Sprawdź najnowsze wiadomości dla Frankowiczów. Ile trzeba czekać na rozprawę frankową? Co dalej z uchwałą Sądu Najwyższego ws. hipotek w CHF? Poznaj najważniejsze wydarzenia związane z kredytami w CHF, czytając Prasówkę Frankowicza z 17 września 2021.
1. Na rozprawę frankową trzeba czekać nawet 2 i pół roku
Pozwy: W Sądzie Okręgowym w Warszawie na rozprawę frankową trzeba czekać nawet 2 i pół roku — poinformował Money.pl. Zgodnie z opinią rzecznika prasowego warszawskiego sądu, Sylwii Urbańskiej, teraz „to, niestety, standard”. Szacuje się, że do końca roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynie blisko 24 tys. spraw związanych z kredytami w CHF, niewykluczone, że czekanie na rozprawy frankowe z biegiem czasu będzie się jeszcze bardziej wydłużać.
2. Wartość sporów frankowych zbliża się do 11 mld zł
Statystyki: Bankier.pl poinformował, że wartość sporów frankowych wynosi już 10,8 mld zł. W porównaniu do I kwartału, w II kwartale bieżącego roku wzrost liczby pozwów wyniósł dokładnie 21 proc. Drugi kwartał 2021 r. miał być przełomowy dla rozliczeń pomiędzy bankami a kredytobiorcami. Tymczasem drugiego września nie doczekaliśmy się uchwały Sądu Najwyższego ws. kredytów w helweckiej walucie, a termin kolejnego posiedzenia w tej sprawie nie jest jeszcze znany.
3. Odpowiedź TSUE może być dopiero za… półtora roku
TSUE: Dziennikarze OKOpress szacują, że Sąd Najwyższy, który 2 września 2021 r. wysłał pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie powoływania sędziów, na odpowiedź może czekać nawet półtora roku. Podczas posiedzenia sędziowie Sądu Najwyższego, którzy mieli odpowiedzieć na 6 pytań związanych z kredytami w CHF, nie doszli do meritum sprawy i skoncentrowali się na zastrzeżeniach do sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Ponieważ Sąd Najwyższy dopiero wysłał swoje pytania do TSUE, kwestię tego, kiedy możemy spodziewać się uchwały ws. hipotek we frankach, możemy uznać za zawieszoną.
4. Brak uchwały SN nie wpływa na bieg prowadzonego procesu frankowego
Media: Coraz więcej mówi się o tym, że brak uchwały Sądu Najwyższego nie wpływa na bieg prowadzonego procesu frankowego. Prawnicy podkreślają, że orzecznictwo w polskich sądach odnośnie kredytów w CHF jest spójne, a odpowiedzi na pytania prezes SN Małgorzaty Manowskiej zostały już udzielone przez TSUE, jak i dotychczasowe wyroki Sądu Najwyższego. Przeczytaj również: Dlaczego nie warto czekać na uchwałę Sądu Najwyższego ws. kredytów w CHF?
Jeśli masz pytania lub chcesz, abyśmy przeanalizowali korzyści, które możesz zyskać, unieważniając kredyt w CHF, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i bezpłatnie przeanalizujemy Twoja umowę kredytową.
Jeśli chcesz sprawdzić, co wydarzyło się przed 17 września 2021, przeczytaj wcześniejsze prasówki:
- Prasówka Frankowicza – 8 września 2021
- Prasówka Frankowicza – 1 września 2021
- Prasówka Frankowicza – 25 sierpnia 2021
- Prasówka Frankowicza – 17 sierpnia 2021
Źródła:
- https://www.money.pl/banki/frankowicze-zalali-sady-w-warszawie-na-rozprawe-trzeba-czekac-nawet-2-5-roku-6574152687930272a.html
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wartosc-frankowych-sporow-ciagle-puchnie-Przekroczyla-bariere-10-mld-zl-8183532.html
- https://oko.press/czy-sad-najwyzszy-wypial-sie-na-frankowiczow/
- https://marciniwuc.com/frankowicze-i-sad-najwyzszy-co-dalej/