Home 9 Aktualności 9 SARON zamiast LIBOR-u. Co to oznacza dla Frankowiczów?

SARON zamiast LIBOR-u. Co to oznacza dla Frankowiczów?

25 października 2021

Od stopy LIBOR zależy wiele, a konkretnie, zależy od niej oprocentowanie kredytów we frankach. Rzecz w tym, że wskaźnik ten zostanie zlikwidowany z końcem 2021 r. Tutaj dowiesz się dlaczego i poznasz jego zastępcę, stawkę SARON, według której banki już od stycznia będą liczyć oprocentowanie kredytów w CHF.

Dlaczego LIBOR zostanie zlikwidowany?

Stopa LIBOR jest wskaźnikiem skompromitowanym. Wzbudza kontrowersje od lat, przede wszystkim dlatego, że banki podczas wyznaczania tej stopy dopuszczały się nadużyć i manipulacji. Warto zauważyć, że poniekąd pozwalał na to mechanizm tego wskaźnika. Wartość LIBOR-u ustalana jest na podstawie deklaracji banków do gotowości zawarcia transakcji na określonych warunkach, a nie na podstawie rzeczywistych transakcji.

Co to jest SARON?

Stawka SARON jest stopą referencyjną odnoszącą się do franka szwajcarskiego. Jej wartość ustala się na podstawie rzeczywistych transakcji zawieranych na rynku. Dlatego jest uznawana za wiarygodny wskaźnik i najlepszą alternatywę dla LIBOR-u. Rozwinięciem skrótu SARON jest Swiss Average Rate Overnight. Za publikację wskaźnika SARON odpowiada szwajcarska giełda. 

Od kiedy zmiana LIBOR na SARON?

Komisja Europejska zadecydowała, że stopa SARON zastąpi LIBOR od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów w CHF zmieni się automatycznie. Dyskusja o likwidacji dotychczasowego wskaźnika trwała od 2017 roku, ale decyzję ostatecznie podjęto w marcu 2021 r. Kliknij, żeby przeczytać Rozporządzenie Komisji Europejskiej

Co oznacza dla Frankowiczów zmiana z LIBOR na SARON?

Decyzja Komisji Europejskiej o zmianie stawki jest neutralna dla Frankowiczów. Osoby, które posiadają kredyt w CHF nie muszą podejmować żadnych działań ani podpisywać nowego aneksu do umowy kredytowej. Frankowicze odpowiednio wcześniej zostaną poinformowani przez bank o zmianie stopy referencyjnej.

Co ta zmiana oznacza dla banków?

To, że Komisja Europejska postanowiła odgórnie zmienić LIBOR na SARON jest dobrą informacją dla banków. Dzięki temu, banki nie będą musiały na nowo podpisywać aneksów do umów kredytów w CHF. Oprocentowanie zadłużenia zostanie zmienione automatycznie na podstawie rozporządzenia Komisji Europejskiej.

Podsumowanie

Wątpliwości co do tego, czy wskaźnik LIBOR CHF rzeczywiście odzwierciedla dane rynkowe, doprowadziły do jego likwidacji. Teraz stopą referencyjną, według której liczone będzie oprocentowanie kredytów w CHF będzie wskaźnik SARON. I chociaż takie rozwiązanie niewiele zmienia dla Frankowiczów, ma ono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przychylna wprowadzeniu stopy SARON była m.in. Komisja Nadzoru Finansowego. Z kolei przeciwne takiemu rozwiązaniu jest m.in. środowisko kredytobiorców skoncentrowane wokół Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, które określa tę zmianę jako jednostronną, bezprawną i krzywdzącą. 

Bądź na bieżąco i nie przegap aktualnej Prasówki Frankowicza.

Chcesz rozpocząć proces z bankiem za kredyt w CHF? Skontaktuj się z nami, żeby otrzymać bezpłatną i niezobowiązującą analizę umowy kredytowej.

Źródła

  1. https://www.nbp.pl/systemfinansowy/rsf062021.pdf
  2. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/financial-services/articles/newsletter/newsletter-legal-lipiec-2020/likwidacja-libor.html
  3. https://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/8276138,finanse-saron-zamiast-libor-kredyty-frankowe.html

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


    *pole wymagane

    Oddzwonimy w 30 minut

    Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

      Czytaj więcej

      close-link

      Oddzwonimy w 30 minut

      Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

        Czytaj więcej

        close-link