Przeczytaj nasz cotygodniowy przegląd prasy i dowiedz się, co nowego w sprawie kredytów we frankach. Przedstawiamy najistotniejsze i najciekawsze informacje minionego tygodnia. Co dalej z kształtowaniem się jednomyślnego orzecznictwa ws. kredytów we frankach w Polsce?
1. Rekordowy wzrost liczby pozwów ws. kredytów we frankach
Statystyki: Liczba pozwów ws. kredytów frankowych w pierwszej połowie 2021 roku osiągnęła poziom 23,3 tys., według magazynu Business Insider. To o 100% więcej niż w pierwszej połowie 2020 roku, kiedy liczba pozwów w tej sprawie w Polsce wynosiła zaledwie 11,3 tys.
Chcesz otrzymać od nas bezpłatną analizę Twojego kredytu we frankach? Skontaktuj się z nami
2. Prokurator Generalny pomaga małżeństwu, które zaciągnęło kredyt we frankach
Wydarzenia: Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego wobec nakazu zapłaty 260 tys. zł z odsetkami dla małżeństwa, które zaciągnęło kredyt we frankach w 2008 roku. PAP Prokuratura Krajowa podała informację, że w skardze zastępca Prokuratora Generalnego uwzględnił naruszenie „zasad wolności oraz praw człowieka i obywatela, konstytucyjnych zasad w tym sprawiedliwości społecznej, legalizmu, związania z prawem międzynarodowym, równości wobec prawa, ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz prawa do rzetelnej procedury sądowej”.
3. Znamy termin uchwały Sądu Najwyższego ws. kredytów we frankach
Uchwały: Termin posiedzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. kredytów denominowanych lub indeksowanych we frankach szwajcarskich został ustalony na 2 września 2021 r. Uchwała ta miała być podana do wiadomości publicznej w maju 2021 r., ale wówczas decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie została odroczona.
Opinie: „Rzeczpospolita” opublikowała artykuł podkreślający bardzo długi czas oczekiwania na ukształtowanie się jednomyślnego orzecznictwa w Polsce odnośnie kredytów frankowych.
Dodatkowo nie cichną spekulacje prasowe o tym, że zapowiadana na 2 września 2021 r. uchwała Sądu Najwyższego ponownie zostanie przesunięta na późniejszy termin.
Sprawdź, co może zmienić najbliższa uchwała Sądu Najwyższego
4. Narodowy Bank Polski zakłada obniżenie wartości złotego polskiego?
Raporty: Narodowy Bank Polski przeprowadził analizę wpływu pandemii na system finansowy w Polsce dla dwóch scenariuszy: referencyjnego i szokowego. W scenariuszu szokowym NBP przewiduje spadek wartości złotego polskiego o niebagatelne 30%, a w takim przypadku kurs CHF/PLN może wzrosnąć do ok. 5,50 PLN.
Źródła:
- https://businessinsider.com.pl/finanse/frankowicze-ostro-ruszyli-z-pozwami-wzrost-spraw-nawet-o-800-proc/
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8223667,frankowicze-dom-prokurator-generalny-skarga-nadzwyczajna.html
- https://www.rp.pl/Opinie/308049980-Beata-Komarnicka-Nowak-Mariusz-Korpalski-Czekajac-na-uchwale-w-sprawie-frankowiczow.html
- https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemfinansowy/stabilnosc.html