Home 9 Blog 9 Jak poradzić sobie z kredytem we frankach w 2021 roku?

Jak poradzić sobie z kredytem we frankach w 2021 roku?

22 marca 2021

Rok 2021 jest przełomowy dla frankowiczów. Kredytobiorcom sprzyja wszystko, banki są na straconej pozycji.

Szacuje się, że ponad 90 proc. procesów sądowych wytoczonych przeciwko bankom w sprawach o nieważność umowy kredytowej we frankach szwajcarskich kończy się wygraną kredytobiorcy. Rezerwy finansowe banków, które mają pokryć roszczenia frankowiczów sięgają już 5 mld zł i ciągle rosną. To jednak nie koniec batalii o finanse kredytobiorców hipotecznych. Banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

W tym artykule przeczytasz o najważniejszych zmianach, które już zaszły lub wkrótce staną się faktem w temacie kredytów frankowych. Z całą pewnością będzie to miało wpływ na Twój kredyt CHF i proces sądowy, jeśli zdecydujesz się pozwać bank.

Zacznijmy od statystyk — lawina pozwów

Szacunkowe wyliczenia mówią o około 37,5 tys. spraw o kredyty frankowe, które toczyły się pod koniec grudnia 2020 r. W tym samym okresie około 6,2 tys. osób walczyło z bankami w procesach grupowych.

Liczba pozwów stale rośnie, najlepiej widać to na porównaniu ostatniego kwartału z lat 2019 i 2020. W tym okresie w roku 2020 kredytobiorcy wnieśli trzy razy więcej spraw (12,14 tys.) w porównaniu do roku wcześniejszego.

Rok 2021 również rozpoczął się dynamicznym wzrostem powództw. W styczniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło dwa razy więcej pozwów w porównaniu do stycznia 2020 r.

Uchwała Sądu Najwyższego zabezpiecza spłacających raty

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego (III CZP 11/20) z 16 lutego 2021 r. właściwą teorią, na której sądy powinny opierać swoje rozstrzygnięcia w sprawach frankowych jest teoria dwóch kondykcji.

Oznacza to, że kredytobiorca może dochodzić zwrotu wpłaconych rat, nawet jeśli nie oddał całego kredytu.

Sądowe rozstrzygnięcie kolejnych spornych zagadnień prawnych – jakie będzie?

Małgorzata Manowska, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, przedstawiła Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie spornych zagadnień prawnych w sprawach frankowych.

Pytania dotyczą m.in. tego, czy w razie uznania, że w umowach są klauzule niedozwolone, które odnoszą się do sposobu określania kursu franka, możliwe jest ustalenie innego sposobu określenia kursu tej waluty, który wynikałby z przepisów prawa.

Izba Cywilna SN ma też rozstrzygnąć, czy umowa jest wiążąca w pełnym zakresie, jeśli nie ma możliwości ustalenia kursu waluty CHF.

Osobną kwestią jest sposób liczenia terminu przedawnienia dla kwot wypłaconych z tytułu kredytu. Sąd ma ustalić, czy rozpoczyna się to od chwili ich wypłaty. Ma także rozstrzygnąć, czy bank może żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

Uchwała miała zostać podjęta 25 marca 2021 r., – termin został przesunięty na kwiecień 2021 r. Rozstrzygnięcie kwestii spornych ujednolici linię orzeczniczą.

Ugoda z bankiem – na co trzeba uważać

Zaproponowane w grudniu 2020 r. przez Jacka Jastrzębskiego (przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego) ugody miałyby oznaczać „przekształcenie” kredytu we frankach na złotowy przy oprocentowaniu WIBOR + marża.

Większość banków, które udzielały kredytów frankowych, rozważa propozycje ugód.

Jeśli Twój bank zdecyduje się na ugody z frankowiczami i otrzymasz taką propozycję, musisz wiedzieć, że może być ona korzystnym rozwiązaniem jedynie z pozoru. Przykładem są rozsyłane ostatnio propozycje zawarcia aneksów ze strony Banku Millennium. Po naszych analizach i rekomendacjach, kredytobiorcy rezygnowali z dalszych rozmów z bankiem.

Jeśli zdecydujesz się podpisać ugodę musisz pamiętać, że decyzja o porozumieniu może skutkować brakiem możliwości ewentualnego postępowania sądowego w przyszłości. Możliwe jest też ryzyko podwyższenia raty kredytowej, do czego może dojść przy zmianie oprocentowania. Tym samym istnieje ryzyko wzrostu całego zobowiązania. Banki nie wspominają też w swoich propozycjach o rozliczeniu wniesionych już nadpłat.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ

Specjalny wydział ds. frankowiczów

Obecnie większość pozwów trafia do Sądu Okręgowego w Warszawie — adekwatnego ze względu na adresy siedzib banków. Przez to na rozpoczęcie procesu w stolicy kredytobiorcy muszą czekać nawet 2,5 roku!Jednak już w kwietniuma się to zmienić. SO w Warszawie powiększy się o wydział dedykowany wyłącznie sprawom frankowiczów. Powołanie nowego oddziału może skrócić czas oczekiwania na rozprawy jak i czas ich rozstrzygania.

Proces sądowy – jak spór w sprawie kredytów frankowych wspiera doświadczona kancelaria prawna.

Od czasu wyroku w sprawie Państwa Dziubaków w 2019 r. kwestia rozwiązania trudnej sytuacji frankowiczów nabiera tempa. Nad jej poprawieniem pracują sądy i instytucje, otwierając nowe możliwości. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w 2021 r. wielu kredytobiorców może zdecydować się na zakończenie swojego wieloletniego problemu z kredytem frankowym.

Z naszego punktu widzenia teraz jest najlepszy czas na pozwanie banku, z kolei najmniej korzystnym działaniem jest ugoda. Jeśli złożysz pozew, masz 90 proc. szans na wygraną. Możesz zyskać całkowite unieważnienie kredytu CHF lub jego odfrankowienie i zwrot niesłusznie naliczonych nadpłat.

Żeby tak się właśnie stało warto zlecić prowadzenie sprawy doświadczonej w kredytach CHF kancelarii prawnej. Począwszy od analizy umowy, poprzez pełnomocnictwo w sądzie, aż do ogłoszenia wyroku prawnicy będą wspierać Cię swoją wiedzą i doświadczeniem.

E-Kancelaria to zespół biegłych prawników, którzy mają duże doświadczenie w sprawach o kredyty frankowe i prowadzą je z sukcesami.

Tutaj przeczytasz więcej o wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków i jego wpływie na Twój kredyt

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link