Chcesz pozwać bank, ale boisz się, że bank wypowie Ci umowę kredytową? Nawet jeśli tak się stanie możesz wygrać w sądzie i uwolnić się od kredytu frankowego.
Spis treści:
- Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytową?
- Czy bank może wypowiedzieć umowę kredytową w odpowiedzi na pozew?
- Co zrobić, jeśli bank wypowiedział umowę kredytową?
Wielu frankowiczów obawia się złożyć pozew przeciw bankowi w obawie, że odpowiedzią instytucji będzie wypowiedzenie umowy kredytowej. Skutkiem wypowiedzianej umowy jest wymóg jego natychmiastowej spłaty, a to dla większości kredytobiorców jest po prostu niemożliwe. Jeśli bank nie odzyska swoich pieniędzy, skieruje sprawę na drogę sądową. Czy jest się czego obawiać? Wyjaśniamy w tym artykule.
Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytową?
Jest jedynie kilka sytuacji, kiedy bank — na mocy art. 75 prawa bankowego — może wypowiedzieć umowę kredytową. Jeśli kredytobiorca:
- nie dotrzymuje warunków umowy, np. nie płaci rat,
- przeznaczył kredyt na inny cel niż zawarty w umowie,
- podał fałszywe informacje przy zawieraniu umowy,
- stracił zdolność kredytową,
wtedy bank, zgodnie z prawem, może umowę kredytową wypowiedzieć. Skierowanie sprawy do sądu nie spowoduje więc wypowiedzenia umowy kredytowej.
Wypowiedzenie umowy kredytowej — co musisz wiedzieć
Wypowiedzenie umowy przez bank, np. z powodu nie płacenia rat przez kredytobiorcę, nie dzieje się od razu. Bank może podjąć działania zmierzające ku temu, po nie opłaceniu kilku kolejnych rat (co jest szczegółowo opisane w umowie), poprzedzając wypowiedzenie umowy wezwaniem do zapłaty. Kredytobiorca ma więc czas na spłatę zaległości.
Dowiedz się, kiedy możesz zawiesić spłaty rat kredytu frankowego.
Jeśli wezwanie nie odniesie skutku, bank może skierować do sądu pozew przeciwko kredytobiorcy i domagać się spłaty roszczeń.
Warto wiedzieć, że wezwanie do zapłaty powinno zawierać informację o możliwości restrukturyzacji kredytu (np. zmiany terminów jego spłaty) na wniosek kredytobiorcy. Jeśli złoży on taki wniosek i bank ustosunkuje się do niego pozytywnie, do wypowiedzenia umowy nie dojdzie, a kredyt zostanie restrukturyzowany.
Czy bank może wypowiedzieć umowę kredytową w odpowiedzi na pozew?
Takiego scenariusza zwykle obawiają się frankowicze, którzy chcą pozwać bank. Tymczasem, jeśli kredytobiorca regularnie spłacał kredyt, bank nie ma żadnych podstaw do wypowiedzenia umowy kredytowej.
Co możesz zrobić, jeśli bank wypowiedział Ci umowę kredytową?
Załóżmy, że kredytobiorcy nie udało się utrzymać regularności w spłacie rat lub dodatkowo oprócz tego pozwał bank w celu unieważnienia umowy kredytowej, a bank w odpowiedzi na to wypowiedział umowę. Co wtedy może zrobić frankowicz?
Jeśli nie próbował porozumieć się z bankiem w celu restrukturyzacji umowy albo bank mu takiej możliwości odmówił i wypowiedział umowę, kredytobiorca jest zobowiązany zwrócić bankowi całą kwotę kredytu. W praktyce to się jednak nie zdarza, więc kolejnym krokiem banku jest pozwanie kredytobiorcy.
Co ciekawe, dla frankowiczów taki obrót sprawy wcale nie musi skończyć się źle. Kredytobiorca może próbować oddalić powództwo, np. ze względu na nieważność umowy kredytowej, jeśli ta zawiera klauzule abuzywne.
Kredytobiorca ma więc szanse wygrać sprawę, bo większość umów frankowych zawiera niedozwolone klauzule waloryzacyjne. Prawdopodobieństwo wygranej jest jeszcze większe, gdy kredytobiorca skorzysta z usług doświadczonej kancelarii prawniczej, takiej jak E-Kancelaria. Jeśli bank przegra sprawę, w przyszłości nie będzie już mógł pozwać frankowicza w celu dochodzenia swoich roszczeń.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ UMOWY FRANKOWEJ