Home 9 Blog 9 Pozew o kredyt frankowy — jak złożyć oraz jak długo trwa proces ?

Pozew o kredyt frankowy — jak złożyć oraz jak długo trwa proces ?

28 czerwca 2021

Od złożenia pozwu o kredyt frankowy do ogłoszenia prawomocnego wyroku może minąć kilka lat. Dobrze przygotowany pozew i doświadczeni adwokaci sprawią, że okres ten może być krótszy. Pod warunkiem, że się pospieszysz — do sądów ustawia się coraz dłuższa kolejka frankowiczów.

Spis treści:

 1. Jak złożyć pozew o kredyt frankowy?
 2. Ile trwa sprawa frankowa?
 3. Co wpływa na czas trwania procesu?

Na to, czy wygrasz w sądzie z bankiem wpływ ma wiele czynników – w tym dobre przygotowanie. Pozew o kredyt frankowy, analiza umowy, strategia procesowa, właściwa argumentacja w sądzie — to składowe zwycięstwa. Masz na to duży wpływ, szczególnie gdy korzystasz z pomocy doświadczonej kancelarii prawniczej. Czas trwania procesu to już wypadkowa przygotowania kancelarii, kontrargumentacji banku i doświadczenia sędziego w sprawach kredytów frankowych. Niestety także liczby spraw oczekujących na rozpatrzenie.

Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować pozew i jak długo może trwać rozprawa. 

Jak złożyć pozew o kredyt frankowy?

Złożenie „solidnego” pozwu jest najważniejszą kwestią w sprawie kredytu frankowego i warto to wiedzieć już na wstępie. Dlaczego? Błędnie przygotowany lub złożony dokument zostanie po prostu odrzucony przez sąd, a sporządzanie kolejnego zabierze dużo czasu. Dlatego radzimy, aby już na tym etapie skontaktować się z nami. Dobrze przygotowany wniosek, to podstawa sukcesu w walce z bankiem.

Tym, co Ty powinieneś zrobić jak najszybciej, jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Będziesz potrzebować:

 • umowy kredytowej,
 • regulaminu kredytu,
 • aneksów do umowy (jeśli były),
 • zaświadczenia z banku o historii kredytowej,
 • a w dalszej kolejności dowodu uiszczenia opłaty sądowej za wniesienie pozwu.

Resztę zostaw nam. Ta reszta, to wnikliwa analiza umowy kredytowej, przygotowanie i złożenie reklamacji do banku, przygotowanie pozwu z argumentacją opartą na wiedzy prawniczej, znajomość orzecznictwa sądów. Poprzez analizę umowy i znajomości klauzul abuzywnych, wiemy jakich naruszeń prawa dokonał bank. Dzięki znajomości prawa wiemy, jak Cię reprezentować. Znajomość orzecznictwa w sprawach frankowych sprawia, że możemy przewidzieć, jakie kroki będzie chciał podjąć bank, żeby utrudnić Ci wygranie sprawy — i im zapobiec.

Poza tym, pozew sądowy jest ściśle określonym dokumentem, który zawiera odpowiednie zapisy. Ich brak powoduje jego automatyczne odrzucenie przez sąd. Z kolei prawnicy bankowi będą chcieli oddalić powództwo, jeśli tylko znajdą w pozwie jakiekolwiek nieścisłości. Nie możesz sobie na to pozwolić.

W E-Kancelarii nie musisz od razu decydować o współpracy. Poczekaj, aż nasi biegli prawnicy i doświadczeni ekonomiści bezpłatnie wykonają analizę Twojej umowy frankowej. Wskażą też możliwe scenariusze rozwoju sprawy w sądzie i zaproponują adekwatne działania na cały czas trwania procesu. Dopiero potem podejmij decyzję czy złożenie pozwu i prowadzenie sprawy chcesz powierzyć właśnie nam. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI — BEZPŁATNIE PRZEANALIZUJEMY TWOJĄ UMOWĘ

Ile trwa sprawa frankowa?

Lawinowy wzrost składanych pozwów przez frankowiczów spowodował, że na samo rozpoczęcie rozprawy trzeba czekać od 6 do 12 miesięcy w Sądach Okręgowych poza Warszawą. W samej Warszawie — z uwagi na adresy siedzib banków —składanych jest najwięcej powództw. Tam okres ten może trwać nawet do 2,5 roku. I może się jeszcze wydłużyć, bo coraz więcej frankowiczów decyduje się odzyskać swoje pieniądze od banku.

Jeśli więc mieszkasz poza Warszawą, złożenie pozwu w najbliższym Sądzie Okręgowym może przyspieszyć rozprawę. 

Co wpływa na czas trwania procesu?

Gdy proces już się rozpocznie, warto wiedzieć co ma wpływ na jego długość. Są to:

 • stopień skomplikowania sprawy — może być potrzebna opinia biegłego sądowego, który ma nawet pół roku na jej wydanie,
 • miejsce złożenia pozwu (w stolicy jest prowadzonych najwięcej spraw i m.in. przez to procesy trwają dłużej), 
 • doświadczenie sądów w prowadzeniu spraw frankowiczów,
 • powoływanie świadków — banki celowo powołują kolejnych świadków, żeby opóźnić zakończenie procesu,
 • apelacja, czyli odwołanie się po wydaniu wyroku I instancji. 

Z powyższych względów, a także dlatego, że od czasu wyroku TSUE w 2019 r. w sprawie Państwa Dziubaków lawinowo przybywa frankowiczów, którzy pozywają banki — trudno jest dokładnie określić jak długo będzie toczyć się dana sprawa. Niemniej, kierując się wcześniejszym doświadczeniem, możemy powiedzieć, że: 

 • sprawa, która toczy się w sądzie I instancji może obejmować od 3 do 5 rozpraw i trwać od około 6 miesięcy do około 3 lat,
 • sprawa w sądzie II instancji może trwać od około 1 r. do 1,5 r. 

Długość oczekiwania na rozprawę jak i czas do jej zakończenia prawomocnym wyrokiem zmienia się. Banki wciąż analizują możliwości wprowadzenia ugód dla frankowiczów, Ci z kolei coraz bardziej się niecierpliwią oczekiwaniem i coraz częściej podejmują decyzję o rozpoczęciu walki z bankiem. 

Dlatego nie ma na co czekać — skorzystaj z pomocy kancelarii prawniczej, która specjalizuje się w sprawach kredytów frankowych i złóż pozew już teraz. Możesz wygrać, a my możemy Ci w tym pomóc.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zobacz także:

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy? Sprawdź, ile poczekasz na zakończenie sprawy ws. kredytu we frankach w sądzie.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    close-link