Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 1 września 2021

Prasówka Frankowicza – 1 września 2021

1 września 2021

Wakacje wprawdzie się skończyły, ale wokół kredytów we frankach atmosfera staje się coraz bardziej gorąca. Bankierzy kwestionują orzeczenia polskich sądów i ze skargą udadzą się do Brukseli. Przeczytaj porcję najnowszych wiadomości dla Frankowiczów i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się ws. kredytów w CHF.

Jesteś zainteresowany unieważnieniem umowy kredytowej, ale nie wiesz, jakie masz możliwości w tym zakresie? Kliknij, żeby otrzymać od nas bezpłatną analizę umowy kredytowej.

1. Banki chcą złożyć skargę na polskie sądy do UE i TSUE

Banki: Sądy masowo orzekają na korzyść Frankowiczów, ale banki nie zamierzają czekać bezczynnie i łatwo godzić się z przegraną. Związek Banków Polskich chce złożyć skargę na polskie sądy do Unii Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na tapecie pojawi się zarówno unijna dyrektywa 93/13, jak i wyrok TSUE w sprawie Banku BPH, jak również kwestia roszczeń w zamian za korzystanie z kapitału (więcej o tym przeczytasz poniżej).

2. Banki zniechęcają Frankowiczów do dochodzenia praw w sądzie

Roszczenia: Banki chcą zniechęcić Frankowiczów do składania pozwów w sądzie. W jaki sposób? Coraz częściej wzywają kredytobiorców, których umowy zostały unieważnione, do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Warto zauważyć, że roszczenia te są sprzeczne z unijną dyrektywą 93/13, jak i niezgodne z prawem w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego.  

3. To już pewne: PKO BP zawrze ugody z kredytobiorcami

Ugody: Pod koniec września PKO BP będzie proponować klientom ugody ws. kredytu we frankach na zasadach zgodnych z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego. Klienci PKO BP będą mogli dokonać konwersji kredytu frankowego na kredyt złotowy o stałej stopie procentowej. Proces mediacji jest przewidziany zarówno dla klientów, którzy już pozostają w sporze sądowym z PKO BP, jak dla pozostałych klientów.

4. Przegrana Banku BPH: wyrok jest prawomocny

Wczoraj, tj. 31 sierpnia 2021 r. sąd oddalił apelację Banku BPH i zasądził na rzecz klientów całą dochodzoną kwotę, wynoszącą ponad 300 tys. zł. Sprawę w całości wygrali kredytobiorcy, wyrok jest już prawomocny. Klienci Banku BPH zostali uwolnieni od zadłużenia wynoszącego ponad pół miliona złotych. Postępowanie w sądzie trwało dokładnie 2 lata i 10 miesięcy.

Nie przegap: Policzyliśmy, ile pieniędzy tracą Frankowicze nie idąc do sądu

Źródła:

 1. https://spidersweb.pl/bizblog/banki-frankowicze-sady
 2. https://www.infor.pl/prawo/umowy/finanse/5312580,Czy-roszczenie-o-wynagrodzenie-za-korzystanie-z-kapitalu-przez-frankowiczow-jest-zgodne-z-prawem.html
 3. https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/wiadomosci/5311055,PKO-BP-zamiana-kredytow-frankowych-na-zlotowe-o-stalym-oprocentowaniu.html
 4. https://prnews.pl/2-lata-i-10-miesiecy-tyle-walczyli-frankowicze-o-prawomocny-wyrok-przegrana-banku-bph-umowa-niewazna-460591

Zobacz także:

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy? Sprawdź, ile poczekasz na zakończenie sprawy ws. kredytu we frankach w sądzie.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    close-link