Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 24 maja 2022 r. 

Prasówka Frankowicza – 24 maja 2022 r. 

24 maja 2022

Poznaj najważniejsze komunikaty prasowe ws. kredytów frankowych z ostatniego tygodnia. Przeczytaj Prasówkę Frankowicza i dowiedz się, co dalej z orzecznictwem związanym z kredytami we frankach. 

1. Szwajcarski Bank Narodowy ostrzega przed podwyżką stóp procentowych

SNB: Andrea Maechler, członek zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego poinformował, że jeśli inflacja w Szwajcarii utrzyma się na wysokim poziomie, stopy procentowe zostaną podwyższone. To ostrzeżenie jest efektem tego, że w kwietniu br. Szwajcaria zanotowała najwyższy poziom inflacji od 14 lat, przez co ceny wzrosły o 2,5%. Zaostrzenie polityki monetarnej przez Szwajcarię będzie miało negatywne skutki dla posiadaczy kredytów frankowych. Obecnie SNB ma najniższe stopy procentowe na świecie — utrzymywane są na poziomie minus 0,75 proc. 

2. Rekordowa liczba wydanych wyroków w I kw. 2022 r. 

Wyroki: Minął kolejny, rekordowy kwartał pod kątem wydanych wyroków sądowych w sprawach związanych z kredytami w CHF. Liczba wydanych wyroków wyniosła ok. 1,7 tys — podaje Infor.pl. Wygląda na to, że tempo postępowań frankowych przyśpieszyło. A jakie wyroki zapadają? Opublikowane dane wskazują na 97 proc. wyroków wydanych na korzyść dla kredytobiorców oraz 2,5 proc. wyroków korzystnych dla banków. 

3. Największy portfel kredytów w CHF ma bank PKO BP

Banki: Banki opublikowały już raporty za I kwartał 2022 roku. Wynika z nich, że obecnie największy portfel kredytów mieszkaniowych CHF posiada PKO Bank Polski. Wartość tych należności wynosiła na koniec I kw. 2022 r. 14,7 mld zł. Największą część stanowiły kredyty denominowane, najmniejszą indeksowane. 

4. Uchwała Sądu Najwyższego ws. sędziów-frankowiczów

SN: Sąd Najwyższy przyjął uchwałę ws. sędziów, którzy orzekają w sprawach frankowych i jednocześnie sami posiadają kredyt w CHF. Zgodnie z uchwałą kredyt we frankach nie może automatycznie wyłączać sędziego ze sprawy frankowej, nawet jeśli sędzia orzeka w sprawie banku, w którym sam posiada kredyt w szwajcarskiej walucie. Pytanie w tej sprawie zadał w listopadzie ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku. 

Potrzebujesz pomocy prawnej ws. kredytów w CHF? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Tutaj możesz sprawdzić, jak nasi klienci wygrywają z bankami.

Źródła:

 1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-frankow-maja-banki-I-kwartal-2022-r-8340133.html
 2. https://www.rp.pl/konsumenci/art36294631-kredyt-frankowy-nie-dyskwalifikuje-sedziego
 3. https://tvn24.pl/biznes/najnowsze/szwajcaria-bank-centralny-szwajcarii-ostrzega-przed-podniesieniem-stop-procentowych-5722469
 4. https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5451408,Pozwy-i-wyroki-w-sprawie-kredytow-we-franku.html

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link