Home 9 Blog 9 Jak wygrać z bankiem sprawę o kredyt we frankach?

Jak wygrać z bankiem sprawę o kredyt we frankach?

1 marca 2021

Możesz wygrać w sądzie sprawę z bankiem o kredyt w szwajcarskiej walucie. Potrzebujesz tylko wsparcia profesjonalnej i doświadczonej kancelarii prawniczej.

Zazwyczaj najtrudniejsza jest sama decyzja – pozwać bank czy odpuścić i bez żadnych protestów dalej spłacać kredyt CHF? Wymaga to analizy argumentów za i przeciw. Zmierzenia się z wizją stale rosnących rat kredytu i niepewnością jutra. Trzeba też dostrzec możliwość zmiany tej sytuacji, czyli życia bez uciążliwego kredytu hipotecznego i obciążających rat. Kredytu, który być może już sprawił, że szwankuje Ci zdrowie, relacje rodzinne są nadszarpnięte albo pracujesz z tego powodu za granicą, z dala od rodziny. Wiemy, że decyzja jest trudna, choć bilans strat zdecydowanie przewyższa zyski. Z naszego poradnika dowiesz się, dlaczego nie warto zwlekać z jej podjęciem. Profesjonaliści z E-Kancelarii podpowiedzą, co warto zrobić.

Jeśli etap decyzji masz już za sobą i chcesz pozwać bank – gratulujemy! Pozostała część drogi nie będzie wcale taka trudna, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do sukcesu i nie musisz iść nią samodzielnie.

Poniżej opisaliśmy najważniejsze aspekty związane z pozwaniem banku. Dowiedz się, jak to zrobić, żeby zyskać na tym jak najwięcej.

Jak uporać się z kredytem. Od czego zacząć?

Zacznij od dokumentów. Zbierz je, zapoznaj się z nimi, wystąp do banku po zaświadczenie – jego uzyskanie może zająć nawet do dwóch miesięcy. Komplet dokumentów to:

 • umowa kredytowa,
 • regulamin kredytu,
 • aneksy do umowy,
 • później potrzebne będzie także zaświadczenie z banku o historii kredytowej.

Najważniejsza jest umowa kredytowa. Wytoczenie procesu bankowi musi być poprzedzone jej wnikliwą analizą. Jeśli są w niej klauzule abuzywne (niedozwolone) – jest to podstawa do wniesienia pozwu. Trudno samodzielnie przeprowadzić taką analizę, lepiej zwrócić się z tym do profesjonalnej kancelarii prawnej.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ

Potem oszacuj, o co warto walczyć – czy są szanse na unieważnienie kredytu, jego odfrankowienie i wypłatę niesłusznie zapłaconych bankowi świadczeń. Trzeba wziąć pod uwagę szereg danych, m.in.:

 • wysokość kredytu,
 • datę jego zawarcia,
 • kwotę spłaconych odsetek i części kapitałowej kredytu,
 • wysokość kursu franka szwajcarskiego w momencie udzielania kredytu,
 • wysokość kursu franka szwajcarskiego w okresie spłaty kredytu,
 • oprocentowanie kredytu.

Do sądu musisz iść z dobrym prawnikiem

Samodzielna analiza umowy jest bardzo trudna, a to dopiero początek. Przed Tobą jeszcze złożenie pozwu i obrona swoich roszczeń w sądzie. Wymagać to będzie:

 • znajomości obowiązujących przepisów,
 • zdystansowania wobec całej sprawy, bo walka w emocjach jest trudniejsza i pozbawia sił.

Zwykle jest to trudne do osiągnięcia dla zwykłych kredytobiorców, korzystają więc oni z pełnomocników.

Przedstawicielem kredytobiorcy w sądzie może być każda wybrana przez niego osoba lub profesjonalny pełnomocnik: adwokat lub radca prawny. Najkorzystniejszy jest wybór kancelarii prawniczej, takiej jak E-Kancelaria, która specjalizuje się w sprawach kredytów frankowych.

Decyzję o udzieleniu pełnomocnictwa najlepiej poprzedzić rzetelnym sprawdzeniem, czy dana kancelaria:

 • działa na rynku przynajmniej kilka lat,
 • z sukcesami zajmuje się sprawami kredytów CHF,
 • ma zespół doświadczonych prawników.

Wybrana kancelaria, korzystając z bogatego doświadczenia prawników i znajomości orzecznictwa, na samym początku przeanalizuje umowę kredytową, określi Twoje szanse na wygraną, powie, co możesz zyskać i zaproponuje możliwe ścieżki postępowania – korzystne dla Ciebie.

Co więcej, niektóre oferują bezpłatną analizę umowy kredytowej – dopiero potem możesz podjąć decyzję o współpracy.

Co możesz uzyskać na drodze sądowej?

Ponieważ banki, zawierając w umowach klauzule niedozwolone, doprowadziły do dramatycznych sytuacji życiowych kredytobiorców, ponoszą za to odpowiedzialność. Kancelarie prawnicze doskonale wiedzą o przegranej pozycji banków i walczą o jak największe korzyści dla swoich klientów. Mogą oni uzyskać dla nich:

 • całkowite unieważnienie kredytu,
 • tzw. „odfrankowienie” kredytu,
 • zwrot nadpłaty.

Co mówią statystyki?

75 proc. wygranych spraw kończy się całkowitym unieważnieniem kredytu frankowego.

Kredytobiorcy wygrywają 9 na 10 spraw z bankami.

Szanse na wygraną są bardzo duże, pod warunkiem dobrego przygotowania, profesjonalnej analizy umowy i umiejętnego argumentowania swoich roszczeń w sądzie.

E-kancelaria to zespół biegłych prawników, którzy mają duże doświadczenie w sprawach o kredyty frankowe i prowadzi je z sukcesami.

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link