Jeżeli planujesz dochodzić roszczeń z tytułu kredytu we frankach nie musisz iść na niesatysfakcjonującą ugodę z bankiem. Wyższe środki finansowe uzyskasz wygrywając proces przed sądem. Zastanów się tylko, czy korzystniejszy dla Ciebie będzie pozew zbiorowy czy indywidualny.
- Pozew zbiorowy i indywidualny — różnice
- Pozew zbiorowy – wady i zalety
- Pozew indywidualny – czy jest korzystniejszy?
- Co się bardziej opłaca?
Pozew zbiorowy i indywidualny — różnice
Najważniejsze różnice w pozwach sądowych są już zawarte w ich nazewnictwie. W największym skrócie: jeżeli przystępujesz do pozwu zbiorowego dotyczącego kredytu we frankach musisz zebrać co najmniej 9 innych zainteresowanych powodów, czyli kredytobiorców skłonnych sądzić się z bankiem. Jeżeli nie chcesz, nie musisz angażować się w sam proces kredytów frankowych. Zrobi to za ciebie tzw. reprezentant. Każdy pozew zbiorowy wiąże się również z niższymi opłatami.
Występując z pozwem indywidualnym zachowujesz większą podmiotowość przy przebiegu sprawy i liczysz na „krótszy” czas postępowania sądowego. Poniesiesz za to jednak wyższe koszty.
Która formuła jest więc lepsza, gdy jesteś „frankowiczem” i chcesz zaskarżyć swój bank z tytułu nieuczciwych praktyk? Rozważając „za” i „przeciw” — jeżeli chcesz odzyskać pieniądze szybciej i udowodnić, że Twoja umowa kredytowa jest obarczona wadami prawnymi mogącymi skutkować nieważnością umowy, efektywniejsze będzie wytoczenie procesu w oparciu o pozew indywidualny.
Pozew zbiorowy
Organizacja i koszty
Pozew jest skuteczny, jeśli liczy co najmniej 10 członków (Ty i 9 innych osób). Grupa wybiera swojego reprezentanta, który poprowadzi postępowanie w imieniu swoim, jak i innych powodów. W składanym pozwie musicie uwzględnić elementy takie jak okoliczności roszczenia, podstawy faktyczne, a przede wszystkim ujednolicić wysokości roszczeń. Koszty wynoszą wprawdzie 2% wartości sporu, ale z dużym prawdopodobieństwem dojdą kolejne, rozłożone na wszystkich powodów. Warto również wiedzieć, że po uprawomocnieniu się postanowienia o ustaleniu grupy nie możesz z niej wystąpić oraz złożyć roszczenia indywidualnego.
Przewlekłość postępowania
Procedura sądowa przed rozpoczęciem sprawy nie należy do najszybszych. To kilkumiesięczne badanie przez sąd zasadności pozwu oraz ogłoszenie możliwości przyłączenia się do sporu o kredyty frankowe. Przewlekłość procesu warunkuje również konieczność przeanalizowania przez sędziego każdej umowy oddzielnie, mimo, że posiadają one wiele elementów wspólnych. Trudno też uwierzyć, aby instytucji finansowej, czyli w tym przypadku bankowi, nie zależało na maksymalnym wydłużaniu postępowania. Jako strona pozwana w procesie ma przykładowo możliwość zakwestionowania któregoś z członków grupy.
Wyrok
W formule pozwu zbiorowego przy kredytach frankowych nie występuje roszczenie o zapłatę. Wynikiem postępowania jest uznanie przez sąd umowy lub jej klauzul za nieważne. Oznacza to, że po korzystnym rozstrzygnięciu i latach stresującego postępowania może czekać Cię…. wytoczenie bankowi kolejnego, indywidualnego już procesu. Tym razem o odszkodowanie itd. Możesz oczywiście wezwać również bank do zapłaty, licząc na jego dobrą wolę i satysfakcjonującą Ciebie kwotę zwrotu. Szanse powodzenia takiego kroku i dobrej woli ze strony banku są nikłe.
Pozew indywidualny
Widzisz już słabości, jakie niesie za sobą uczestnictwo w pozwie zbiorowym dotyczącym kredytów frankowych. Przyjrzyj się więc kilku korzyściom trybu indywidualnego.
Podmiotowość
Korzystając z tej formuły procesowej masz pełen wpływ na toczące się postępowanie. Wynika to z indywidualnego podejścia sądu do twojego przypadku zaciągnięcia kredytu frankowego. Możesz aktywnie działać na rzecz swoich praw, masz kontrolę nad wyborem pełnomocnika sądowego i „trzymasz rękę na pulsie”. Zawsze możesz też liczyć na specjalizujące się w kredytach frankowych kancelarie takie jak E-Kancelaria i jej fachową pomoc, która odciąży Cię i pomoże w podejmowaniu trudnych decyzji w trakcie trwania procesu.
Odszkodowanie i czas
Realizując indywidualny proces sądowy masz większą szansę na „szybszy” bieg spraw i wywalczenie wyższego roszczenia. Obok żądania unieważnienia umowy kredytu frankowego, możesz również dochodzić zwrotu nadpłaconych rat bez wpływu na całościowy koszt postępowania.
WIĘCEJ NA TEMAT JAK ZŁOŻYĆ POZEW O KREDYT FRANKOWY PRZECZYTASZ TUTAJ.
Co się bardziej opłaca?
Efektem pozwu zbiorowego będzie jedynie potwierdzenie, że umowa na kredyt frankowy jest nieważna oraz zawiera niedozwolone warunki. Jest to duża wada tego rodzaju postępowania, a początkowe dążenie np. do obniżenia kosztów procesu wygeneruje je ostatecznie w znacznie większym zakresie. Co więcej, w przypadku żądania zwrotu nadpłaconych rat kredytu frankowego musisz pogodzić się z tym, że ich dochodzenie jest możliwe jedynie jako roszczenie ewentualne. Bank może wprawdzie dobrowolnie dokonać zapłaty, ale na pewno zaproponuje gorsze warunki niż miałoby to miejsce w przypadku Twojego wygranego procesu w trybie indywidualnym. Wszystko to powoduje, że jeszcze kilka lat temu popularne i zarazem medialne powództwa zbiorowe do walki z nieuczciwością banków udzielających kredytów frankowych, stają się dzisiaj nieefektywne.
Pozew indywidualny w zakresie kredytu frankowego jest bardziej skuteczny.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ UMOWY FRANKOWEJ