Spis treści:
Od czego zacząć i do kogo się udać, żeby uwolnić się od frankowego ciężaru? Nasz przewodnik po ścieżce do wolności od kredytu CHF.
Korzystny dla frankowiczów wpływ na wyroki sądowe ma już nie tylko orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE) w sprawie państwa Dziubaków. Istotna jest także uchwała Sądu Najwyższego (III CZP 11/20) z 17 lutego 2021 r., która ustanowiła właściwą metodę rozliczeń w sądzie i jest nią teoria dwóch kondykcji.
Oznacza to, że kredytobiorca może dochodzić zwrotu wpłaconych rat, nawet jeśli nie oddał całego kredytu. Wcześniej, zgodnie z teorią salda, możliwe było tylko uzyskanie pieniędzy zapłaconych ponad kwotę wypłaconego kredytu.
Według nowej uchwały banki nie mogą już żądać zwrotu udzielonego kapitału. Dla frankowiczów oznacza to jedno – dochodzenie swoich praw w sądzie praktycznie przesądza o wygranej.
Czy to przekonało Cię to o słuszności dochodzenia swoich praw i ostatecznego rozliczenia z nieuczciwym kredytodawcą? Powinno, bo droga do odzyskania straconych pieniędzy nigdy nie była tak łatwa! Przeczytaj, jak krok po kroku zacząć walkę z bankiem.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ
Dowiedz się jak najwięcej o sprawach frankowych
Żeby zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest proces sądowy – nawet jeśli w sądzie będzie reprezentować Cię pełnomocnik – warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej.
W internecie, także na naszym blogu, znajdziesz wiele informacji o samym procesie, jego możliwej długości i przebiegu, kosztach. To wszystko da Ci większą orientację na każdym etapie sprawy i pozwoli lepiej rozumieć różne sformułowania, z którymi będziesz mieć do czynienia w sądzie.
W internecie znajdziesz też wiele szczegółowych opisów wygranych spraw – z jakimi bankami, w którym sądzie i jakie było orzecznictwo sądowe. Przekonasz się, że banki naprawdę bardzo rzadko wygrywają i nabierzesz przekonania, że w Twoim przypadku pokonanie tej instytucji jest możliwe.
Zgromadź niezbędne dokumenty
To bardzo ważny etap, bo jeśli zbierzesz wszystkie dokumenty i złożysz je w sądzie razem z pozwem, sąd nie wezwie Cię do ich uzupełnienia. Każde takie wezwanie opóźnia rozpoczęcie procesu o kilka tygodni!
Komplet dokumentów, które musisz zebrać to:
- umowa kredytowa,
- regulamin kredytu,
- aneksy do umowy (jeśli były),
- zaświadczenie z banku o historii kredytowej.
Zaświadczenie z banku będzie zawierać daty wpłat wszystkich rat, prowizji, składek ubezpieczeniowych, ale też m.in. kwoty wypłaconych transz kredytu, jego oprocentowanie i pozostałą kwotę zadłużenia w banku. Bez tego dokumentu pozwanie banku nie ma sensu, bo tylko mając udokumentowane daty spłat można przerwać bieg przedawnienia. Więcej na ten temat w tekście tutaj.
Na zaświadczenie z banku trzeba czekać kilka tygodni, ale zwykle nie dłużej niż dwa miesiące. Jeśli bank przeciąga wystawienie zaświadczenia lub żąda wysokiej opłaty skontaktuj się z nami, podpowiemy co możesz zrobić.
Wybierz kancelarię prawną
Dlaczego jest to kolejny krok jaki musisz wykonać, aby uwolnić się od kredytu? Przede wszystkim dlatego, że nieumiejętne złożenie pozwu może skutkować jego oddaleniem przez sąd. Pozew sądowy jest precyzyjnie określonym dokumentem, musi zawierać odpowiednie zapisy. Ich pominięcie lub nieprawidłowy zapis skutkuje odrzuceniem wniosku.
Pozew musi też zawierać precyzyjną argumentację, która wynika ze znajomości naruszeń jakich dokonał bank w umowie kredytowej, z wiedzy prawniczej i znajomości orzecznictwa. Musi być solidnie przygotowany, ponieważ bank swoją obronę zacznie przede wszystkim od wyszukania słabych stron pozwu i w ten sposób będzie chciał oddalić powództwo.
Poza tym, proces sądowy – teraz głównie z uwagi na liczbę złożonych w całej Polsce powództw i wydolność instytucji prawa – może trwać nawet kilka lat. Czy na pewno chcesz przez ten czas samodzielnie toczyć batalię z biegłymi w sprawach kredytów frankowych prawnikami banku?
Wybór odpowiedniej kancelarii prawniczej jest najlepszą decyzją jakiej możesz dokonać jeszcze przed złożeniem pozwu. Doświadczeni prawnicy przeanalizują Twoją umowę kredytową pod kątem klauzul abuzywnych. To jest podstawą do złożenia pozwu i podwaliną sukcesu w sądzie. Znajomość naruszeń banku wobec kredytobiorcy i umiejętne argumentowanie przeciw nim dadzą sądowi podstawę do orzekania na Twoją korzyść. Tu sprawdzisz opinie o naszej kancelarii.
Wybór kancelarii prawnej zacznij od sprawdzenia czy:
- jej pracownicy mają szeroką wiedzę o aktualnym orzecznictwie w sprawie kredytów CHF i znają postawy sądów wobec poszczególnych banków,
- jej prawnicy mają wiedzę o sposobach banków na utrudnianie i opóźnianie toku sprawy oraz wiedzą temu zapobiec,
- działa na rynku przynajmniej kilka lat,
- odnosi sukcesy w sprawach kredytów CHF,
- cieszy się dobrą opinią wśród innych kredytobiorców, którzy z nią współpracowali.
Zachęcamy do kontaktu z nami – z sukcesem prowadzimy szereg spraw o kredyty we frankach szwajcarskich. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę – dopiero potem zdecydujesz o dalszej współpracy.
Po wyborze kancelarii udziel jej swojego pełnomocnictwa w sprawach sądowych. Polega to na złożeniu oświadczenia woli w sądzie. Załatwisz to od ręki, a opłata skarbowa wynosi 17 zł. Twój pełnomocnik powinien posiadać potwierdzony notarialnie odpis oświadczenia, który przedstawi sądowi wraz z pierwszą czynnością prawną, którą podejmie w Twoim imieniu.
Zdecyduj o co chcesz walczyć
Po wyroku TSUE sądy orzekają na korzyść frankowiczów. Co więcej, mogą oni sami zdecydować, na czym im najbardziej zależy w końcowym etapie sprawy. Możesz się ubiegać o:
- całkowite unieważnienie kredytu,
- odfrankowienie kredytu,
- zwrot niesłusznie naliczonych nadpłat.
Decyzję podejmij w porozumieniu z wybraną kancelarią prawniczą. Doświadczeni prawnicy oszacują co Ci się najbardziej opłaci. Zwykle jest to unieważnienie umowy kredytowej, ale trzeba wziąć pod uwagę m.in. szczegóły umowy i spłaty kredytu. Może się jednak okazać, że będzie to trudne do osiągnięcia i lepiej starać się o przewalutowanie kredytu.