Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 6 stycznia 2023

Prasówka Frankowicza – 6 stycznia 2023

6 stycznia 2023

Zapraszamy na pierwszą w 2023 roku Prasówkę Frankowicza. Dla osób z kredytem w CHF rok nie zaczyna sie spokojnie – wskaźnik SARON na którym oparte są kredyty frankowe rośnie i ma coraz większy wpływ na wysokość rat kredytowych. 

Sprawdź najnowsze wiadomości o kredytach w CHF i bądź na bieżaco z tym, co dzieje się w świecie kredytów frankowych. 

Już w lutym poznamy ważny wyrok TSUE

TSUE: Polska Agencja Prasowa potwierdziła, że 16 lutego 2023 roku poznamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący kredytów we frankach. TSUE ma ostatecznie ustalić, czy bankom należy się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w  przypadku, kiedy umowa kredytu we frankach jest uznana przez sąd za nieważną. Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem w Polsce roszczenia banków w tej kwestii są bezzasadne. Pytanie prejudycjalne do TSUE zostało skierowane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia 12 sierpnia 2021 r. 

Bank domaga się od Ciebie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału? Możemy Ci pomóc – wypełnij formularz kontaktowy i otrzymaj odpowiedź od naszego radcy prawnego. 

100 tys. spraw frankowych w polskich sądach

Statystyki: Raport Komitetu Stabilności Finansowej ujawnił dane dotyczące liczby spraw sądowych związanych z kredytami frankowymi w 2022 roku. Tendencja jest wzrostowa – Frankowicze coraz chętniej kwestionują umowy kredytowe, do czego zachęca korzystna dla nich linia orzecznicza sądów. W I połowie 2022 r. wniesiono ok. 20 tys. pozwów za kredyty w CHF, a łączna liczba spraw frankowych toczących się teraz w sądach to ok. 100 tys. 

Szwajcaria znowu podwyższyła stopy procentowe

W grudniu 2022 r. miała miejsce kolejna podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii. SBN podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Przed grudniową podwyżką sopty procentowe wynosiły 0,5 proc. a po podwyżce wynoszą 1 proc. 

SARON najwyższy od 14 lat

SARON: Wskaźnik SARON, który wyznacza oprocentowanie dla kredytów we frankach uzyskał dodatni poziom 0,5% (dla wariantu 3m). To najwyższa wartość tego wskaźnika od 14 lat. Zgodnie z zapowiedziami Szwajcarskiego Banku Narodowego poziom 0,5% jest docelowy dla wskaźnika SARON. Szwajcarski bank centralny nie wyklucza dalszych podwyżek stóp procentowych, dlatego przez kolejne miesiące wskaźnik SARON może nadal wzrastać. Dla Frankowiczów oznacza to, że raty kredytów mogą rosnąć i na wysokość ich rat kredytowych coraz większy wpływ będą miały stopy procentowe. 

Chcesz złożyć pozew za kredyt w CHF? Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy i uwolnij się od zadłużenia we frankach szwajcarskich.

Źródła:

 1. https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1516874%2Cbanki-oferuja-przewalutowanie-kredytow-frankowych-w-tle-oczekiwany-wyrok, dostęp: 3.01.2023 r. 
 2. https://www.nbp.pl/nadzormakroostroznosciowy/komunikaty/2022-06-10.aspx, dostęp: 3.01.2023 r. 
 3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyty-we-frankach-SARON-i-nowy-etap-dla-frankowcow-8464002.html, dostęp: 3.01.2023 r.
 4. https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-zle-wiesci-dla-frankowiczow-stopy-procentowe-w-szwajcarii

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link