Przeczytaj Prasówkę Frankowicza z 1 marca 2022 r. Sprawdź najważniejsze newsy związane z orzecznictwem w Polsce ws. kredytów we frankach. Tym razem przeczytasz o wynikach nowych sondaży, statystykach wyroków i aktualnym kursie franka szwajcarskiego.
Po ataku na Ukrainę wzrósł kurs franka szwajcarskiego
Rynek walutowy: Na wiadomość o ataku Rosji na Ukrainę rynek walutowy zareagował gwałtownymi zmianami. We czwartek 24 lutego kurs franka szwajcarskiego podskoczył do 4,57 PLN. Panika wśród inwestorów przybiera na sile, a złoty polski traci na wartości wobec wszystkich głównych walut. Jednocześnie umacnia się kurs franka szwajcarskiego, który w niepewnych czasach inwestorzy traktują jak bezpieczną przystań.
Bank BPH notuje ciężkie straty przez spory z Frankowiczami
Banki: BPH masowo pozywa Frankowiczów o zwrot kosztów za korzystanie z kapitału — nawet tych, którzy spłacają raty. Kredytobiorcy składają doniesienia do prokuratury. Z wyjaśnień składanych przez bank wynika, że pozwy te mają zapobiec przedawnieniu roszczeń. W ten sposób bank zniechęcić każdego kredytobiorcę, który zastanawia się nad złożeniem pozwu ws. kredytu we CHF do sądu. Według najnowszych danych portfel kredytów we frankach BPH wynosi 10 mld złotych, a prognozowana wartość strat z powodu sporów z frankowiczami sięga już 3,2 mld zł.
Coraz mniej Frankowiczów chce pozywać bank
Sondaże: W ciągu ostatnich 10 miesięcy odsetek kredytobiorców, którzy planują pozwać bank zmalał o 10 pp. Przyczyną jest najprawdopodobniej wysoka inflacja. W kwietniu 2021 roku blisko połowa Frankowiczów była zdecydowana na złożenie pozwu. Z badan UCE Research i SYNO Poland wynika, że obecnie 39,1 proc. Frankowiczów planuje złożyć pozew; 27 proc. odrzuca myśl o składaniu pozwu, a 33,7 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Zdaniem niektórych ekspertów przez rosnącą inflację coraz mniej Frankowiczów planuje pozwać bank za kredyt w CHF. Obecnie w polskich sądach toczy się ok. 70 000 spraw frankowych.
Rzecznik Praw Obywatelskich kieruje pytanie prejudycjalne do TSUE
TSUE: Według Rzecznika Praw Obywatelskich w świetle przepisów unijnych banki nie powinny dochodzić roszczeń za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego. Uwagi Rzecznika zostały skierowane przez sąd do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Warszawski sąd zapytał TSUE o to, czy w przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony tej umowy oprócz zwrotu kapitału kredytu, opłat, prowizji i składek ubezpieczeniowych mogą domagać się jakichkolwiek innych świadczeń. Według Rzecznika PO odpowiedź na to pytanie ma znaczenie dla większości sporów frankowych.
Frankowicze wygrywają w sądach
Wyroki: Według danych przedstawionych przez Nawigator SBB liczba wygranych spraw frankowych pierwszej instancji w IV kwartale 2021 roku wyniosła 1697, a przegranych 25.
Sprawdź, jak pomagamy Frankowiczom. Kliknij link i zamów bezpłatną analizę umowy.
Źródła:
- https://spidersweb.pl/bizblog/inflcja-wystraszyla-frankowiczow-sondaz/
- https://subiektywnieofinansach.pl/otwarta-wojna-frankowiczow-z-bankiem-bph-doniesienia-do-prokuratury-sprawozdanie-finansowe-ge/
- https://strefabiznesu.pl/po-ataku-rosji-na-ukraine-rynki-reaguja-gwaltownymi-zmianami-podwyzka-cen-ropy-i-franka-szwajcarskiego-kolejne-spadki-indeksow/ar/c3-16065183
- https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2888356,Niedopuszczalne-roszczenia-bankow-wobec-frankowiczow-Rzecznik-Praw-Obywatelskich-pisze-do-TSUE
- https://businessinsider.com.pl/finanse/sondaz-wsrod-frankowiczow-spada-optymizm-w-kwestii-zawierania-ugod-z-bankami/4vlf7sg