Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 24 września 2021

Prasówka Frankowicza – 24 września 2021

24 września 2021

Co nowego ws. kredytów w CHF? Sprawdź aktualności dla Frankowiczów z 24 września 2021 r. Przeczytaj nasz cotygodniowy przegląd prasy, w którym publikujemy najnowsze informacje o kredytach we frankach szwajcarskich. 

1. Banki straszą wzrostem cen kredytów przez wojnę frankową 

Banki: Batalia pomiędzy Frankowiczami a bankami trwa nieprzerwanie od 6 lat i jak na razie nic nie zapowiada tego, aby sytuacja ta miała się w najbliższym czasie zmienić. I chociaż od dawna linia orzecznicza w Polsce kształtuje się na korzyść kredytobiorców, banki sięgnęły ostatnio „po nową, nieelegancką broń” — podaje Wprost.pl. Tym razem bankowcy straszą opinię publiczną wzrostem cen kredytów przez straty spowodowane przegraną w sądachh z Frankowiczami.  

2. Kurs franka szwajcarskiego wzrośnie?

CHF/PLN: W ubiegłym tygodniu szwajcarski bank centralny podtrzymał luźną politykę monetarną, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Kurs franka szwajcarskiego zanotował przez to lekką korektę, niemniej, według prognoz analityków z Comparic.pl w najbliższym czasie — „trend wzrostowy franka szwajcarskiego zostanie zachowany”. Dziś przed południem kurs CHF/PLN wynosił 4,2552 PLN. 

3. Czy sądy podejmą zawieszone postępowania ws. kredytów w CHF?

Sądy: Od stycznia tego roku niektóre sądy powszechne zawieszały postępowania ws. kredytów w CHF do czasu wydania uchwały Sądu Najwyższego w tej sprawie. Po tym, jak drugiego września br. Izba Cywilna SN uchyliła się od odpowiedzi na 6 pytań zadanych przez Prezes Sądu Najwyższego, wiemy, że w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy nie możemy się spodziewać, że Sąd Najwyższy podejmie jakiekolwiek stanowisko ws. kredytów w CHF. Według opinii ekspertów Prawo.pl, sądy powszechne powinny „nie zwlekać z podejmowaniem decyzji” i podjąć zawieszone postępowania. W przeciwnym razie skutkuje to „naruszeniem prawa obywatela do rozpoznania jego sprawy w rozsądnym terminie, które jest gwarantowane przez Konstytucję, prawo unijne oraz Europejską Kartę Praw Człowieka.”  

4. Przedawnione roszczenia banku

Wyroki: W Warszawie zapadł wyrok, w którym sąd pierwszej instancji orzekł, że po trzech latach od unieważnienia kredytu we frankach, roszczenia banku ws. korzystania  z kapitału są już przedawnione. Sprawa dotyczy kwoty 174 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny. 

Chcesz unieważnić kredyt w CHF? Napisz do nas, żeby otrzymać za darmo analizę umowy kredytowej.

Źródła:

 1. https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10492139/kredyty-w-zlotowkach-zdrozeja-przez-wojne-frankowa-bankowcy-stosuja-nieelegancka-bron.html
 2. https://comparic.pl/szwajcaria-snb-utrzymal-ultra-luzna-polityke-monetarna-frank-na-deskach/
 3. https://www.prawo.pl/biznes/nie-kazdy-sad-podejmuje-zawieszone-postepowanie-frankowe,510683.html
 4. https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/8245556,kredyty-frankowe-uchwala-czy-sady-powszechne-sa-uprawnione-do-zawieszania-postepowan.html
 5. https://spidersweb.pl/bizblog/mieszkanie-za-darmo-frankowicze-banki/
 6. https://www.rp.pl/banki/art18938491-frankowicze-zyskaja

Zobacz także:

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Przeczytaj naszą Prasówkę Frankowicza z 9 maja 2022 roku i dowiedz się, dlaczego Frankowicze mogą zyskiwać na wysokich stopach procentowych.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link