Spis treści:
Rok 2021 jest przełomowy dla frankowiczów. Kredytobiorcom sprzyja wszystko, banki są na straconej pozycji.
Szacuje się, że ponad 90 proc. procesów sądowych wytoczonych przeciwko bankom w sprawach o nieważność umowy kredytowej we frankach szwajcarskich kończy się wygraną kredytobiorcy. Rezerwy finansowe banków, które mają pokryć roszczenia frankowiczów sięgają już 5 mld zł i ciągle rosną. To jednak nie koniec batalii o finanse kredytobiorców hipotecznych. Banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.
W tym artykule przeczytasz o najważniejszych zmianach, które już zaszły lub wkrótce staną się faktem w temacie kredytów frankowych. Z całą pewnością będzie to miało wpływ na Twój kredyt CHF i proces sądowy, jeśli zdecydujesz się pozwać bank.
Zacznijmy od statystyk — lawina pozwów
Szacunkowe wyliczenia mówią o około 37,5 tys. spraw o kredyty frankowe, które toczyły się pod koniec grudnia 2020 r. W tym samym okresie około 6,2 tys. osób walczyło z bankami w procesach grupowych.
Liczba pozwów stale rośnie, najlepiej widać to na porównaniu ostatniego kwartału z lat 2019 i 2020. W tym okresie w roku 2020 kredytobiorcy wnieśli trzy razy więcej spraw (12,14 tys.) w porównaniu do roku wcześniejszego.
Rok 2021 również rozpoczął się dynamicznym wzrostem powództw. W styczniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło dwa razy więcej pozwów w porównaniu do stycznia 2020 r.
Uchwała Sądu Najwyższego zabezpiecza spłacających raty
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego (III CZP 11/20) z 16 lutego 2021 r. właściwą teorią, na której sądy powinny opierać swoje rozstrzygnięcia w sprawach frankowych jest teoria dwóch kondykcji.
Oznacza to, że kredytobiorca może dochodzić zwrotu wpłaconych rat, nawet jeśli nie oddał całego kredytu.
Sądowe rozstrzygnięcie kolejnych spornych zagadnień prawnych – jakie będzie?
Małgorzata Manowska, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, przedstawiła Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie spornych zagadnień prawnych w sprawach frankowych.
Pytania dotyczą m.in. tego, czy w razie uznania, że w umowach są klauzule niedozwolone, które odnoszą się do sposobu określania kursu franka, możliwe jest ustalenie innego sposobu określenia kursu tej waluty, który wynikałby z przepisów prawa.
Izba Cywilna SN ma też rozstrzygnąć, czy umowa jest wiążąca w pełnym zakresie, jeśli nie ma możliwości ustalenia kursu waluty CHF.
Osobną kwestią jest sposób liczenia terminu przedawnienia dla kwot wypłaconych z tytułu kredytu. Sąd ma ustalić, czy rozpoczyna się to od chwili ich wypłaty. Ma także rozstrzygnąć, czy bank może żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Uchwała miała zostać podjęta 25 marca 2021 r., – termin został przesunięty na kwiecień 2021 r. Rozstrzygnięcie kwestii spornych ujednolici linię orzeczniczą.
Ugoda z bankiem – na co trzeba uważać
Zaproponowane w grudniu 2020 r. przez Jacka Jastrzębskiego (przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego) ugody miałyby oznaczać „przekształcenie” kredytu we frankach na złotowy przy oprocentowaniu WIBOR + marża.
Większość banków, które udzielały kredytów frankowych, rozważa propozycje ugód.
Jeśli Twój bank zdecyduje się na ugody z frankowiczami i otrzymasz taką propozycję, musisz wiedzieć, że może być ona korzystnym rozwiązaniem jedynie z pozoru. Przykładem są rozsyłane ostatnio propozycje zawarcia aneksów ze strony Banku Millennium. Po naszych analizach i rekomendacjach, kredytobiorcy rezygnowali z dalszych rozmów z bankiem.
Jeśli zdecydujesz się podpisać ugodę musisz pamiętać, że decyzja o porozumieniu może skutkować brakiem możliwości ewentualnego postępowania sądowego w przyszłości. Możliwe jest też ryzyko podwyższenia raty kredytowej, do czego może dojść przy zmianie oprocentowania. Tym samym istnieje ryzyko wzrostu całego zobowiązania. Banki nie wspominają też w swoich propozycjach o rozliczeniu wniesionych już nadpłat.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ
Specjalny wydział ds. frankowiczów
Obecnie większość pozwów trafia do Sądu Okręgowego w Warszawie — adekwatnego ze względu na adresy siedzib banków. Przez to na rozpoczęcie procesu w stolicy kredytobiorcy muszą czekać nawet 2,5 roku!Jednak już w kwietniuma się to zmienić. SO w Warszawie powiększy się o wydział dedykowany wyłącznie sprawom frankowiczów. Powołanie nowego oddziału może skrócić czas oczekiwania na rozprawy jak i czas ich rozstrzygania.
Proces sądowy – jak spór w sprawie kredytów frankowych wspiera doświadczona kancelaria prawna.
Od czasu wyroku w sprawie Państwa Dziubaków w 2019 r. kwestia rozwiązania trudnej sytuacji frankowiczów nabiera tempa. Nad jej poprawieniem pracują sądy i instytucje, otwierając nowe możliwości. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w 2021 r. wielu kredytobiorców może zdecydować się na zakończenie swojego wieloletniego problemu z kredytem frankowym.
Z naszego punktu widzenia teraz jest najlepszy czas na pozwanie banku, z kolei najmniej korzystnym działaniem jest ugoda. Jeśli złożysz pozew, masz 90 proc. szans na wygraną. Możesz zyskać całkowite unieważnienie kredytu CHF lub jego odfrankowienie i zwrot niesłusznie naliczonych nadpłat.
Żeby tak się właśnie stało warto zlecić prowadzenie sprawy doświadczonej w kredytach CHF kancelarii prawnej. Począwszy od analizy umowy, poprzez pełnomocnictwo w sądzie, aż do ogłoszenia wyroku prawnicy będą wspierać Cię swoją wiedzą i doświadczeniem.
E-Kancelaria to zespół biegłych prawników, którzy mają duże doświadczenie w sprawach o kredyty frankowe i prowadzą je z sukcesami.
Tutaj przeczytasz więcej o wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków i jego wpływie na Twój kredyt