rozwiązanie. 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jesienią banki informowały o 5 mld zł* rezerw na wypłaty dla frankowiczów, zatem już teraz w sądach jest znacznie więcej do wygrania. A to nie koniec: z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w połowie 2020r. umowy w helweckiej walucie miało 768 tys. Polaków, a ich wartość to 100-120 mld zł. Nie ma gwarancji, że w przyszłości wszystkie banki będą w stanie wypłacać tak duże kwoty. Teraz nie ma z tym problemu.

Czy sądy w Polsce muszą wydawać te same wyroki w podobnych sprawach?

Sądownictwo w Polsce nie opiera się na precedensach. To znaczy, że wyrok w jednej sprawie nie ma automatycznego zastosowania w innej, podobnej sprawie. Pomimo korzystnego wyroku TSUE w sprawie p. Dziubak, pojawiły się dalsze wątpliwości związane z postepowaniem na wypadek unieważnienia umów kredytowych. 

Rozstrzygnięcia w sprawach z kredytem frankowym nie są zawsze takie same. Może to być:

 • całkowite unieważnienie kredytu, 
 • tzw. „odfrankowienie” kredytu, 
 • zwrot nadpłaty.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie sprawy z kredytem frankowym?

Czas oczekiwania na wyrok w sprawach przeciwko bankom jest w sądach powszechnych długi – nawet 2,5 roku dla pozwów złożonych w 2020 r. Wynika to z dużej liczby spraw rozpatrywanych przez sądy – jak wspomnieliśmy wyżej jest ich co najmniej 28 tys. Ta liczba jednak szybko rośnie. Po wyrokach TSUE i SN odpowiednio z kwietnia i maja 2021r. coraz więcej osób decyduje się wystąpić na drogą prawną i pozwać bank. Co miesiąc przybywa po kilka tysięcy spraw. Sądy nie nadążają z ich rozpatrywaniem, nawet pomimo tworzenia specjalnych wydziałów do pozwów związanych z kredytem w szwajcarskiej walucie. Eksperci oceniają, że liczba skarżących banki w najbliższym czasie znacząco zwiększy się. Większa liczba nowych pozwów w praktyce może zablokować sądy. Nie warto na to czekać.

Kredytobiorcy, którzy z pozwem zwlekają ustawią się na końcu kolejki do rozstrzygnięcia swojej sprawy. W myśl prawidłowości – im później pozwą bank, tym dłużej będą czekać na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie.

Czy teraz jest dobry moment, żeby pozwać bank i zrobić porządek z kredytem frankowym?

Do niedawna część frankowiczów wstrzymywała się z decyzją o skierowaniu sprawy na wokandę. Mrożąco działały ostrzeżenia banków, że w przypadku pozwu od kredytobiorców będą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, który posłużył do zakupu mieszkania.

Jednak teraz lawina pozwów już ruszyła, po prostu po korzystnych orzeczeniach TSUE i SN nie ma już na co czekać. Otworzy się szerokie okno na wygraną z bankiem i pozbycie się drogiego kredytu.

Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami i sprawdź jakie masz możliwości.

Zobacz także:

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Czy zero zł to dużo za odzyskanie wolności finansowej? Tyle kosztuje proces o kredyt frankowy, jeśli go wygrasz. Pamiętaj, że banki to seryjni...

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    close-link