Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi kredytów frankowych. Dowiedz się, co aktualnie dzieje się w świecie kredytów w CHF, czytając Prasówkę Frankowicza z 27 marca 2023 r.
1. Opinia rzecznika TSUE w sprawie korzystania z kapitału
16 lutego 2023 r. Michael Collins wydał opinię w sprawie polskich Frankowiczów. Stwierdził w niej, że w sytuacji, gdy sąd stwierdzi nieważność umowy kredytu we frankach, konsument może wystosować wobec banku roszczenia wykraczające poza żądanie zwrotu świadczeń pieniężnych. Collins uznał także, że ta zasada ma działać tylko w jedną stronę: bankom nie przysługuje takie prawo. Dodatkowo rzecznik TSUE ustalił też, że to sądy krajowe mają ustalić, czy konsumenci mają prawo dochodzić takich roszczeń, jak również do nich należy rozstrzygnięcie, czy roszczenia konsumentów są zasadne.
2. Unieważnienie umowy – i co dalej? Stanowisko TSUE
Z kolei w pierwszej połowie marca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na drugie pytanie warszawskiego sądu, stwierdzając, że:
„(…) chrona przyznana konsumentom na podstawie prawa unijnego (dyrektywy 93/13) nie jest ograniczona jedynie do okresu wykonania umowy, lecz obowiązuje również po wykonaniu tej umowy. (…) Regulacja ta powinna w szczególności przywrócić sytuację prawną i faktyczną, jaka istniałaby w braku wprowadzenia do umowy klauzuli abuzywnej”
Co to oznacza w praktyce? Kiedy sąd unieważni umowę kredytu frankowego z powodu nieuczciwych zapisów, to do sądów krajowych należy uregulowanie skutków unieważnienia tej umowy. Dzięki temu ochrona, która przysługuje konsumentom ze względu na prawo europejskie, obowiązuje również po okresie wykonania umowy.
3. Szwajcaria podniosła stopy procentowe
Bank Centralny Szwajcarii podniósł stopy procentowe o 50 pb. Stopy wzrosły z poziomu 1 do 1,5. To złe wieści dla wielu polskich Frankowiczów – rata kredytu w CHF znowu będzie wyższa. Zdaniem serwisu innpoland.pl – podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii jest reakcją na wzrost presji inflacyjnej: inflacja w tym kraju w lutym br. wyniosła 3,4 proc. r/r.
4. Coraz więcej pozwów frankowych
Według serwisu biznes.interia.pl pod koniec 2022 r. liczba aktywnych umów kredytów frankowych zmalała o blisko 46,5 tysiąca. Z kolei łączna liczba aktywnych umów wyniosła prawie 342 tysiące. Równocześnie w sądach jest coraz więcej pozwów za kredyty w CHF. Przeciwko PKO BP toczy się obecnie 19,5 tysiąca postępowań sądowych, przeciwko mBank złożono 17,6 tys. pozwów, a Santander ma obecnie 12,2 tys. pozwów frankowych.
Źródła:
- https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5696048,kredyty-frankowe-tsue.html, dostęp: 22 marca 2023 r.
- https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jest-wyrok-tsue-w-sprawie-frankowiczow,nId,6658565#crp_state=1, dostęp: 22 marca 2023 r.
- https://innpoland.pl/192261,szwajcaria-podniosla-stopy-procentowe-rekordowe-raty-frankowiczow, dostęp: 23 marca 2023 r.
- https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-szybko-ubywa-kredytobiorcow-frankowych-rosnie-za-to-liczba-p,nId,6668353, dostęp: 23 marca 2023 r.