Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

9 maja 2022

Czy Frankowicze mogą zyskiwać na wysokich stopach procentowych? Co dalej z kursem franka? Dlaczego przedsiębiorcy mają teraz większe szanse na unieważnienie kredytu w CHF? Przeczytaj Prasówkę Frankowicza z 9 maja 2022 roku i poznaj najważniejsze informacje o polskim orzecznictwie dotyczącym kredytów w CHF. 

1. Czy Frankowicze zyskują na wysokich stopach procentowych? 

Stopy procentowe: Według portalu Strefa Biznesu Frankowicze, których kredyt został sądownie unieważniony zyskują na wysokich stopach procentowych. W jaki sposób? W przypadku unieważnienia kredytu należą się im odsetki ustawowe, które są liczone od czasu wniesienia pozwu do spłaty przez bank. Wysokość tych odsetek jest zależna od stóp procentowych — kiedy stopy są wysokie, odsetki rosną. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie. Paradoksalnie podwyżka stóp procentowych jest dobrą informacją dla Frankowiczów, którzy wygrali sprawę z bankiem w sądzie. 

2. Nowa uchwała SN otwiera przedsiębiorcom drogę do unieważnienia kredytu w CHF 

Przedsiębiorcy: Czy banki czeka nowa fala pozwów frankowych?  Najprawdopodobniej tak.  W dniu 28 kwietnia 2022 r. Sąd Najwyższy podjął nową uchwałę, która pozwala przedsiębiorcom skutecznie walczyć o unieważnienie kredytu w CHF. Według Prawo.pl banki powinny przygotować się na nową falę pozwów frankowych — tym razem od frankowiczów, którzy są właścicielami firm. Po nowej uchwale SN, szanse całkowitego lub częściowego unieważnienia kredytu w CHF wśród przedsiębiorców znacznie się zwiększyły.  

3. Frankowicze czekają na rozstrzygnięcie 3 zagadnień prawnych w Izbie Cywilnej SN

SN: Prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, Joanna Misztal-Konecka, przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że pod koniec kwietnia odbyła się wewnętrzna konferencja sędziów Izby Cywilnej, podczas której sędziowie zajęli się najważniejszymi sprawami frankowymi. Prezes Izby Cywilnej podkreśliła również, że ma nadzieję, że wnioski z tego spotkania ”przełożą się na sprawniejsze rozstrzyganie spraw frankowych już w tym miesiącu” (cyt. za Bankier.pl). Obecnie Frankowicze czekają na rozstrzygnięcie sprawy dotyczącej tzw. wynagrodzenia za korzytsanie z kapitału, wyłączenia od rozpoznawania spraw frankowych sędziego, który posiada taki kredyt oraz w sprawie kwalifikacji umowy kredytowej jako umowy wzajemnej. 

4. Czy kurs franka wzrośnie? 

CHF/PLN: Według prognozy portalu Comparic.pl kurs franka może wzrosnąć do 4,60 PLN. Analitycy przewidują, że przez osłabienie się polskiej waluty na arenie międzynarodowej frank szwajcarski może się umocnić. Obecnie notowania CHF/PLN wynoszą 4,5189. 

Masz kredyt we frankach i chcesz złożyć pozew w sądzie za kredyt? Skontaktuj się z nami, żeby bezpłatnie otrzymać analizę Twojej umowy kredytowej.

Tutaj sprawdzisz, jak nasi Klienci wygrywają z bankami.

Źródła 

 1. https://strefabiznesu.pl/na-podwyzce-stop-procentowych-traca-kredytobiorcy-zlotowkowi-a-frankowicze-paradoksalnie-dla-wielu-z-nich-wysokie-stopy-sa/ar/c3-16326553
 2. https://www.prawo.pl/biznes/frankowicz-przedsiebiorca-moze-uniewaznic-kredyt,514950.html
 3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kurs-waluty-i-waznosc-umowy-Sad-Najwyzszy-zabral-glos-w-sprawie-kredytowej-8327031.html
 4. https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Izbie-Cywilnej-jest-kilkaset-spraw-zwiazanych-z-kredytami-frankowymi-8332367.html
 5. https://comparic.pl/kurs-franka-z-perspektywa-wzrostu-do-460-pln-chf-pln-notowane-po-454-pln/

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link