Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 17 sierpnia 2022

Prasówka Frankowicza – 17 sierpnia 2022

17 sierpnia 2022

Jeśli ktoś myślał, że wakacje będą czasem uspokojenia na rynku kredytów w CHF, bardzo się pomylił. Raty kredytów frankowych rosną, a sale sądowe są przepełnione pozwami za kredyty w helweckiej walucie. Ile trzeba czekać na wyrok sądowy? Jak długo są rozpatrywane sprawy? Na jakie pytania prejudycjalne ma odpowiedzieć TSUE? Zapraszamy na Prasówkę Frankowicza z 17 sierpnia 2022 r.

TSUE decyduje o losach polskich Frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatruje sprawy dotyczące polskich kredytobiorców, którzy spłacają zadłużenie w helweckiej walucie. Obydwie sprawy dotyczą pozwów toczących się przeciwko mBankowi, ale ich rozstrzygnięcie zaważy na całym sektorze bankowym w Polsce. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zadał TSUE kilka pytań prejudycjalnych. Między innymi dotyczą tego, w jakim zakresie konsument powinien być informowany o ryzyku walutowym oraz jaki wpływ może mieć doświadczenie i zawód klienta dla jego świadomości tego ryzyka. Warszawski sąd pyta również o to, w jaki sposób obliczyć przedawnienie roszczeń banku o zwrot wypłaconego kapitału. 

Wydział frankowy w Warszawie zablokowany

Wydział frankowy w Sądzie Okręgowym w Warszawie w założeniu miał przyśpieszyć wydawanie wyroków ws. kredytów w CHF. Wiceszef tego wydziału, sędzia Piotr Bednarczyk potwierdził, że obecnie toczy się tu aż 31 tysięcy spraw frankowych. Tak duża liczba pozwów sprawia, że Frankowicze na wydanie wyroku mogą czekać nawet kilka lat. Sędziowie nie mogą przyśpieszyć orzekania — według wiceszefa wydziału frankowego mógłby to zrobić jedynie rząd, przyjmując ustawę regulującą wybrane kwestie dotyczące kredytów w CHF.

Co dalej z kursem franka?

We wtorek 16 sierpnia za jednego franka szwajcarskiego trzeba zapłacić aż 4,8690 PLN. Rosnący kurs franka, na rynku walutowym znanego jak bezpieczna przystań, to skutek światowego kryzysu surowcowego i wysokiej inflacji. Aktualny kurs franka nie wprawia kredytobiorców w dobry nastrój, możliwe jest, że w dalszym ciągu kurs CHF/PLN będzie się umacniał, powodując coraz wyższe raty kredytów frankowych. 

Chcesz odzyskać pieniądze z kredytu frankowego? Pomożemy Ci wygrać sprawę z bankiem. Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy Twój kredyt w CHF i zaproponujemy najlepszą strategię działania.

Źródła:

 1. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/europejski-trybunal-znow-zdecyduje-o-losie-polskich-frankowiczow-i-bankow-stawka-co/64bbnm0
 2. https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10818442/frankowicze-zablokowali-wydzial-sadu-na-wyrok-trzeba-czekac-nawet-7-lat.html
 3. https://www.money.pl/pieniadze/ile-kosztuje-frank-szwajcarski-kurs-franka-do-zlotego-chf-pln-16-08-2022-6801934776359904a.html

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link