Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 8 października 2021

Prasówka Frankowicza – 8 października 2021

8 października 2021

Frankowicze — najnowsze informacje. Przeczytaj Prasówkę Frankowicza z 8 października 2021 roku i dowiedz się, co nowego wydarzyło się w minionym tygodniu w kontekście kredytów w CHF. 

1. Kredyty we frankach trzecim największym zagrożeniem dla banków 

Problem związany z kredytami opartymi na frankach szwajcarskich zajął we wrześniu trzecie miejsce wśród największych zagrożeń dla polskiego sektora bankowego. Badanie zostało przeprowadzone przez Związek Banków Polskich. Według sondażu ZBP aż 37% respondentów wskazało, że „kredyty CHF i pomoc frankowiczom” stanowią największe ryzyko dla polskich banków. 

2. Fiskus opodatkował zysk z ugody z PKO BP stawkami 17 i 32 proc.

Frankowicze, którzy zdecydują się na zawarcie ugody z bankiem PKO BP powinni zapłacić podatek w wysokości 17 i 32 proc. – podał Spidersweb. Szansa na uniknięcie podatku jest, ale pod warunkiem, że ugoda zostanie zawarta do końca bieżącego roku. Spidersweb podkreśla, że biorąc pod uwagę, iż do końca roku pozostały dwa miesiące, a proces ugodowy może potrwać nawet 2-3 lata, uniknięcie podatku od ugody z PKO BP uda się nielicznym Frankowiczom.

Nie przegap: Ile trwa proces frankowy?

3. Banki działają na przekór orzeczeniom TSUE

Przeciwko opłacie za korzystanie z kapitału do tej pory wypowiedziały się zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski oraz rzecznik finansowy. Pomimo tego, banki nadal próbują zadziałać na szkodę Frankowiczów, wysyłając im wezwania do zapłaty za bezumowne korzystanie z kapitału, w razie unieważnienia kredytu w CHF. 

4. Czy Frankowicze są zakładnikami władzy? 

W jednym z najnowszych artykułów Prawo.pl opublikowało artykuł podsumowujący problemy, z którymi obecnie zmagają się Frankowicze w kontekście reformy sądownictwa. Publikacja uwzględnia zarówno niepewność związaną z brakiem decyzji Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. kredytów w CHF, jak i z możliwością podważania orzeczeń wydawanych przez sędziów powołanych przez „neo-KRS”. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami dla Frankowiczów? Na kolejną Prasówkę Frankowicza zapraszamy już za tydzień!

Źródła

 • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bankowcy-o-slabych-stronach-sektora-franki-w-czolowce-8197913.html
 • https://spidersweb.pl/bizblog/frankowicze-ugody-podatek-mf/
 • https://www.money.pl/gospodarka/banki-pozywaja-frankowiczow-boja-sie-przedawnienia-6689043418061472a.html
 • https://www.prawo.pl/prawo/prof-letowska-po-orzeczeniach-tsue-i-etpcz-grozi-uchylanie,511039.html

Zobacz także:

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Przeczytaj naszą Prasówkę Frankowicza z 9 maja 2022 roku i dowiedz się, dlaczego Frankowicze mogą zyskiwać na wysokich stopach procentowych.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link