Home 9 Aktualności 9 Prasówka Frankowicza – 1 grudnia 2021

Prasówka Frankowicza – 1 grudnia 2021

1 grudnia 2021

Co dalej z Frankowiczami? Przeczytaj nasz cotygodniowy przegląd prasy i sprawdź informacje, które mogą mieć wpływ na Twoją umowę kredytową. Zapraszamy na Prasówkę Frankowicza z 1 grudnia 2021 r. 

Rekordowy 2021 rok

Statystyki: W I półroczu 2021 roku do sądów trafiła rekordowa liczba spraw frankowych — łącznie ponad 30. tys. Portal Interia.pl podał, że odsetek korzystnych dla kredytobiorców rozstrzygnięć wyniósł w tym czasie blisko 93 proc. Dziennikarze podają również statystyki za 2020 rok. Okazało się, że w całym 2020 roku do sądów wpłynęło 32 tys. pozwów za kredyty we frankach. 

Dlaczego banki pozywają Frankowiczów?

Roszczenia banków:  Zdaniem wiceprezesa Związku Banków Polskich, Tadeusza Białka, banki pozywają Frankowiczów o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w ramach obrony przed decyzją Sądu Najwyższego o sposobie liczenia 3-letniego terminu przedawnienia od zakwestionowania przez kredytobiorców klauzul w umowach. Cytowany w Bankier.pl wiceprezes Białek dodał również roszczenia banków wobec kredytobiorców są konsekwencją tego, że Sąd Najwyższy przychylił się do teorii dwóch kondykcji, a nie teorii salda. 

Raty kredytów we frankach rosną

CHF: Frank szwajcarski umacnia się. W konsekwencji rosną raty kredytów we frankach szwajcarskich. Dzisiaj przed południem kurs rynkowy CHF/PLN wynosił 4,4788 PLN. Oznacza to, że tylko od września frank wzrósł o ok. 30 groszy. Wzrost wartości szwajcarskiej waluty wynika z tego, że należy ona do grona walut safe heaven i umacnia się wtedy, gdy gospodarka światowa przeżywa kryzys. Dodatkowym czynnikiem umacniającym franka są trwające spekulacje odnośnie podwyższenia stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy. 

Pierwsza skarga na nową stawkę SARON

TSUE: Polka złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na rozporządzenie, w którym Komisja Europejska wprowadza stawkę nową stopę w kredytach frankowych — stawkę SARON. Powodami złożenia skargi jest m.in. ingerencja w umowę o kredyt frankowy, problem z przewidywalnością stopy SARON oraz to, że decydując o wprowadzeniu stawki SARON Komisja Europejska wzięła pod uwagę interesy sektora bankowego, pomijając kredytobiorców.  

Nie przegap: SARON zamiast LIBOR-u. Co to oznacza dla Frankowiczów?

Zastanawiasz się nad złożeniem pozwu za kredyt we frankach? Dowiedz się, czy masz szansę na wygraną. 

Źródła:

 1. https://biznes.interia.pl/finanse/news-kredyty-we-frankach-klienci-zlozyli-lawine-pozwow,nId,5665598
 2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-pozywaja-frankowiczow-To-efekt-orzeczenia-Sadu-Najwyzszego-8232601.html
 3. https://spidersweb.pl/bizblog/frankowicze-raty-kredytow-wulkan/
 4. https://www.money.pl/pieniadze/nie-wszyscy-frankowicze-sa-zachwyceni-stopa-saron-polka-zlozyla-do-tsue-skarge-6708696317258368a.html

Zobacz także:

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Przeczytaj naszą Prasówkę Frankowicza z 9 maja 2022 roku i dowiedz się, dlaczego Frankowicze mogą zyskiwać na wysokich stopach procentowych.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link