Można popełnić potężny błąd, bagatelizując znaczenie porozumień zawartych w ugodzie frankowej. To naturalne, że każdy kredytobiorca chciałby mieć już tę sprawę za sobą. Nie należy jednak zapominać o tym, że ugoda z bankiem może być na dłuższą metę bardzo niekorzystna. Radca prawny z E-Kancelarii, Paulina Piekarska, wyjaśnia, dlaczego ugody frankowe mogą być niekorzystne dla kredytobiorców.
Jeśli chcesz pozbyć się problemu z kredytem we frankach — w 90% przypadków lepszym wyjściem z finansowego punktu widzenia będzie złożenie pozwu.
Problem z oprocentowaniem WIBOR
Prawda jest taka, że przewalutowanie kredytu na PLN wraz z przejściem na oprocentowanie dedykowane dla kredytów złotowych WIBOR, może nie być opłacalne — mówi Paulina Piekarska, radca prawny z EK. Doskonałym udowodnieniem tej tezy jest fakt, że stopa referencyjna WIBOR, pomimo tego, że teraz jest na niskim poziomie, niedługo gwałtownie wzrośnie, co automatycznie spowoduje wzrost raty kredytu. WIBOR jest podwyższany już teraz, ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce 6 października 2021 r. – stopa referencyjna wzrosła wtedy z 0,10% do 0,50%. Wzrost raty kredytu jest zatem kwestią czasu.
Jakie jeszcze czynniki świadczą o tym, że ugody frankowe są niekorzystne dla kredytobiorców?
Nie ma propozycji zwrotu nadpłaty kredytu
Wielu Frankowiczów w ugodach bankowych nie otrzymało propozycji zwrotu nadpłaconych rat kredytu. Często są to naprawdę wysokie kwoty. Co ciekawe, dotychczasowe propozycje ugód, które analizowałam dla naszych klientów, zaliczały nadpłatę na poczet długu, przez co dług ten był odpowiednio pomniejszany. Rzecz w tym, że wyliczenia nadpłaty dokonywane przez bank okazują się nawet o kilkadziesiąt tysięcy niższe, niż wyliczenia nadpłaty dokonane przez E-Kancelarię – puentuje radca prawny, Paulina Piekarska.
Co się stanie, jeśli kredytobiorca uzna, że popełnił błąd podpisując ugodę frankową?
Ugoda blokuje postępowania sądowe w przyszłości
Najprawdopodobniej podpisanie ugody z bankiem ws. kredytu we frankach pozbawi kredytobiorcę możliwości kwestionowania ważności umowy w sądzie — wyjaśnia Paulina Piekarska. Dlatego istotne jest, żeby najpierw ugodę frankową dokładnie poznać i przeanalizować wszelkie możliwe scenariusze. Z tego względu warto mieć prawnika, który zawsze będzie stał po naszej stronie i pozwoli nam zrozumieć, na czym polega i z czym tak naprawdę wiąże się podpisanie otrzymanej od banku propozycji ugody frankowej.
Jak sprawdzić, czy ugoda frankowa jest korzystna?
Najbezpieczniejszym sposobem na to, aby sprawdzić, czy ugoda frankowa jest korzystna jest przesłanie ugody do oceny wyspecjalizowanej w sprawach kredytów w CHF kancelarii. Doświadczeni prawnicy bezpośrednio odpowiedzą na pytania, które są kluczowe w określeniu tego, czy ugoda jest korzystna dla kredytobiorcy, czy dla banku. Dodatkowo, zyski z ugody frankowej powinny zostać porównane z korzyściami, które otrzymasz, jeśli zamiast ugody, zdecydujesz się na złożenie pozwu za kredyt w CHF.
- Jakie korzyści otrzymasz po podpisaniu ugody frankowej?
- Jak zmieni się rata Twojego kredytu, gdy WIBOR wzrośnie?
- Jakie korzyści otrzymasz po unieważnieniu kredytu we frankach?
Podsumowanie — Czy ugody frankowe są niekorzystne? Radca prawny wyjaśnia
Najważniejsze to mieć dokładny i jasny obraz całej sytuacji. I nie można tracić z oczu faktu, że w świetle nadzwyczaj korzystnego orzecznictwa dla Frankowiczów, propozycje ugód frankowych mogą być w gruncie rzeczy jedynie próbą ochrony banku przed niekorzystnym dla nich unieważnieniem kredytów w CHF. W tym wypadku liczby mówią same za siebie. Agencja Reuters poinformowała 2 września 2021 r. że w Polsce ponad 90% Frankowiczów wygrywa sprawę z bankami w sądzie.
Źródła:
- https://www.prawo.pl/prawo/kredyt-frankowy-ugoda-z-bankiem-nie-zawsze-dobra,505087.html
- https://mojafirma.infor.pl/kredyty/5259978,Paulina-Piekarska-Dlaczego-ugody-z-bankami-to-pozorna-korzysc-dla-frankowiczow-PODCAST.html
- https://www.reuters.com/article/poland-banks-mortgages-idUSL8N2Q33X5