Jak rozpoczął się Nowy Rok dla Frankowiczów? Poznaj najważniejsze aktualności o kredytach we frankach. Dowiedz się, co nowego wydarzyło się w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku w kwestii umów frankowych.
Nowe pole sporu Frankowiczów z bankami
Spory: Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od 1 stycznia 2022 roku stopa LIBOR zostanie zastąpiona stopą SARON w każdej umowie kredytu w Unii Europejskiej. Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że nowy wskaźnik nie wymaga wprowadzenia zmiany treści umowy. Ale innego zdania jest część Frankowiczów. Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak uważa, że rozporządzenie KE obejmuje umowy zawarte po 1 stycznia 2018 roku, a większość umów frankowych w Polsce pochodzi z okresu wcześniejszego. Prezes Szcześniak zaznacza również, że brak wskaźnika wskazanego w umowie może spowodować nieważność umowy. Rozporządzenie KE jest rezultatem ogłoszonej w marcu 2021 roku decyzji Financial Conduct Authority (FCA) o zaprzestaniu publikowania wskaźnika LIBOR CHF z końcem 2021 roku.
Ponad 1000 spraw na jednego sędziego
Statystyki: Sąd Okręgowy w Warszawie przekazał dane, z których wynika, że w pierwszym półroczu funkcjonowania wydziału dla Frankowiczów wpłynęło 13,5 tys. pozwów. W niektórych referatach ilość spraw na jednego sędziego przekracza tysiąc. Terminy rozpraw są wyznaczane na 2023 rok. Prognozy nie są optymistyczne, w najbliższym czasie liczba pozwów za kredyty we frankach może się zwiększyć.
Prokurator generalny złożył kolejną skargę nadzwyczajną w sprawie kredytu we frankach
Skargi: Zbigniew Ziobro złożył kolejną skargę nadzwyczajną. Tym razem chodzi o kredyt frankowy zaciągnięty w 2007 roku. Prokurator uznał, że złamano prawa człowieka i obywatela określone w Konsytucji RP oraz naruszono prawo materialne i procesowe. Kredyt, którego dotyczy sprawa był zaciągniety na 192 890 franków, a łączna kwota wszystkich kosztów bankowych wyniosła 232 215,89 zł. Do umowy kredytu kilkukrotnie zawierano aneks, zmieniając jej warunki.
Co dalej z kursem franka w 2022 roku?
Frank: Z początkiem roku kurs franka umocnił się wobec złotego. Dziś przed południem kurs CHF/PLN wynosił 4,4145 PLN. Czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu kursu CHF jest stosunkowo niska inflacja w Szwajcarii wobec inflacji w Strefie Euro. Na umocnienie się szwajcarskiej waluty nieprzychylnie patrzą Frankowicze, którzy przed pandemią kupowali franki poniżej 4 zł.
Jeśli w Nowym Roku chcesz raz na zawsze zakończyć sprawę swojego kredytu we frankach, zachęcamy do wykonania u nas bezpłatnej analizy umowy kredytu. Wystarczy się z nami skontaktować poprzez ten formularz.
Przeczytaj też o naszej najnowszej wygranej sprawie frankowej.
Źródła:
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zamiana-wskaznika-LIBOR-na-SARON-Spor-miedzy-frankowcami-a-bankami-8252853.html
- https://mondaynews.pl/warszawski-sad-zalany-sprawami-frankowymi-na-jednego-sedziego-przypada-juz-ponad-1000-spraw/
- https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27955139,zbigniew-ziobro-skierowal-do-sadu-najwyzszego-skarge-nadzwyczajna.html
- https://www.fxmag.pl/artykul/mocne-zmiany-na-rynku-walutowym-kurs-euro-eur-leci-w-dol-umocnienie-funta-gbp-i-franka-chf-na-fx-dolar-usd-oraz-zloty-pln-oczekuja-na-impuls-prognoza-kwartalnych-kursow-walut-sprawdz