Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 24 stycznia 2022 r.

Prasówka Frankowicza – 24 stycznia 2022 r.

24 stycznia 2022

Przeczytaj prasówkę z 24 stycznia 2022 r. i dowiedz się, jak zmienia się orzecznictwo ws. kredytów we frankach. Zapraszamy na nasz przegląd prasy dla Frankowiczów.  

Wzrost stóp procentowych zwiększy ilość pozwów frankowych?

Seria podwyżek stóp procentowych w Polsce nie zachęca do ugody z bankami w sprawie kredytów frankowych. Wyższy WIBOR może spowodować odczuwalny wzrost raty kredytu już po zawarciu ugody. Z powodu wzrostu stóp procentowych sens ekonomiczny ugód jest coraz mniejszy, a zawarcie ugody z bankiem mało opłacalne — znacznie większe zyski można osiągnąć decydując się na proces z bankiem. Niestety, banki nie informują Frankowiczów o realnym ryzyku wzrostu stóp procentowych po zawarciu ugody ws. kredytu we frankach. 

Kolejny przełomowy wyrok sądu — Frankowicze wygrali z bankiem

Sprawa sądowa dotyczyła tego, czy banki mogą domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, którym klient dysponował w ramach kredytu. W ten sposób banki chciały się zabezpieczyć przed przedawnieniem roszczeń. W przytoczonej sprawie Bank BPH uznał, że za kredyt na 4666 tys. zł należy się 141 tys. zł odsetek. We wtorek, 18 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Świdnicy oddalił powództwo banku. W kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak na dotąd nie wypowiedział się Sąd Najwyższy ani Trybunał Sprawiedliwości UE. 

Frankowicze złożyli pozew przeciwko Skarbowi Państwa

Frankowicze złożyli pozew grupowy do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko Skarbowi Państwa, Przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego, prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz prezesowi Rady Ministrów. Do pozwu przystąpiło ok. 400 osób, a Sąd zdecydował już o przyjęciu pozwu do rozpoznania. Proces ma wyjaśnić okoliczności, w jakich doszło do wprowadzenia w Polsce kredytów we frankach. 

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego

To bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego, która dotyczyła zwrotu prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu. Klienci Alior Banku wzięli kredyt o wartości 50 tys. zł na 10 lat, ale zobowiązanie spłacili po 15 miesiącach. Kiedy jednak wystąpili o zwrot prowizji, bank odmówił jej zapłaty. Wprawdzie sprawa trafiła do sądu I instancji, który przyznał rację kredytobiorcom, ale bank wniósł apelację i sąd II instancji zmienił wyrok. Rzecznik Finansowy uznał, że sąd II instancji naruszył prawo i złożył skargę do Sądu Najwyższego. 

Chcesz dochodzić roszczeń w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z frankiem szwajcarskim? Skontaktuj się z nami i bezpłatnie skonsultuj swoją umowę kredytową!

Źródła:

 • https://innpoland.pl/174966,zwrot-odsetek-frankowicze
 • https://businessinsider.com.pl/finanse/frankowicze-pozywaja-skarb-panstwa/9wxqkt5
 • https://bezprawnik.pl/zwrot-prowizji-przy-wczesniejszej-splacie-kredytu/
 • https://www.franknews.pl/ugody-a-stropy-procentowe-wibor-realne-zagrozenie-dla-frankowiczow/

Zobacz także:

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Przeczytaj naszą Prasówkę Frankowicza z 9 maja 2022 roku i dowiedz się, dlaczego Frankowicze mogą zyskiwać na wysokich stopach procentowych.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link