Home 9 Blog 9 Teoria dwóch kondykcji i teoria salda — jak wpływają na wynik procesu?

Teoria dwóch kondykcji i teoria salda — jak wpływają na wynik procesu?

23 lipca 2021

Postanowienia sędziów w sprawach o kredyty frankowe opierają się na teorii salda i teorii dwóch kondykcji. Która jest korzystniejsza dla frankowiczów?

Spis treści:

  1. Problem unieważnionych umów.
  2. Teoria salda.
  3. Teoria dwóch kondycji.
  4. Sąd Najwyższy — teoria dwóch kondykcji czy teoria salda?

Orzecznictwo w sprawach kredytów frankowych od początku budzi wątpliwości. Brak jednolitego stanowiska instytucji prawa powoduje, że kiedy walczymy z bankiem o unieważnienie umowy kredytowej, nie mamy pewności, jaką teorią będzie kierował się sąd: salda czy kondykcji. Czym są te teorie o dlaczego mają taki wpływ na wynik procesu — wyjaśniamy w tym artykule. 

Problem unieważnionych umów

Teorie salda i kondykcji dotyczą wyłącznie sytuacji, kiedy na skutek procesu sądowego doszło do unieważnienia umowy kredytowej. Wtedy, zgodnie z prawem, strony muszą zwrócić to, co wzajemnie od siebie otrzymały. Kredytobiorca powinien więc dostać z powrotem wszystkie raty jaki wpłacił do banku przez cały okres spłaty kredytu. Bank zaś ma prawo żądać zapłaty kwoty wypłaconego kapitału. Teorie — salda i kondykcji — związane są z uznaniem banku, czy roszczenia stron będzie rozstrzygał razem, czy każde oddzielnie.

Teoria salda

Zgodnie z tą teorią roszczenie przysługuje tylko stronie per saldo zubożonej. Teoria salda, choć była wykorzystywana w sprawach frankowych, budzi kontrowersje, bo nie ma umocowań w Kodeksie Cywilnym. 

Teoria dwóch kondykcji

Ta teoria zakłada, że każde z roszczeń sąd rozpatruje osobno.  Jeśli bank chce dochodzić swoich roszczeń, musi podjąć w tym celu odpowiednie działania, np. wezwać kredytobiorcę do zapłaty roszczeń, postawić mu zarzut potrącenia i wskazać do tego odpowiednie podstawy prawne. (Sąd nie przyznaje zwrotu roszczeń automatycznie.) Tą podstawą – do uznania roszczeń banku przez sąd — jest nieważność umowy kredytowej. 

Sąd Najwyższy — teoria dwóch kondykcji czy teoria salda?

Problematyczną kwestię — która teoria ma obowiązywać w polskim orzecznictwie — rozważa Sąd Najwyższy. Co prawda, w uchwale z 16 lutego 2021 r. sąd ustanowił teorię dwóch kondykcji, jako właściwą metodę do zastosowania w sądach. Dzięki temu zarówno kredytobiorca jak i bank mogą dochodzić swoich roszczeń. SN potwierdził to 7 maja 2021 r. w kolejnej uchwale. I choć 7 lipca 2021 SN wyda kolejną uchwałę związaną z kredytami frankowymi w Polsce, to wszystko wskazuje na to, że podtrzyma teorię dwóch kondykcji jako najwłaściwszą w rozstrzyganiu sporów frankowiczów z bankami.

CHCESZ WIEDZIEC WIĘCEJ? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Dowiedz się, co dla frankowiczów zmieni uchwała Sądu Najwyższego.

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


    *pole wymagane

    Oddzwonimy w 30 minut

    Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

      Czytaj więcej

      close-link

      Oddzwonimy w 30 minut

      Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

        Czytaj więcej

        close-link