Od złożenia pozwu o kredyt frankowy do ogłoszenia prawomocnego wyroku może minąć kilka lat. Dobrze przygotowany pozew i doświadczeni adwokaci sprawią, że okres ten może być krótszy. Pod warunkiem, że się pospieszysz — do sądów ustawia się coraz dłuższa kolejka frankowiczów.
Spis treści:
- Jak złożyć pozew o kredyt frankowy?
- Ile trwa sprawa frankowa?
- Co wpływa na czas trwania procesu?
Na to, czy wygrasz w sądzie z bankiem wpływ ma wiele czynników – w tym dobre przygotowanie. Pozew o kredyt frankowy, analiza umowy, strategia procesowa, właściwa argumentacja w sądzie — to składowe zwycięstwa. Masz na to duży wpływ, szczególnie gdy korzystasz z pomocy doświadczonej kancelarii prawniczej. Czas trwania procesu to już wypadkowa przygotowania kancelarii, kontrargumentacji banku i doświadczenia sędziego w sprawach kredytów frankowych. Niestety także liczby spraw oczekujących na rozpatrzenie.
Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować pozew i jak długo może trwać rozprawa.
Jak złożyć pozew o kredyt frankowy?
Złożenie „solidnego” pozwu jest najważniejszą kwestią w sprawie kredytu frankowego i warto to wiedzieć już na wstępie. Dlaczego? Błędnie przygotowany lub złożony dokument zostanie po prostu odrzucony przez sąd, a sporządzanie kolejnego zabierze dużo czasu. Dlatego radzimy, aby już na tym etapie skontaktować się z nami. Dobrze przygotowany wniosek, to podstawa sukcesu w walce z bankiem.
Tym, co Ty powinieneś zrobić jak najszybciej, jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Będziesz potrzebować:
- umowy kredytowej,
- regulaminu kredytu,
- aneksów do umowy (jeśli były),
- zaświadczenia z banku o historii kredytowej,
- a w dalszej kolejności dowodu uiszczenia opłaty sądowej za wniesienie pozwu.
Resztę zostaw nam. Ta reszta, to wnikliwa analiza umowy kredytowej, przygotowanie i złożenie reklamacji do banku, przygotowanie pozwu z argumentacją opartą na wiedzy prawniczej, znajomość orzecznictwa sądów. Poprzez analizę umowy i znajomości klauzul abuzywnych, wiemy jakich naruszeń prawa dokonał bank. Dzięki znajomości prawa wiemy, jak Cię reprezentować. Znajomość orzecznictwa w sprawach frankowych sprawia, że możemy przewidzieć, jakie kroki będzie chciał podjąć bank, żeby utrudnić Ci wygranie sprawy — i im zapobiec.
Poza tym, pozew sądowy jest ściśle określonym dokumentem, który zawiera odpowiednie zapisy. Ich brak powoduje jego automatyczne odrzucenie przez sąd. Z kolei prawnicy bankowi będą chcieli oddalić powództwo, jeśli tylko znajdą w pozwie jakiekolwiek nieścisłości. Nie możesz sobie na to pozwolić.
W E-Kancelarii nie musisz od razu decydować o współpracy. Poczekaj, aż nasi biegli prawnicy i doświadczeni ekonomiści bezpłatnie wykonają analizę Twojej umowy frankowej. Wskażą też możliwe scenariusze rozwoju sprawy w sądzie i zaproponują adekwatne działania na cały czas trwania procesu. Dopiero potem podejmij decyzję czy złożenie pozwu i prowadzenie sprawy chcesz powierzyć właśnie nam.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI — BEZPŁATNIE PRZEANALIZUJEMY TWOJĄ UMOWĘ
Ile trwa sprawa frankowa?
Lawinowy wzrost składanych pozwów przez frankowiczów spowodował, że na samo rozpoczęcie rozprawy trzeba czekać od 6 do 12 miesięcy w Sądach Okręgowych poza Warszawą. W samej Warszawie — z uwagi na adresy siedzib banków —składanych jest najwięcej powództw. Tam okres ten może trwać nawet do 2,5 roku. I może się jeszcze wydłużyć, bo coraz więcej frankowiczów decyduje się odzyskać swoje pieniądze od banku.
Jeśli więc mieszkasz poza Warszawą, złożenie pozwu w najbliższym Sądzie Okręgowym może przyspieszyć rozprawę.
Co wpływa na czas trwania procesu?
Gdy proces już się rozpocznie, warto wiedzieć co ma wpływ na jego długość. Są to:
- stopień skomplikowania sprawy — może być potrzebna opinia biegłego sądowego, który ma nawet pół roku na jej wydanie,
- miejsce złożenia pozwu (w stolicy jest prowadzonych najwięcej spraw i m.in. przez to procesy trwają dłużej),
- doświadczenie sądów w prowadzeniu spraw frankowiczów,
- powoływanie świadków — banki celowo powołują kolejnych świadków, żeby opóźnić zakończenie procesu,
- apelacja, czyli odwołanie się po wydaniu wyroku I instancji.
Z powyższych względów, a także dlatego, że od czasu wyroku TSUE w 2019 r. w sprawie Państwa Dziubaków lawinowo przybywa frankowiczów, którzy pozywają banki — trudno jest dokładnie określić jak długo będzie toczyć się dana sprawa. Niemniej, kierując się wcześniejszym doświadczeniem, możemy powiedzieć, że:
- sprawa, która toczy się w sądzie I instancji może obejmować od 3 do 5 rozpraw i trwać od około 6 miesięcy do około 3 lat,
- sprawa w sądzie II instancji może trwać od około 1 r. do 1,5 r.
Długość oczekiwania na rozprawę jak i czas do jej zakończenia prawomocnym wyrokiem zmienia się. Banki wciąż analizują możliwości wprowadzenia ugód dla frankowiczów, Ci z kolei coraz bardziej się niecierpliwią oczekiwaniem i coraz częściej podejmują decyzję o rozpoczęciu walki z bankiem.
Dlatego nie ma na co czekać — skorzystaj z pomocy kancelarii prawniczej, która specjalizuje się w sprawach kredytów frankowych i złóż pozew już teraz. Możesz wygrać, a my możemy Ci w tym pomóc.