Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 22 listopada 2022

Prasówka Frankowicza – 22 listopada 2022

22 listopada 2022

Pora na kolejną Prasówkę Frankowicza, a w niej – zbiór najważniejszych wiadomości dla Frankowiczów z polskiej prasy. Ostatnie tygodnie nie należały do najłatwiejszych. Na świecie dzieje się bardzo dużo i wiele z tych zdarzeń ma wpływ na sytuację finansową osób spłacających kredyty we frankach. Przeczytaj Prasówkę Frankowicza z 22 listopada 2022 r.

Nowa fala pozwów frankowych

W sądach obecnie toczy się kilkadziesiąt tysięcy sporów ws. kredytów frankowych. Nieoficjalnie mówi się, że:

“z czasem może ich być przynajmniej 100 tysięcy”

– podaje Interia Biznes. Powodem takich prognoz jest spadek kursu polskiej waluty oraz coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna osób spłacających kredyty. Szukanie sprawiedliwości w sądach przez frankowiczów, może być jednym z najrozsądniejszych rozwiązań. 

Kurs franka szwajcarskiego się stabilizuje 

Na rynku walutowym powoli po gwałtownym wzroście kurs złotego odzyskuje straty. Dziś rano kurs franka szwajcarskiego do złotego wynosił 4,7827 PLN. Kiedy 15 listopada świat obiegła wiadomość Agencji Prasowej, o tym, że rosyjskie rakiety przekroczyły granicę Polski, polska waluta zaczęła szybko tracić na wartości. 

Orzecznictwo ws. Frankowiczów z Getin Noble Bank zaczyna się kształtować

Problem związany z orzecznictwem w sprawie osób mających kredyt w CHF w Getin Noble Banku opisuje portal Prawo.pl:

 “Frankowicze z Getin Noble Banku nadal nie wiedzą, na czym stoją. Ich sytuacja w różnych sądach jest bardzo zróżnicowana i dopiero kształtują się kierunki, w których podążają poszczególne składy orzekające.”

Niemniej jednak, za dobrą monetę można przyjąć fakt, że po decyzji Bankowego Fundusz Gwarancyjnego o restrukturyzacji Getin Noble Banku wyroki przeciwko temu bankowi zapadają i są rozpoznawane w sądach w normalnym trybie. BFG potwierdził, że “nie będzie oferował przewalutowania kredytów frankowych klientów Getin Noble Bank”.

Ważne pytanie trafiło do Sądu Najwyższego

Polska Agencja Prasowa podała, że do Sądu Najwyższego trafiło ważne pytanie związane z kredytami w CHF. Pytanie to brzmi:

“Czy umowy na kredyt indeksowany mają charakter wzajemny?” 

Pytanie to do Sądu Najwyższego wystosował Sąd Okręgowy w Krakowie, mający do czynienia ze sprawą, w której pozwany bank powołał się na przepisy Kodeksu cywilnego o świadczeniach wzajemnych. Według SO w Krakowie:

“Nie sposób uznać za ekwiwalentne świadczenia, których wartość w toku wykonywania umowy może ulec daleko idącym zmianom, zaburzając tym samym proporcje tych świadczeń, a w efekcie ich początkową ekwiwalentność”. 

– podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Szukasz pomocy prawnej, by złożyć pozew związany z kredytem we frankach? Skonsultuj z nami swoją umowę i odzyskaj swoje pieniędze, nawet jeśli kredyt został już spłacony w całości.

Źródła: 

 1. https://www.prawo.pl/biznes/czy-kredytobiorcy-getin-banku-moga-liczyc-na-wstrzymanie-splaty,518260.html
 2. https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8586802,prawo-cywilne-umowa-kredytu-indeksowanego-charakter-wzajemny-frankowicze.html
 3. https://businessinsider.com.pl/finanse/tak-wielu-frankowiczow-jeszcze-nigdy-nie-procesowalo-sie-z-bankami-mamy-najnowsze/mvnq4jp
 4. https://biznes.interia.pl/finanse/news-ekspert-sprawy-frankowe-moga-potrwac-jeszcze-ok-piec-lat
 5. https://www.money.pl/gospodarka/kurs-zlotego-oto-jak-na-eksplozje-w-przewodowie-zareagowala-gielda-i-polska-waluta-6834538605587136a.html

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link