Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 20 października 2021

Prasówka Frankowicza – 20 października 2021

20 października 2021

Jak będą liczone raty kredytu po likwidacji stawki LIBOR? Czy ugody frankowe mają mankamenty? Przeczytaj, co nowego wydarzyło się w kwestii kredytów frankowych. Zapraszamy na Prasówkę Frankowicza z 20 października 2021 r.

Czy ugody frankowe są pułapką?

Banki: Dziennikarze Gazety Wyborczej zastanawiają się, czy ugody frankowe, do których namawia bank PKO BP są „pułapką na Frankowiczów”. Rzecz w tym, że ugoda z bankiem przerywa bieg przedawnienia roszczeń, o czym klienci nie są informowani podczas mediacji z bankiem. Dzięki przedawnieniu roszczeń banków o pożyczony kapitał, kredytobiorcy, którzy zakwestionują treść umowy kredytowej ze względu na zapisy abuzywne, mogą po 3 latach podnieść zarzut przedawnienia. 

Ta publikacja może Cię zainteresować: Czy ugody frankowe są korzystne? Radca prawny wyjaśnia

Koniec LIBOR, czas na SARON

LIBOR: Od stycznia 2022 roku wskaźnik LIBOR zostanie zastąpiony wskaźnikiem SARON — informuje Interia.pl. Komisja Europejska zatwierdziła projekt rozporządzenia w tej sprawie 14 października 2021 r. Rozporządzenie czeka na publikację w Dzienniku Unii Europejskiej. Zawarte w nim są również statystyki, według których najwięcej umów o kredyt hipoteczny z odniesieniem do stopy LIBOR zawartych zostało w Polsce, Austrii, Słowenii, Niderlandach i Francji. 

Rekordowy wrzesień

Statystyki: We wrześniu br. aż 300 Frankowiczów zakończyło sprawę w sądzie z pozytywnym dla siebie wyrokiem — podaje Wprost.pl. Dla porównania: w sierpniu 2021 roku zapadło „tylko” 100 korzystnych dla kredytobiorców wyroków.

Chcesz złożyć pozew za kredyt w CHF? Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną analizę umowy kredytowej

TSUE, węgierski bank i kredyty we frankach

TSUE: Od kilkunastu dni nie cichną spekulacje odnośnie zmiany klimatu wokół kredytów we frankach z powodu wyroku TSUE w kwestii węgierskiego banku OTP. Sprawę podjęły zarówno Puls Biznesu, jak i Rzeczpospolita, pytając o to, czy unieważnianie umów się skończy na rzecz przewalutowania kredytów po kursie średnim NBP. Jak podkreśla jednak Spidersweb, węgierskie realia prawne są inne od polskich i pomimo tego, że na Węgrzech kredytobiorcy mogą zastępować zapisy abuzywne innymi zapisami, jednocześnie mogą też kwestionować umowę o kredyt w CHF. 

Źródła:

  1. https://wyborcza.biz/biznes/7,147582,27685941,bankowe-ugody-frankowe-prawnicy-to-moze-byc-pulapka.html
  2. https://biznes.interia.pl/finanse/news-saron-zastapi-libor-przy-kredytach-we-frankach,nId,5592123
  3. https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10512556/kredyty-frankowe-we-wrzesniu-rekordowa-liczba-wygranych-spraw.html
  4. https://www.pb.pl/tsue-zmienia-klimat-wokol-frankow-1130379
  5. https://spidersweb.pl/bizblog/kredyty-frankow-sredni-kurs-nbp/

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


    *pole wymagane

    Oddzwonimy w 30 minut

    Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

      Czytaj więcej

      close-link

      Oddzwonimy w 30 minut

      Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

        Czytaj więcej

        close-link