Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 29 października 2021 r.

Prasówka Frankowicza – 29 października 2021 r.

29 października 2021

Przeczytaj Prasówkę Frankowicza z 29 października 2021 r. i dowiedz się, jakie decyzje zapadły w sprawach frankowych oraz co ma na nie największy wpływ. Zapraszamy na cotygodniową porcję newsów o kredytach we frankach.  

1. Banki nie realizują prawomocnych wyroków?

Banki: Są problemy z realizacją prawomocnych wyroków przez wybrane banki. Banki zasłaniają się skargami kasacyjnymi, choć ich szanse na wstrzymanie skuteczności orzeczeń są mizerne. Według prawników cytowanych przez Infor.pl takie działanie jest grą na zwłokę i próbą zniechęcenia kredytobiorców do składania pozwów w sądach. 

2. Ugoda z bankiem to mniejsze korzyści

Ugody: Prawo.pl ostrzega, że ugody frankowe mogą być korzystne tylko dla tych Frankowiczów, którzy nie mają zamiaru składać pozwów w sądach. Redakcja podkreśla, że kredytobiorcy mogą osiągnąć większe korzyści, jeśli zdecydują się na proces z bankiem.  

3. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska popiera nowych sędziów

Sądy: Nie od dziś wiadomo, że sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego nie chcą orzekać z nowymi sędziami. Głos w tej sprawie zabrała Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. W swoim oświadczeniu prezes Sądu Najwyższego wyraziła sprzeciw m.in. wobec atakowania i podważania autorytetu nowych sędziów. Według prezes SN nowi sędziowie „stali się obiektem ostracyzmu środowiskowego”. Tygodnik Polityka uznaje, że słowa prezes SN Małgorzaty Manowskiej mogą być groźbą postępowań dyscyplinarnych i zawieszeń za odmawianie orzekania z nowymi sędziami. 

4. Rzecznik Finansowy chce rozstrzygać spory frankowe

RF: Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki powiedział, że rozszerzenie kompetencji Biura Rozwiązywania Sporów przy Rzeczniku Finansowym mogłoby pomóc Frankowiczom w walce z bankami. Rzecznik zaznaczył, że:

Im więcej płaszczyzn […] gdzie będzie można rozstrzygnąć tego typu spór, tym lepiej.

RF Mariusz Golecki podkreślił, że takie rozwiązanie zostało wprowadzone w Irlandii i Wielkiej Brytanii. W tych krajach rzecznicy finansowi wydają rozstrzygnięcia wiążące m.in. dla banków. 

5. FISKUS: Frankowicze nie zapłacą podatku od ugody z bankiem

Podatki: Minister Finansów przedłuży ulgę podatkową dla Frankowiczów, którzy zdecydują się na zawarcie ugody z bankiem. Do tej pory ulga podatkowa obowiązywała tylko do końca 2021 roku. Teraz Frankowicze mogą liczyć na umorzenie podatku, nawet jeśli ugoda z bankiem zostanie zawarta później.

Chcesz złożyć pozew za kredyt we frankach? Skontaktuj się z nami, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie bezpłatną analizę umowy kredytowej.

Źródła

 1. https://www.prawo.pl/biznes/ugoda-z-bankiem-frankowicz-moze-stracic,511334.html
 2. https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/wiadomosci/5349746,Kredyty-we-frankach-a-wykonanie-wyrokow-przez-banki.html
 3. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2140834,1,prezes-manowska-zaatakowala-sedziowie-sie-nie-wystraszyli.read
 4. https://spidersweb.pl/bizblog/rzecznik-finansowy-frankowicze-banki/
 5. https://www.rp.pl/podatki/art19053651-mf-chce-przedluzyc-ulge-podatkowa-dla-frankowiczow

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link