W ostatnim czasie stawka WIBOR wzrosła do poziomów najwyższych od 20 lat. Osoby z kredytem ze zmiennym oprocentowaniem mają problem – tak duży wzrost WIBOR-u to o wiele większe raty kredytu. Co robić, kiedy rata kredytu rośnie a spłacanie zobowiązania jest coraz trudniejsze?
Wysoki wskaźnik WIBOR sprawił, że raty kredytów opartych o zmienne oprocentowanie są rekordowo wysokie. Na wskaźniku WIBOR opartych jest ok. 95% kredytów hipotecznych w Polsce. W listopadzie 2022 r. wskaźnik ten dotarł do poziomu 7,53% dla wariantu 3-miesięcznego (3 m) i 7,74 dla wariantu 6-miesięcznego (6 m). Według Business Insider w skrajnych przypadkach taki wzrost WIBOR-u może podwyższyć ratę kredytu nawet o 120% w stosunku do ubiegłego roku.
Sytuacja dla wielu kredytobiorców jest bardzo trudna – inflacja galopuje a wynagrodzenia w wielu gospodarstwach domowych pozostały bez zmian.
Wzrost WIBOR – co robić, kiedy rata kredytu rośnie?
Jednak osoby, które zaciagnęły kredyt hipoteczny w złotych ze zmiennym oprocentowaniem mają wybór, jeśli chodzi o walkę z rosnącymi ratami kredytu. Nie muszą jedynie spłacać rat w nadziei, że w końcu trend się odwróci. Mogą rozpocząć walkę o anulowanie WIBOR-u. Jak to możliwe? Powodem jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które ukształtowało się w związku z kredytami walutowymi. Wynika z niego, że banki mają obowiązek rzetelnego unaocznienia ryzyka, jakie wiąże się z zaciągnięciem kredytu. Tymczasem w przypadku kredytów opartych o zmienną stawkę WIBOR, wielu kredytobiorców nie zostało poinformowanych o tym, że wskaźnik ten może rosnąć bezgranicznie, pociagając za sobą nieograniczony wzrost rat kredytowych.
Kto ponosi ryzyko wzrostu WIBOR?
Kiedy bank oferuje kredyt na 10, 20 i 30 lat oparty o zmienną stawkę WIBOR, powinien uprzedzić klienta o tym, że to on będzie ponosić w całości nieograniczone ryzyko w przypadku, gdyby stawka WIBOR wzrosła. Tymczasem banki nie przedstawiały klientom danych historycznych z ostatnich kilkudziesięciu lat dla stawek WIBOR ani dla stóp procentowych. W tym wszystkim istotny jest także fakt, że wzrost WIBOR działa na wyraźną korzyść banku, ponieważ przekłada się na wzrost odsetek – przy wysokich stopach procentowych raty kredytów w PLN idą w górę.
Biorąc jednak pod uwagę, że w większości kredytobiorcy nie byli odpowiednio informowani o istniejącym ryzyku, mają prawo do sądowego ubiegania się o anulowanie stawki WIBOR z umowy kredytowej a nawet o unieważnienie całej umowy.
Skontaktuj się z nami i sprawdź, czy możesz płacić mniejsze raty kredytu hipotecznego.
Pozew za WIBOR – jakie są szanse na wygraną?
W umowach kredytowych zawarte są klauzule abuzywne. Niedozwolone zapisy w umowie kredytowej, jak i niedostateczne poinformowanie klienta o skali ryzyka, jakie będzie ponosił zaciagając zobowiązanie kredytowe, to wystarczające powody, aby wejść z bankiem na drogę sądową. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2018 kwestionował zasadność kredytów w PLN opartych o zmienne oprocentowanie. Kontrowersje wokół zmiennej stawki WIBOR i sposobu jego ustalania narastały już od kilku lat, a jej gigantyczny wzrost tylko przyspieszył moment, w którym warto wstąpić na drogę sądową z bankiem. Pozwy za WIBOR już od kilku miesięcy są rozpatrywane w sądach. Przykładem jest sprawa tocząca się w Sądzie Okręgowym w Katowicach o sygnaturze akt: I Co 556/22.
Przełomowe postanowienie SO w Katowicach ws. WIOBR-u
Postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach wydane w listopadzie 2022 roku było przełomowe, ponieważ sąd udzielił kredytobiorcy zabezpieczenia na czas trwania postępowania przy jednoczesnym anulowaniu w tym czasie stawki WIBOR z umowy kredytowej. Dzięki temu, kredytobiorca do czasu uzyskania prawomocnego wyroku miał spłacać swój kredyt bez uwzględnienia stawki WIBOR, co bardzo mocno obniża comiesięczną ratę kredytu. Jednak sprawa ta ma swój dalszy ciąg – bank zgłosił zażalenie, które zostało uwzględnione przez Sąd Okręgowy w Katowicach. W rezultacie postanowienie o zawieszeniu spłaty WIBOR-u zostało uchylone. Niemniej jednak – uchylenie tego postanowienia nie przesądza jeszcze o całościowym wyroku tej sprawy sądowej.
Podsumowanie – Rekordowy wzrost WIBOR
Jest bardzo prawdopodobne, że tak jak w przypadku pozwów za kredyty w CHF, tak również liczba pozwów za WIBOR będzie się regularnie zwiększać. Osoby, które mają kredyt w PLN ze zmiennym oprocentowaniem nie muszą biernie przyglądać się temu, jak oprocentowanie kredytu rośnie. Mogą złożyć pozew i ubiegać się sądownie o usunięcie stawki WIBOR ze swojego kredytu. Kolejne tygodnie mogą spowodować jeszcze większy wzrost rat kredytowych, dlatego nie warto czekać ze złożeniem pozwu.
Rata Twojego kredytu rośnie? Sprawdź, czy możesz płacić mniej. Zamów bezpłatną konsultację i dowiedz się, czy w Twoim przypadku warto zakwestionować umowę kredytową. Bezpłatna konsultacja
Źródła
- Zob. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/stawki-wibor-najwyzej-od-20-lat-wzrost-rat-znowu-uderzy-kredytobiorcow-po-kieszeni/5wv8rmf, dostęp: 2 stycznia 2023 r.
- Zob. https://www.money.pl/banki/rekordowo-wysoki-wibor-raty-kredytow-znow-w-gore-6825623124282272a.html, dostęp: 2 stycznia 2023 r.
- Zob. https://strefainwestorow.pl/artykuly/gospodarka/20221107/wzrost-rat-kredyty-hipoteczne, dostęp: 2 stycznia 2023 r.
- Por. https://www.prawo.pl/biznes/zawieszenie-splaty-wibor-u-sad-uchylil-glosne-postanowienie,519102.html, dostęp: 3 stycznia 2023 r.