Sprawdź kluczowe informacje ze świata kredytów frankowych. Przeczytaj aktualności dla kredytobiorców, którzy chcą być na bieżąco z decyzjami w sprawie kredytów w CHF. Zapraszamy na Prasówkę Frankowicza z 22 listopada 2021 r.
Jest kolejny wyrok TSUE o kredytach we frankach
TSUE: W dniu 18 listopada br. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważny wyrok dla Frankowiczów. Rozstrzygnięte zostały dwie kwestie.
Pierwszą z nich jest sposób ustalania kursów walut w umowach kredytów walutowych. Według TSUE zapisy w umowach muszą określać obiektywną metodę ustalania kursów walut. Dzięki temu każdy kredytobiorca będzie mógł w dowolnym momencie i samodzielnie ustalić kurs waluty, który obowiązuje w danym dniu.
Drugą kwestią było zmniejszanie przez polskie sądy niekorzystnych wyroków dla banków. Trybunał UE uznał, że nie można wykorzystywać kodeksu cywilnego (art. 65 Kc) do naprawiania abuzywnych postanowień umowy. W opinii TSUE polskie sądy nie powinny łagodzić nieuczciwego charakteru umów frankowych z uwagi na artykuły 5 i 6 dyrektywy 93/13.
Prokuratorzy włączą się w sprawy frankowe?
Prokuratura: Prawdopodobnie prokuratorzy przystąpią do postępowań sądowych, w których banki żądają od kredytobiorców opłat za korzystanie z kapitału. Według „Rzeczpospolitej” Prokuratura Krajowa skierowała pismo do prokuratur regionalnych zachęcając do tego, aby prokuratorzy wzięli w obronę Frankowiczów w sporach sądowych, które inicjują banki. Podstawą prawną do włączenia się prokuratorów w sprawy frankowe jest kodeks cywilny oraz ustawa Prawo o prokuraturze.
Czy marże, które proponują negocjatorzy KNF i PKO BP są zawyżone?
Ugody: Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu uważa, że marże, które proponują negocjatorzy Komisji Nadzoru Finansowego i PKO BP podczas przekształcenia kredytów frankowych na złotowe mogą być zawyżone o 1,5%. Redakcja biznes.interia.pl podaje, że w wyniku zawyżonej marży i zgodnie ze słowami prezesa Stowarzyszenia SBB kredytobiorcy mogą stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Rekordowy październik
Statystyki: Według „Rzeczpospolitej” w minionym miesiącu padł kolejny rekord w rozstrzygnięciach spraw frankowych. W październiku polskie sądy wydały 410 orzeczeń, z których 95 proc. była korzystnych dla kredytobiorców. Łącznie od początku 2021 roku wydano w Polsce już ponad 1,6 tys. wyroków związanych ze sprawami o kredyty w CHF. W Większości przypadków sądy stwierdzały nieważność umowy frankowej, a w rzadkich przypadkach odfrankowienie kredytu.
Przed złożeniem pozwu za kredyt w CHF warto zasięgnąć porady doświadczonej kancelarii prawnej. Zachęcamy do bezpłatnej konsultacji Twojej umowy o kredyt we frankach z naszymi prawnikami. Kliknij, żeby zamówić bezpłatną analizę umowy kredytowej.
Źródła:
- https://spidersweb.pl/bizblog/wyrok-tsue-frankowicze-kursy-walut/
- https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10546103/spory-frankowe-pozwani-kredytobiorcy-zyskaja-nietypowe-wsparcie.html
- https://biznes.interia.pl/finanse/news-kredyty-frankowe-klienci-moga-tracic-kilkadziesiat-tysiecy-z,nId,5654938
- https://innpoland.pl/172787,banki-przegrywaja-z-frankowiczami