Home 9 Blog 9 Jak wygląda sprawa frankowa?

Jak wygląda sprawa frankowa?

27 sierpnia 2021

Czy w sądzie można czuć się pewnie? Tak, jeśli przygotujesz się do rozprawy. Pomoże Ci w tym doświadczona kancelaria prawna.

Spis treści:

 1. Przebieg sprawy frankowej.
 2. O co pyta sąd?
 3. O co pyta pełnomocnik banku?
 4. Sprawa frankowa — zeznania świadków i biegłych.
 5. Sprawa frankowa — jak się przygotować?

Rozprawa sądowa w wielu frankowiczach wzbudza niepokój. Zupełnie niepotrzebnie. Dzięki współpracy z kancelarią prawną biegłą w sprawach frankowych, kredytobiorca jest przygotowany na każde spotkanie w sądzie i wie, jak odpowiadać na pytania sędziego i pełnomocników banku. 

Przebieg sprawy frankowej

Postępowanie dowodowe, które przeprowadza sąd, obliguje go do przesłuchania stron, zapoznania się z zeznaniami świadków i biegłych. To wszystko trwa około dwóch lat w sądzie I instancji.

O co pyta sąd?

Pytania ze strony sądu dotyczą m.in. okoliczności zawarcia umowy, sposobu wykorzystania kredytu, celu przeznaczenia nieruchomości, wiedzy kredytobiorcy na temat ryzyka walutowego oraz tego, jak wyglądało wywiązywanie się frankowicza z umowy. Ponieważ sąd jest bezstronny, pytania są zadawane wprost i zrozumiale. Sędzia może pytać np.:

 • o okoliczności zawarcia umowy,
 • przyczyny wyboru danego banku,
 • na co kredytobiorca wykorzystał kredyt.

O co pyta pełnomocnik banku?

Pytania pełnomocnika banku mogą być szczególnie kłopotliwe. W przeciwieństwie do sądu, pełnomocnikowi banku nie będzie zależało, aby jego pytania były zrozumiałe, mogą być też podchwytliwe. Poprawne odpowiedzi na te pytania są o tyle ważne, że nie dostaniesz drugiej szansy na wypowiedź. W związku z tym, jeśli się pomylisz, nie będziesz wiedzieć jakiej odpowiedzi udzielić albo „poplączesz” się w zeznaniach, będzie to działać na Twoją niekorzyść. 

Pełnomocnik banku może pytać Cię np.: 

 • o powody decyzji zawarcia umowy kredytowej,
 • czy ubiegając się o kredyt korzystałeś z profesjonalnego doradztwa,
 • czy mieszkanie kupione na kredyt było używane do celów zarobkowych (wynajem lub jako siedziba firmy),
 • o to, czy prowadzisz działalność gospodarczą,
 • jakie masz wykształcenie.

Celem banku jest wykazanie m.in. tego, że kredytobiorca od początku wiedział o istnieniu ryzyka kursowego. Oprócz tego, bank będzie starał się też podważyć status konsumencki frankowicza, żeby osłabić jego szanse na wygraną. 

Sprawa frankowa — zeznania świadków i opinie biegłych

W toku rozprawy frankowej jest miejsce na powołanie świadków, o co wnioskują banki oraz przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Banki powołują świadków, by ich zeznania dostarczyły argumentów na ich korzyść i wykazać, że w procesie udzielenia kredytu bank dopełnił wszelkich obowiązków wobec konsumenta.

 • Świadkowie

Świadkowie to zwykle pracownicy bankowi, którzy mają wiedzę o procedurach i zasadach ustalania kursów. (Rzadko świadkami są osoby, które udzielały kredytów.) Ich głównym zadaniem jest poinformowanie sądu na jakich zasadach udzielony był kredyt, skąd pozyskano środki na jego udzielenie, czy to, jak był ustalany kurs walut w trakcie trwania umowy kredytowej. Liczba powołanych świadków różni się od banku, średnio są to 3-4 osoby. Okoliczności, na które zeznają świadkowie banku nieobecni przy zawieraniu umowy kredytowej, nie są związane stricte z konkretną umową kredytową, dlatego pozostają bez związku ze sprawą.

 • Biegli sądowi

Dowód z opinii biegłego sądowego powołuje się z reguły wtedy, gdy występują niejasności w wyliczonej w pozwie wysokości roszczenia. Na opinię biegłego czeka się minimum miesiąc, ale bywa, że nawet pięć miesięcy, co oczywiście wydłuża cały proces. 

Sprawa frankowa — jak się przygotować?

Jeśli zlecisz prowadzenie swojej sprawy kancelarii prawniczej, Twoja rola w sądzie ograniczy się do odpowiedzi na pytania. Kancelaria przygotuje Cię do wizyty w sądzie. Rodzaje pytań, poprawne odpowiedzi, zasady zachowania na sali sądowej — tego wszystkiego dowiesz się od Twojego pełnomocnika. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ UMOWY FRANKOWEJ

Zobacz także:

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy? Sprawdź, ile poczekasz na zakończenie sprawy ws. kredytu we frankach w sądzie.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    close-link