Przeczytaj najważniejsze newsy dla Frankowiczów z ostatniego tygodnia. Z najnowszej Prasówki Frankowicza dowiesz się, jakie jest najnowsze orzeczenie TSUE oraz ile wynoszą rezerwy banków na ryzyko prawne związane z kredytami w CHF. Bądź na bieżąco z informacjami ws. kredytów we frankach i podejmij właściwą decyzję odnośnie swojego zadłużenia.
Ważny wyrok TSUE ws. przedawnienia umowy kredytowej
TSUE: Do tej pory było niejasne, od kiedy można liczyć termin przedawnienia umowy kredytowej. Dnia 8 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że okres przedawnienia umowy kredytowej rozpoczyna się w chwili, gdy kredytobiorca dowiedział się o nieuczciwych zapisach w swojej umowie. Oznacza to, że nie ma znaczenia kiedy umowa kredytowa została zawarta – zarówno wtedy, gdy stało się to 5 czy 15 lat temu klient ma prawo pozwać bank. Sędziowie TSUE zdecydowali także, że kredytobiorca ma prawo nie zgodzić się na przewalutowanie kredytu w CHF na PLN po kursie NBP i może ubiegać się wtedy o unieważnienie umowy.
Frank szwajcarski coraz bliżej 5 PLN
Waluty: Frank szwajcarski kosztuje już 4,8700 PLN i coraz szybciej zbliza się do psychologicznej granicy 5 zł. Wraz z dolarem amerykańskim, funtem i jenem, frank szwajcarski jest jedną z najważniejszych walut na świecie. W trakcie zawirowań na rynku międzynarodowym jego kurs rośnie, ponieważ jest traktowany jako bezpieczna przystań dla inwestorów. Wyższy kurs franka oznacza wyższe zadłużenie osób mających zadłużenie w helweckiej walucie. Sytuacja ta ma także przełożenie na finanse banków – im wyższy kurs CHF/PLN tym wyższy koszt rozwiązania sprawy kredytów frankowych.
Małe rezerwy banków na ryzyko prawne hipotek frankowych
Banki: Liczba spraw sądowych ws. kredytów w CHF na koniec czerwca 2022 r. wyniosła 75 tysięcy spraw. Wynik ten jest o blisko 30 tys. wyższy niż w ubiegłym roku o tej porze. Korzystne na kredytobiorców orzeczenia oraz rosnący kurs franka szwajcarskeigo powodują, że sądy spodziewają się nowej fali pozwów frankowych. Problem w tym, że 9 banków w Polsce ma łącznie ok. 24 miliardy złotych rezerw przeznaczonych na ryzyko prawne związane z hipotekami frankowymi. Kwota ta stanowi niestety tylko ok. 34% wartości całego portfela kredytowego w CHF.
Zastanawiasz się nad złożeniem pozwu za kredyt w CHF? Nie czekaj – zamów u nas bezpłatną konsultację. W trakcie rozmowy dowiesz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.
Źródła
- https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-09-08/kredyty-we-frankach-tsue-zajmie-sie-m-in-kwestia-przedawnienia/
- https://pl.investing.com/currencies/chf-pln
- https://businessinsider.com.pl/finanse/frankowy-problem-jeszcze-daleki-od-rozwiazania-banki-zanotuja-miliardowe-straty/wjrshfb