Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 19 lipca 2022

Prasówka Frankowicza – 19 lipca 2022

19 lipca 2022

Fatalne wiadomości dla Frankowiczów płyną z rynku walutowego. Drożeje frank szwajcarski, a media ostrzegają, że niedługo kurs CHF/PLN może przekroczyć psychologiczną barierę 5 zł. Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu? Zapraszamy na najważniejsze newsy ze świata kredytów frankowych.  

Kurs franka szwajcarskiego Cię dobija? Zrób coś w tym w końcu! Zamów bezpłatną konsultację i zacznij działać, a już niebawem uwolnisz się od kredytu we frankach szwajcarskich. 

Frank szwajcarski gwałtownie drożeje

CHF/PLN: W ciągu zaledwie miesiąca kurs CHF/PLN umocnił się o ok. 40 groszy. Już 4,8548 PLN wynosił średni kurs franka szwajcarskiego 17 lipca 2022 r. Historycznie niskie poziomy kursu złotego nie napawają optymizmem. Według redakcji Forbes niewiele dzieli nas od tego, aby kursy walut takich jak EUR, CHF i USD przekroczyły psychologiczną barierę 5 zł. Z tak wysokim kursem CHF/PLN mieliśmy do czynienia w marcu br., a wcześniej – 20 lat temu. Sytuacja jest więc bezprecedensowa. 

Do sądów wpłynęło 16,6 tys. pozwów frankowych 

Raporty: W całej Polsce w pierwszym kwartale 2022 r. wpłynęło do sądów 16,6 tys. pozwów frankowych. To o 14% więcej, niż w analogicznym okresie 2021 r. Według danych Business Insider pod koniec maja br. w polskich sądach toczyło się ponad 90 tys. spraw frankowych. W ostatnim czasie zwiększa się zainteresowanie Frankowiczów podjęciem działań na drodze sądowej, na co wpływają dwa trendy. Z jednej strony mamy do czynienia z  rosnącym kursem franka szwajcarskiego (o czym przeczytasz poniżej), a z drugiej strony z pierwszą od 15 lat podwyżką stóp procentowych w Szwajcarii. 

Wakacje kredytowe nie dla Frankowiczów

Ustawy: Sąd uchwalił ustawę, która wprowadza wakacje kredytowe dla osób spłacających kredyty w polskiej walucie.  Od sierpnia kredytobiorcy, którzy mają kredyt hipoteczny w PLN mogą zawiesić spłatę łącznie ośmiu miesięcznych. Niestety, ustawa wyklucza kredytobiorców, którzy posiadają ”kredyty indeksowane lub denominowane do waluty innej niż waluta polska”. Według niektórych komentatorów brak systemowego rozwiązania dla Frankowiczów może przynieść kolejną falę pozwów frankowych. 

Ważna data dla Frankowiczów — 12 października br. 

TSUE: Dwunastego października br. Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się jednym z najgorętszych tematów dla Frankowiczów — tzw. wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału kredytu w wypadku, kiedy umowa zostaje uznana za nieważną. Nieustannie toczą się teraz postępowania sądowe, które z tego właśnie powodu banki wytaczają Frankowiczom. Według informacji podanych przez porta prawo.pl, “ani w polskim, ani w europejskim prawie nie ma zapisu, który nakazałby zasądzać wynagrodzenie za korzystanie z kapitału”. Redaktorzy prawo.pl dodają również, że korzystny wyrok dla Frankowiczów w tym wypadku może spowodować kolejną falę pozwów kredytobiorców frankowych przeciwko bankom. 

Będą kolejne podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii?

Inflacja także w Szwajcarii nie odpuszcza. Według agencji Bloomberg w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy centralny bank szwajcarski podniesie stopy procentowe w kolejnych kwartałach po 25 pb. Ekonomiści szacują, że w marcu 2023 roku stopy procentowe w helweckim kraju będą wynosić 0,5%, co oznaczałoby, że pierwszy raz od ponad 7 lat nie będą utrzymywać się poniżej zera. 

Nie przegap: Jak Frankowicze wygrywają z bankami? Poznaj nasze wyroki

Źródła:

 1. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/kredyty-we-frankach-rekordy-w-zakresie-liczby-nowych-pozwow-juz-za-nami/yhbqbf8
 2. https://www.money.pl/gospodarka/wakacje-kredytowe-nie-pomoga-frankowiczom-jakie-inne-opcje-im-zostaly-6789785410546400a.html
 3. https://www.prawo.pl/biznes/czy-bankom-nalezy-sie-wynagrodzenie-za-korzystanie-z-kapitalu,516204.html
 4. https://www.forbes.pl/gospodarka/kursy-walut-dolar-euro-i-frank-wkrotce-za-5-zl/nds7t4e i https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10780690/kolejne-wzrosty-na-kursach-walut-drozeje-dolar-i-euro-fatalne-informacje-dla-frankowiczow.html
 5. https://police24.pl/pl/651_materialy-partnera/6815_frank-szwajcarski-szaleje-co-moga-zrobic-frankowicze.html

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link