Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 1 października 2021

Prasówka Frankowicza – 1 października 2021

1 października 2021

Frankowicze — najnowsze informacje. Poznaj newsy ważne dla Ciebie i Twojego kredytu. Czy nowy wydział frankowy w Warszawie działa na szkodę Frankowiczów? Kiedy znika wskaźnik LIBOR CHF i co to oznacza dla kredytobiorców? Przeczytaj Prasówkę Frankowicza z dnia 1 października 2021 r.  

Wydział frankowy w Sądzie Okręgowym w Warszawie pogrąży Frankowiczów?

Nowy wydział frankowy w Sądzie Okręgowym w Warszawie powstał, aby przyspieszyć procesy ws. kredytów we frankach. Dawał także Frankowiczom większą szansę na wygraną, ponieważ był wyspecjalizowany w sprawach frankowych. Tymczasem nowy wydział może stać się pułapką na Frankowiczów. Dlaczego? ”Okazuje się, że większość sędziów tworzących specjalny wydział frankowy przy Sądzie Okręgowym w Warszawie jest z nadania nowej KRS, a więc tej PiS-owej. A to znaczy, że wyroki tak powołanych sędziów mogą być w przyszłości podważane”. – czytamy na portalu prawo.pl.

Koniec z LIBOR CHF. Co dalej z oprocentowaniem kredytów frankowych?

Do końca 2021 r. przestanie być publikowany wskaźnik LIBOR CHF, który do tej pory był wykorzystywany do liczenia oprocentowania kredytów we frankach. Problem w tym, że jak na razie nie powstał żaden inny wskaźnik, który odgórnie mógłby zastąpić LIBOR CHF. Publikacja na stronie subiektywnieofinansach.pl wskazuje, że:Innymi słowy, brak LIBOR CHF z postanowień umownych oznaczać będzie brak możliwości określenia odsetek. Próba określenia nowych zasad przez bank wymagać będzie zgody klienta”. 

Frankowicze nie chcą ugód z bankami, liczba pozwów rośnie

Od początku tego roku liczba pozwów przeciwko bankom za kredyt we frankach wzrosła o 23,6 tys. Wiele wskazuje na to, że Frankowicze nie chcą zawierać ugód z bankami. Potwierdza to wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, który dla Bankier.pl powiedział, że: ”klienci nie są zainteresowani postępowaniami ugodowymi i póki co trend wzrostowy pozwów jest podtrzymany”. Według wiceprezesa ZBP w III i IV kwartale 2021 roku może przybyć kolejnych 20 tys. nowych pozwów ws. kredytów w CHF. 

Płacić raty kredytu w CHF, czy nie płacić?

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak, powiedział, że po konsultacji z prawnikiem, Frankowicze powinni zastanowić się nad zaprzestaniem płacenia rat kredytu. Rzecz w tym, że brak decyzji SN ws. kredytów w CHF oraz zawieszanie przez sądy okręgowe postępowań frankowych powoduje, że nie ma widoków na to, aby w najbliższym czasie miało się coś w tej kwestii zmienić. “Jeśli klient już spłacił wszystko, to większość wyroków sądowych i tak sprowadza się do tego, że dwie strony rozliczają się z pierwszej wypłaty, której dokonał bank, i ewentualnej nadpłaty ze strony klienta. Im większa ta kwota, tym klient bardziej kredytuje bank” – powiedział dla PAP Arkadiusz Szcześniak, prezes SBB. 

Zastanawiasz się, czy zaprzestać spłaty rat kredytu w CHF? Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową

Przeczytaj także: Ile trwa proces frankowy?

Źródła:

 1. https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/sprawy-kredytow-frankowych-zagrozone-problem-ze-skladami-i-wydzialem-frankowym,510893.html
 2. https://spidersweb.pl/bizblog/specjalny-wydzial-frankowy-w-warszawie/
 3. https://subiektywnieofinansach.pl/znika-wskaznik-libor-chf-co-to-oznacza-dla-kredytobiorcow/
 4. https://www.bankier.pl/wiadomosc/ZBP-liczba-spraw-sadowych-ws-kredytow-wzrosla-o-4-tys-klienci-nie-sa-zainteresowani-ugodami-8193731.html?fbclid=IwAR2TdCuTrGswZbgX9MGN2A-wX1yD0PBP27vt4NjxTIYp_7eiYByj46g5EGU
 5. https://biznes.interia.pl/finanse/news-sbb-frankowicze-powinni-rozwazyc-zaprzestanie-dalszego-place,nId,5542207

Zobacz także:

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Przeczytaj naszą Prasówkę Frankowicza z 9 maja 2022 roku i dowiedz się, dlaczego Frankowicze mogą zyskiwać na wysokich stopach procentowych.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link