Home 9 Blog 9 Sądy jak nigdy są przychylne frankowiczom – wykorzystaj to!

Sądy jak nigdy są przychylne frankowiczom – wykorzystaj to!

8 lipca 2021

Twój kredyt w szwajcarskiej walucie ciąży coraz bardziej? Pozbądź się problemu! Walcz z bankiem w sądzie, bo prawo stoi po Twojej stronie. Wyjaśniamy, dlaczego frankowicze mają szanse na wygranie z bankiem.

Jest kilka przekonujących powodów, dla których frankowicze powinni pozwać bank i uwolnić się od uciążliwego kredytu hipotecznego. Poniżej wymieniamy najważniejsze.

 1. Sądy są przychylne kredytobiorcom. Frankowicze – to dobry moment na pozew!
 2. Na drodze sądowej możesz uzyskać całkowite unieważnienie kredytu.
 3. Frankowicze mogą odzyskać dużo pieniędzy od banku.

Sądy są przychylne kredytobiorcom. Frankowicze – to dobry moment na pozew!

Do końca I kwartału do sądów trafiło już ponad 36 tys. spraw, związanych z kredytami (głównie frankowymi), jakie kredytobiorcy wnieśli przeciwko bankom. Wartość roszczeń na koniec I kw. wynosiła ponad 8,2 mld zł – wynika z raportów finansowych banków.

Duża liczba pozwów nie dziwi, bo banki przegrywają większość spraw. W 95 proc. wygrywają je frankowicze. Sądy w większości przypadków kierują się linią orzeczniczą zgodną z wyrokiem TSUE w sprawie Państwa Dziubaków i nowszymi wyrokami. Dzięki temu to kredytobiorca sam decyduje, czy unieważnienie kredytu jest dla niego korzystne, czy też będzie znacznym obciążeniem. Wygrane sprawy zachęcają kolejnych kredytobiorców do składania pozwów. Frankowicze nic na tym nie tracą, a mogą wiele zyskać!

TUTAJ PRZECZYTASZ ILE KOSZTUJE PROCES O KREDYT FRANKOWY.

Nie można teraz zwlekać – Według Biura Informacji Kredytowej, na koniec kwietnia spłacanych było blisko 420 tys.powiązanych kursem CHF kredytów hipotecznych o wartości 96,63 mld zł. Wcześniej czy później duża część tych osób także pójdzie do sądu. Wtedy kolejki w sądach się wydłużą.

Skontaktuj się z nami – przeprowadzimy bezpłatną analizę Twojej umowy kredytowej. Wyliczymy, ile możesz zyskać na sporze z bankiem i wskażemy możliwe drogi jego rozwiązania.

Decyzję, czy iść do sądu, podejmij na podstawie rzetelnych analiz i opinii doświadczonych w sporach z bankami prawników.

Na drodze sądowej możesz uzyskać całkowite unieważnienie kredytu.

Jeśli w Twojej umowie kredytowej są klauzule niedozwolone, daje Ci to podstawy do dochodzenia swoich praw w sądzie.

Całkowite unieważnienie kredytu – wygląda to tak, że strony zwracają to, co nawzajem sobie świadczyły. Bank musi zwrócić kredytobiorcy świadczenia otrzymane tytułem spłaty rat kredytowych – wszystkie raty, prowizje, składki ubezpieczeń. Kredytobiorca z kolei zwraca bankowi kwotę, jaką otrzymał po podpisaniu umowy.

W tym przypadku umowę uznaje się za nieważną, a nieruchomość pozostaje w rękach kredytobiorcy i przestaje być zabezpieczeniem hipotecznym. Dlatego nawet, gdy okaże się, że musisz zapłacić bankowi jakąś kwotę, to i tak się opłaca!

Szacuje się, że aż 75 proc. spraw o kredyty frankowe kończy się unieważnieniem kredytu!

Inne możliwe rozstrzygnięcia sprawy sądowej to:

 • Odfrankowienie kredytu – po wygraniu sprawy umowa kredytowa wciąż obowiązuje, ale nie ma w niej niedozwolonych zapisów. Raty, które pozostały do spłacenia, mogą być obniżone, bo nie będą już naliczane zgodnie z dotychczasowymi klauzulami. Odfrankowienie nie zwalnia nieruchomości z zabezpieczenia hipotecznego.
 • Zwrot UNWW – ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, którym bank zabezpieczył się w przypadku niewielkiego wkładu własnego kredytobiorcy.

Frankowicze mogą odzyskać dużo pieniędzy od banku

Przykładowe wyliczenia E-Kancelarii pokazują, że rozwiązanie problemu w procesie sądowym pozwala zyskać nawet kilkaset tysięcy zł! Kredytobiorca frankowy decydując się na ugodę z bankiem może natomiast stracić ponad 186 tys. zł. Zmiany warunków umowy kredytowej proponowane przez banki w ramach ugody nie są najkorzystniejszą opcją dla kredytobiorców. Koncentrują się na zminimalizowaniu strat instytucji, a nie na interesie ich klientów. 

Jak dużo można od banku odzyskać zależy od wielu czynników, m.in. od:

 • kursu franka w momencie zawarcia umowy kredytowej,
 • wysokości kredytu,
 • okresu, na jaki kredyt został zawarty,
 • rodzaju rat – równe czy malejące.

Każdy przypadek jest indywidualny. Nasi prawnicy analizują oddzielnie każdą umowę i przedstawiają kredytobiorcy możliwe scenariusze wraz z rekomendacją, jak postępować dalej.

Po odfrankowieniu kredytu może się okazać, że raty pozostałe do spłacenia są dużo niższe, a oprócz tego saldo całego kredytu zmniejsza się o znaczną kwotę.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ

Zobacz także:

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy? Sprawdź, ile poczekasz na zakończenie sprawy ws. kredytu we frankach w sądzie.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    close-link