Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 4 maja 2023 

Prasówka Frankowicza – 4 maja 2023 

4 maja 2023

Zapraszamy do przyjrzenia się najważniejszym wydarzeniom związanym z polskim systemem bankowym i kredytami denominowanymi w walucie szwajcarskiej. Przeczytaj najnowszą Prasówkę Frankowicza i sprawdź, co przyszłość może przynieść dla kredytobiorców. Dowiesz się m.in. o nowych przepisach dla Frankowiczów i wielomilionowej karze dla jednego z banków.

Frankowicz może pozwać bank wyłącznie przed Sądem w miejscu zamieszkania

15 kwietnia 2023 roku znowelizowany został kodeks postępowania cywilnego. W konsekwencji Frankowicze nie będą mogli wybrać Sądu, przed którym chcą pozwać bank. Art. 18 ust. 1 ustawy, która nowelizuje powództwo konsumenta o roszczenia związane z kredytem waloryzowanym, indeksowanym lub denominowanym do waluty obcej, zobowiązuje Frankowiczów do składania pozwów wyłącznie w okręgu swojego miejsca zamieszkania. Celem nowego przepisu jest “odkorkowanie” wydziału frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie, do którego wpływała zdecydowana większość — aż 70% spraw frankowych. Przepis o tym, że Frankowicze mogą pozwać bank wyłącznie przed Sądem, w którego okręgu mieszkają, ma obowiązywać przez 5 lat. 

46 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego dotyczy Frankowiczów

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego aż 46 skarg nadzwyczajnych dotyczących kredytów w CHF. Skargi te związane są z wydawaniem przez sądy nakazów zapłaty bez szczegółowego zbadania umów kredytowych. Prokurator Generalny zarzuca sądom, że sankcjonowały niedozwolone zapisy w umowach, co prowadziło do nierównowagi kontraktowej obu stron. Obecnie już 9 skarg Prokuratora Generalnego zostało rozpatrzonych przez Sąd Najwyższy, a 37 oczekuje na rozpatrzenie.  

Kara 3,1 mln PLN dla Raiffeisen Bank International AG

Raiffeisen Bank International AG ma kłopoty — Prezes UOKiK nałożył na austriacki bank karę w wysokości 3,1 mln złotych za to, że bank dopuszczanie się bezprawnych praktyk wobec Frankowiczów. Kara związana jest z działaniami banku w trakcie podziału Raiffeisen Bank Polska SA przejętego w 2018 r. przez BNP Paribas Bank Polska SA. Raiffeisen został przejęty z wyłączeniem portfela kredytów w CHF, które od tej pory są zarządzane przez Raiffeisen Bank International AG. Po fuzji z BNP Paribas — Raiffeisen Bank International AG wysyłał kredytobiorcom zawiadomienia informujące o zmianie rachunków do wpłaty rat w sposób, który powodował ich dezorientację. Zgodnie z umową kredytową takie zmiany powinny być dokonywane na podstawie podpisanych przez obie strony aneksów, przez co kredytobiorcy nie wiedzieli, na jaki rachunek wpłacać pieniądze. Kara nie jest prawomocna, a Raiffeisen Bank International AG zapowiedział już odwołanie od tej decyzji. 

Bank namawia Cię do zawarcia ugody w sprawie kredytu frankowego? Niezależnie od tego, czy potrzebujesz porady, czy już jesteś zdecydowany na to, by wejść formalnie w spór z bankiem — skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci, co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze i na co uważać. 

Źródła:

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


    *pole wymagane

    Oddzwonimy w 30 minut

    Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

      Czytaj więcej

      close-link

      Oddzwonimy w 30 minut

      Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

        Czytaj więcej

        close-link