Banki zwiększają rezerwy na ryzyko prawne, a analitycy spodziewają się wysypu pozwów Frankowiczów jesienią tego roku. Jedno jest pewne: im bliżej końca wakacji, tym więcej dzieje się w kwestii kredytów frankowych w Polsce. Poznaj najważniejsze informacje związane z kredytami we frankach. Zapraszamy na Prasówkę Frankowicza, czyli nasz cotygodniowy przegląd prasy.
1. PKO BP chce ugody z Frankowiczami?
Ugody: Bank PKO BP, który udzielił w Polsce najwięcej kredytów we frankach, teraz przeprowadza pilotaż ugód na zasadach rekomendowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ugody te miałyby m.in. umożliwić Frankowiczom przejście na stałą stopę procentową. Do takiego działania skłoniła bank najprawdopodobniej gigantyczna liczba pozwów sądowych. Tylko do końca czerwca przeciwko PKO BP toczyło się ok. 9 tys. postępowań w sprawie kredytów hipotecznych w CHF.
Chcesz dowiedzieć się więcej o unieważnieniu umowy kredytu we frankach? Skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną analizę umowy kredytowej.
2. Banki zwiększają rezerwy na ryzyko prawne
Banki: Rok 2021 jest rekordowy, jeśli chodzi o liczbę pozwów związanych z kredytami we frankach, na co zdążyły już zareagować banki. Część z nich np. Bank Millenium, BNP Paribas Polska i Santander Bank Polska poinformowały o zwiększeniu rezerw na ryzyko prawne spowodowane przez kredyty w CHF. Na chwilę obecną rezerwy na ryzyko prawne całego sektora bankowego sięgają już kilkunastu miliardów złotych.
3. Który bank walczy z największą liczbą pozwów?
Statystyki: Dzisiaj z największą liczbą pozwów walczy mBank, przeciwko któremu Frankowicze wystosowali 11 tys. pozwów. Na drugim miejscu znajduje się PKO BP, który odnotował blisko 9 tys. pozwów, a na trzecim miejscu Bank Millenium z liczbą 8,6 tys. pozwów. Warto zaznaczyć także, że największy przyrost postępowań sądowych w sprawach frankowych w II kwartale 2021 roku dotyczy BNP Paribas Polska — przyrost ten wynosi blisko 50%.
4. Nowe pytanie Frankowiczów do TSUE
TSUE: Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej warszawski sąd skierował nowe pytanie w związku z kredytami hipotecznymi w szwajcarskiej walucie. Pytanie brzmi: Czy w przypadku uznania umowy za nieważną, jej strony mogą żądać od drugiej więcej, niż zwrotu tego, co sobie świadczyły? Kwestia dotyczy więc tego, czy klient może żądać od banku większego zwrotu niż raty, opłaty, składki ubezpieczeniowe i prowizje oraz czy bank może od klienta żądać zwrotu większego, niż wartość kredytu? W istocie jest to temat, który od dłuższego czasu powstrzymywał część Frankowiczów od złożenia pozwu w sądzie, w obawie, że bank zażąda od nich zapłaty za możliwość korzystania z kredytu. Tymczasem nowe pytanie dopiero zostało skierowane do TSUE, nie znamy jeszcze terminu odpowiedzi.
Sprawdź: Wygrana Pauliny Piekarskiej, radcy prawnego z E-Kancelarii, w sprawie przeciwko mBank
Źródła:
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/PKO-BP-przeprowadza-pilotaz-ugod-ws-kredytow-CHF-chce-umozliwic-przejscie-na-stala-stope-proc-8168908.html
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosnie-liczba-frankowych-pozwow-2021-rok-ma-byc-rekordowy-8171414.html
- https://www.wnp.pl/finanse/rezerwy-na-frankowiczow-gniota-banki-coraz-bardziej,481624.html
- https://www.rp.pl/Nieruchomosci/308139940-Frankowicze-pytaja-TSUE-o-rozliczenia.html