Nowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie nie tylko uodparnia Frankowiczów na dalsze decyzje prawne Unii Europejskiej, ale także zapewnia ochronę prawną kredytobiorcom, którzy są przedsiębiorcami.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że umowy frankowe są unieważniane przez sąd ze względu na zawarte w nich klauzule abuzywne (niedozwolone). Tymczasem Sąd Okręgowy w Warszawie poszedł dalej i analizował umowę kredytu we frankach pod kątem przepisów polskiego kodeksu cywilnego. Na tej podstawie został wydany nowy, przełomowy wyrok ws. kredytu w CHF.
Co mówi nowy wyrok sądu ws. kredytu w CHF?
Umowa kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego w banku PKB BP została uznana za nieważną przede wszystkim ze względu na niezgodność z art. 58 kodeksu cywilnego, a dopiero w następnej kolejności przez zawarte w niej klauzule abuzywne.
Jak brzmi art. 58. kodeksu cywilnego?
Artykuł 58. kodeksu cywilnego pt. Bezwzględna nieważność umowy prawnej zawiera między innymi przepis, który mówi, że:
Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Wydając najnowszy wyrok, sąd okręgowy z Warszawy odniósł się do wyroku Sądu Najwyższego sprzed kilkudziesięciu lat, w którym ten orzekł, że:
Niezgodne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczpospolitej jest to, aby jedna ze stron umowy gwarantowała sobie możliwość regulowania wysokości zobowiązania drugiej strony” – podaje biznes.wprost.pl.
A przecież właśnie z tego rodzaju sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich.
Przełomowy wyrok — na czym polega?
Do tej pory wyroki polskich sądów oparte były na przepisach o klauzulach abuzywnych (niedozwolonych), które pochodzą z prawa Unii Europejskiej i chronią tylko tych kredytobiorców, którzy są konsumentami. Wyrok ws. kredytów w CHF oparty na przepisach polskiego kodeksu cywilnego z jednej strony zaznacza pierwszeństwo polskiego prawa nad unijnym, a z drugiej strony rozszerzył grono chronionych kredytobiorców na przedsiębiorców. To ważne, ponieważ do tej pory banki mogły wygrać sprawę w sądzie, udowadniając, że klient jest przedsiębiorcą, a nie konsumentem.
Podsumowanie — Nowy, przełomowy wyrok sądu ws. Frankowiczów
Mimo rozczarowania spowodowanego brakiem decyzji Sądu Najwyższego ws. kredytów w CHF we wrześniu, najnowsze orzecznictwo w Polsce sprzyja Frankowiczom, a najnowszy wyrok sądu okręgowego w Warszawie jest tego najlepszym dowodem. Nowy, przełomowy wyrok nie tylko chroni kredytobiorców-konsumentów, ale także przedsiębiorców. Co więcej, zapobiega sytuacji, na wypadek gdyby prawo unijne w dostateczny sposób nie broniło interesu osób posiadających kredyt w CHF.
Nie przegap: Czy ugody frankowe są niekorzystne? Radca prawny wyjaśnia
Źródła:
- https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10513204/kredyty-frankowe-przelomowy-wyrok-sadu-ws-frankowiczow-przepis-ktory-jest-w-kodeksie-od-zawsze.html
- https://arslege.pl/bezwzgledna-niewaznosc-czynnosci-prawnej/k9/a1053/