Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 13 grudnia 2022

Prasówka Frankowicza – 13 grudnia 2022

13 grudnia 2022

Zapraszamy na szybki przegląd newsów o kredytach we frankach. Będą same konkrety – w wydaniu Prasówki Frankowicza z 13 grudnia dowiesz się m.in. o przełomowym wyroku ws. kredytu frankowego zaciągniętego na działalność gospodarczą. Sprawdziliśmy także raporty z kondycji polskiego sektora bankowego oraz najnowsze prognozy kursu CHF/PLN.

Pierwszy prawomocny wyrok unieważniający kredyt w CHF na działalność gospodarczą

Wyroki: Dnia 24 listopada 2022 r. Sąd Apelacyjny W Warszawie oddalił apelację Pekao Banku Hipotecznego SA w pozwie za kredyt we frankach na działalność gospodarczą. Tym samym został ogłoszony pierwszy prawomocny wyrok, który unieważnia kredyt denominowany we frankach szwajcarskich zaciągnięty przez spółkę akcyjną, a nie na klienta indywidualnego. Zgodnie z informacjami podanymi przez gazetaprawna.pl – wspomniany kredyt opiewał na kilka milionów franków szwajcarskich.  

Polski sektor bankowy jest stabilny

Banki: W najnowszym “Raporcie o stabilności systemu finansowego” Narodowy Bank Polski potwierdził, że pomimo słabnącej koniunktury i strat kredytowych banków, system finansowy pozostaje stabilny. Obecnie jednym z największych ryzyk dla stabilności krajowego sektora bankowego pozostaje ryzyko prawne związane z kredytami mieszkaniowymi we frankach szwajcarskich. Analitycy z NBP potwierdzają jednak, że ryzyko to obecnie nie stwarza zagrożenia systemowego. Jak podaje portal inwestycje.pl – dodatkowe rezerwy na ten cel mogą wynieść od 27 do 50 mld złotych.  

Nie przegap: Prawomocna wygrana z ING! Sprawą kierowała r.pr. Paulina Piekarska

Frank szwajcarski umacnia się

Waluty: Kurs franka w drugim tygodniu grudnia umocnił się o ponad 3 grosze. Niemniej jednak, szwajcarska waluta i tak utrzymuje stabilny poziom na poziomie 4,800 zł – informuje comparic.pl. W ostatnim czasie zarówno przedstawiciele Szwajcarskiego Banku Narodowego, jak i inwestorzy zmienili swoje podejście do szwajcarskiej waluty. Po prawie 15-letniej przerwie Szwajcaria podwyższyła stopy procentowe, a w wycenie CHF brane są teraz pod uwagę dane makro z helweckiej gospodarki.

Potrzebujesz pomocy prawnej, żeby złożyć pozew za kredyt w CHF? Możesz bezpłatnie skonsultować swoją umowę kredytową z naszym ekspertem. Od lat pomagamy Frankowiczom wygrywać sprawy w sądzie – możemy sprawić, że również Ty otrzymasz korzystny wyrok.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Czytaj też: Jak Frankowicze wygrywają z bankami? Poznaj nasze wyroki

Źródła:

 1. Zob. https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8604372,wyrok-sadu-frankowicze-umowa-kredytu-frankowego-niewaznosc-dzialalnosc-gospodarcza.html, dostęp: 12.12.2022 r. 
 2. Zob. https://inwestycje.pl/biznes/tygodniowy-przeglad-informacji-z-sektora-finansow-i-bankowosci-9/, dostęp: 12.12.2022 r. 
 3. Zob. https://comparic.pl/kursy-walut-w-polowie-grudnia-ile-kosztuje-euro-dolar-i-funt-przed-swietami/, dsotęp: 12.12.2022 r.

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link