Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 11 kwietnia 2022 r. 

Prasówka Frankowicza – 11 kwietnia 2022 r. 

11 kwietnia 2022

Co się dzieje w świecie kredytów we frankach? Przeczytaj Prasówkę Frankowicza z 11 kwietnia 2022 r. i nie przegap ważnych zmian oraz decyzji dotyczących kredytów hipotecznych w CHF.

Wyrok TSUE dopiero jesienią 

Portal Prawo.pl podał informację, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dopiero w trzecim kwartale 2022 roku wyda wyrok związany z biegiem przedawnienia roszczeń przeciwko bankom. Przypominamy, że wyrok ten jest ważny dla tysięcy Frankowiczów i w polskim orzecznictwie sprawia wiele kłopotów. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście zwrócił się do TSUE z trzema pytaniami, a do rozprawy dołączyły już rządu Finlandii i Hiszpanii.  

Frankowicze są mniej chętni do zawierania ugód

Według Bankier.pl wśród Frankowiczów spada zainteresowania ugodami z bankami. Dlaczego? Głównym czynnikiem jest fakt, że po zawarciu ugody ich kredyty byłyby oprocentowane stawką WIBOR, tak samo jak kredyty w złotych. Tylko że po podwyżkach stóp procentowych w Polsce (ostatnia miała miejsce 6 kwietnia 2022 roku), takie rozwiązanie jest zbyt kosztowne. Obecnie wszystkie kredyty w CHF są oprocentowane stawką SARON, która jak na razie nie utrzymuje się na tym samym poziomie. 

Sąd Okręgowy w Warszawie zalany pozwami frankowymi

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez portal Infor.pl w samym styczniu i lutym 2022 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 4,5 tys. pozwów frankowych. Obecnie liczba czynnych spraw przekracza 23,5 tys. Władze wydziału walczą o to, aby nie doszło do paraliżu — mi.in. kierują do wydziału kolejnych sędziów, kierowane są też wnioski do Ministra Sprawiedliwości o delegowanie do wydziału sędziów z innych miast. 

Chcesz unieważnić zapisy w umowie swojego kredytu w CHF? Sprawdź, jaką kwotę możesz odzyskać. Umów się z nami na bezpłatną konsultację i poznaj najlepszy sposób na Twój kredyt frankowy. 

Źródła: 

 • https://www.prawo.pl/biznes/kredyty-frankowe-w-tsue-oczekiwanie-na-wyrok-ws-przedawnienia,514389.html
 • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Frankowicze-sa-mniej-chetni-do-ugod-z-bankami-Przez-wzrost-oprocentowanie-kredytow-zlotowych-8313392.html
 • https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5450098,Odlegle-terminy-rozpraw-w-sprawie-frankowiczow-z-kredytami-hipotecznymi-we-franku-w-Warszawie.html

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link