Home 9 Bez kategorii 9 Zawieszenie spłaty rat kredytu we frankach — jak to działa?

Zawieszenie spłaty rat kredytu we frankach — jak to działa?

24 czerwca 2021

Utrata pracy, części dochodów, sytuacje losowe, a także pozwanie banku uprawniają do prolongaty rat. Na jakich zasadach odbywa się zawieszenie spłaty rat i komu przysługuje — wyjaśniamy w tym artykule.

Spis treści:

  1. Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego — wakacje kredytowe.
  2. Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego — ustawowe wakacje kredytowe.
  3. Wakacje kredytowe a historia kredytowa w BIK-u.
  4. Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego — zabezpieczenie powództwa.
  5. Wniosek o zabezpieczenie roszczenia — im szybciej, tym lepiej.

Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego — wakacje kredytowe

W wyjątkowych sytuacjach kredytobiorcy, zwłaszcza Ci, których zobowiązanie jest rozłożone na długie lata, mogą skorzystać z prolongaty płatności. Polega to inaczej zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego i polega na przesunięciu w czasie kilku rat lub na rozłożeniu ich na mniejsze kwoty, które są doliczane do kolejnych płatności. 

W zależności od banku zawieszeniu mogą ulegać całe raty, ich część kapitałowa lub odsetkowa. Zwykle okres prolongaty spłaty jest możliwy nawet do sześciu miesięcy. 

Żeby „udać się” na wakacje kredytowe trzeba złożyć odpowiedni wniosek w swoim banku. Przyznana przerwa od spłaty kredytu zwalnia ze spłaty odsetek i innych opłat związanych z kredytem. Wyjątkiem jest składka ubezpieczenia, jeśli kredyt podlega ubezpieczeniu.

Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego — ustawowe wakacje kredytowe

Odroczenie spłaty rat w „nowej odsłonie” z 2020 r. zwane jest jako ustawowe wakacje kredytowe. Stanowi część działań podjętych w ramach tarczy antykryzysowej, która weszła w życie w czerwcu 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa.

Z ustawowych wakacji kredytowych mógł skorzystać każdy kredytobiorca, który po 13 marca 2020 r. stracił pracę lub główne źródło dochodu na skutek wprowadzonych obostrzeń z powodu COVID-19. Spłata należności była przesunięta o maksymalnie trzy miesiące.

Ustawowe wakacje kredytowe były oferowane w 2020 r. oraz w pierwszym kwartale 2021 r. — wtedy już wyłącznie przedsiębiorcom. I choć te „wakacje” już się skończyły, to banki nadal oferują — pozaustawowe zawieszenie rat kredytu, z czego możesz skorzystać.

Wakacje kredytowe a historia kredytowa w BIK-u

Niestety, mimo powszechnych zapewnień, że wakacje kredytowe w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie wpłyną negatywnie na historię kredytową konsumentów w BIK-u, wielu z nich — po powrocie z „wakacji” — skarży się, że nie może dostać kolejnej pożyczki. Dzieje się tak, bo część banków nie przyjęła do wiadomości, że kilka miesięcy wakacji kredytowych nie oznacza niewywiązywania się ze spłaty kredytu. 

Zanim więc skorzystasz z zawieszenia spłat kredytu, przemyśl ewentualne konsekwencje. Jeśli jesteś na początku procesu z bankiem lub chcesz wejść na ścieżkę sądową, lepszą opcją będzie skorzystanie z innej formy wstrzymania spłaty kredytu frankowego. 

WAKACJE KREDYTOWE CZY ZABEZPIECZENIE POWÓDZTWA? — DORADZIMY CI W WYBORZE

Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego — zabezpieczenie powództwa

Zawieszenie spłaty rat kredytu może wynikać z pozwu złożonego wobec banku i jest przyznawane na czas trwania procesu. Umożliwia to zapis w art. 755 Kodeksu postępowania cywilnego o zabezpieczenie powództwa (roszczenia). 

Doświadczenie pokazuje, że rozpatrzenie przez bank wniosku o zabezpieczenie roszczeń powinno być pozytywne. Bank po prostu musi umożliwić unormowanie Twoich praw i obowiązków na czas trwania rozprawy; o tym właśnie jest mowa w art. 755. kpc.

Innymi słowy — bank musi umożliwić Ci zawieszenie płatności rat kredytu. Zabezpieczenie powództwa oznacza dla banku jeszcze jedno — nie może w tym czasie wypowiedzieć Ci umowy kredytowej.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia — im szybciej, tym lepiej

Wniosek o zabezpieczenie roszczeń możesz złożyć przed wniesieniem pozwu do sądu, razem z pozwem lub już w trakcie rozprawy. Im wcześniej, tym lepiej. Chodzi przecież o to, żeby nie płacić rat, kiedy kwestionowana jest zasadność całej umowy kredytowej.

Przy składaniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia musisz wykazać, że w umowie z bankiem są klauzule abuzywne. Jeśli chcesz pozwać bank, to pewnie masz za sobą analizę umowy kredytowej pod względem klauzul abuzywnych. Jeśli nie, więcej na temat klauzul abuzywnych dowiesz się z innego artykułu

Analizę umowy kredytowej możesz zlecić prawnikom z E-Kancelarii. Jest to usługa bezpłatna i bez zobowiązań.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ UMOWY O KREDYT FRANKOWY

Przy decyzji o udzielaniu zabezpieczenia roszczenia, sąd powinien też wziąć pod uwagę interes prawny. Do Ciebie należy jednak wykazanie, że brak zabezpieczenia roszczeń utrudni lub uniemożliwi realizację wyroku sądu. W przypadku przegranej banku, zwróci Tobie nadpłatę kredytu, w tym raty wniesione podczas całego procesu sądowego i musi mieć na to środki.

Nie przejmuj się, wykazanie potencjalnych trudności finansowych banku jest bardzo proste. Jeśli udowodnisz, że bank przegrał szereg podobnych procesów — a takie są fakty — sąd może uznać, że wypłacalność banku stoi pod znakiem zapytania i przyzna Ci zabezpieczenie roszczeń. 

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


    *pole wymagane

    Oddzwonimy w 30 minut

    Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

      Czytaj więcej

      close-link

      Oddzwonimy w 30 minut

      Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

        Czytaj więcej

        close-link