Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 18 października 2022

Prasówka Frankowicza – 18 października 2022

18 października 2022

Atmosfera wokół kredytów we frankach jest coraz bardziej gorąca. Najpierw podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii, a teraz emocje podgrzewa restrukturyzacja Getin Noble Banku, która po części jest spowodowana udzielaniem przez ten bank kredytów w CHF. Przeczytaj “Prasówkę Frankowicza” i bądź na bieżąco z informacjami ważnymi dla osób z kredytem we frankach. 

Podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii, co dalej z kursem franka?

Jak donosi Agencja Reuters, w Szwajcarii sierpniowa inflacja była najwyższą w ciągu ostatnich 29 lat. Przez to 22 września szwajcarski bank centralny zakończył erę ujemnych stóp procentowych i zaczął agresywnie zacieśniać politykę pieniężną – w efekcie stopy  stopy procentowe zostały podniesione o 0,75 pp. Podczas konferencji prasowej prezes SNB, Thomas Jordan powiedział, że: „Nie może wykluczyć dalszych podwyżek stóp procentowych”, a 5. października br. Andrea Maechler z SNB potwierdziła tę informację, mówiąc „dalsze podwyżki stóp procentowych są całkiem możliwe”. Według obliczeń szwajcarskiego banku centralnego kurs CHF umocnił się o ok. 7% od czerwcowej podwyżki stóp. Obecnie kurs CHF/PLN nie przekracza jeszcze psychologicznej bariery 5,00 zł. Dziś przed południem frank szwajcarski kosztował 4,9154 PLN. 

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank SA

Bankowy Fundusz Gwarancyjny 3 października br. rozpoczął przymusową restrukturyzację banku Getin Noble Bank SA. Działalność banku została przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Klienci Getin Noble Bank będą obsługiwani bez żadnych zmian. Przymusowa restrukturyzacja GNB jest spowodowana fatalną sytuacją kapitałową banku, która jest m.in. pokłosiem udzielonych przez bank kredytów we frankach. Decyzja w tej sprawie zapadła 29 września br. 

Masz kredyt w frankowy w Getin Noble Bank? Pomożemy Ci złożyć wniosek o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie obowiązku spłacania rat na czas postępowania restrukturyzacyjnego. 

Wynagrodzenie dla banków za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu

12 października br. odbyła się pierwsza rozprawa TSUE w sprawie tego, czy bankom należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego. Dyskusja na ten temat toczy się już od trzech lat. Jak informuje “Rzerzpospolita” wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wynagrodzenia za korzystanie z kredytu, który został unieważniony zostanie opublikowany dopiero w 2023 r. Większość instytucji, które zabrały głos przed Trybunałem Sprawiedliwości podkresliło, że bankom w takiej sytuacji nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. 

mBank zaktualizował rezerwy na kredyty we frankach

W mBanku koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami we frankach szwajcarskich za III kwartał 2022 wyniosły 2 336 mln zł.  mBank zapowiedział też, że spodziewa się ujemnego wyniku netto Grupy mBanku za cały 2022 r. To efekt nie tylko ryzyka prawnego związanego z kredytami w CHF, ale także wakacji kredytowych, które według ostatnich szacunków miały kosztować bank 1-1,4 mld zł. 

Ile pieniędzy możesz odzyskać pozywając bank za kredyt we frankach? Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę. To pierwszy krok do wygranej sprawy z bankiem. 

Te artykuły mogą Cię zainteresować: 

Źródła: 

 1. https://www.rp.pl/konsumenci/art37224101-najpierw-opinia-rzecznika-tsue-frankowicze-poczekaja-na-kluczowy-wyrok
 2. https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5591372,kredyty-frankowe-wynagrodzenie-za-korzystanie-z-kapitalu-po-uniewaznieniu-umowy-kredytowej-wyrok-TSUE.html
 3. https://comparic.pl/czy-frank-szwajcarski-bedzie-drozal-jakie-sa-prognozy/
 4. https://www.pb.pl/tsue-zajal-sie-wynagrodzaniem-bankow-1166428
 5. https://www.bfg.pl/bfg-rozpoczal-przymusowa-restrukturyzacje-getin-noble-bank-s-a-ktorego-dzialalnosc-zostanie-przeniesiona-do-wspolnego-banku-bfg-i-systemu-ochrony-bankow-komercyjnych-utworzonego-przez-osiem-bankow/?
 6. https://www.reuters.com/markets/europe/swiss-national-bank-intervened-support-franc-q2-2022-09-30/
 7. https://www.reuters.com/markets/europe/swiss-national-bank-exits-negative-rates-era-with-075-hike-2022-09-22/
 8. https://www.biznesradar.pl/a/112645,mbank-zaktualizowal-wysokosc-rezerw-na-kredyty-chf-spodziewa-sie-straty-netto-za-2022-r

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link