Home 9 Blog 9 Kredyty we frankach w górę. Jak legalnie przestać płacić raty?

Kredyty we frankach w górę. Jak legalnie przestać płacić raty?

29 sierpnia 2022

Nigdy wcześniej kurs CHF/PLN nie był tak wysoki. Obecnie frank szwajcarski zbliża się do poziomu 5 zł, co nie miało miejsca w ciągu ostatnich dekad. Co więcej, kredyty we frankach są coraz wyżej oprocentowane, a doniesienia ze szwajcarskiego banku centralnego nie pozostawiają złudzeń. Stopy procentowe w helweckim kraju mogą wzrosnąć ponownie jeszcze w tym roku. Jak legalnie przestać płacić raty kredytu frankowego?

Domowy budżet polskich Frankowiczów pogarsza także wysoka inflacja, przez którą koszty życia w Polsce są coraz wyższe. Niektórzy z nich ma problemy z płaceniem comiesięcznych rat. Wiele osób jednak nie wie o tym, że istnieje sposób, dzięki któremu mogą legalnie przestać płacić raty kredytu frankowego. Na czym ten sposób polega?

Jak legalnie przestać płacić raty kredytu frankowego?

Legalne zaprzestanie płacenia rat kredytu w CHF jest możliwe wtedy, gdy kredytobiorca złoży pozew do sądu o unieważnienie umowy wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Dzięki temu każdy Frankowicz może uniknąć prawnego obowiązku płacenia comiesięcznych rat kredytu. To bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala polepszyć trudną sytuację finansową kredytobiorców.   

Nie przegap: Nasi klienci nie muszą spłacać kredytu: sąd zabezpieczył powództwo

Co to jest zabezpieczenie roszczenia? 

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia ustala stosunki z bankiem na czas trwania procesu frankowego. Poprzez tego rodzaju wniosek Frankowicz ustala, że w trakcie sporu nie będzie płacić rat kredytu, a bank z tego powodu nie będzie miał prawa wypowiedzieć umowy kredytowej. Co więcej, zabezpieczenie roszczenia sprawia również, że bank nie może przekazywać informacji do Biura Informacji Kredytowej o braku wpłat związanych z zadłużeniem ani wszczynać działań egzekucyjnych.  

Kiedy sąd udziela zabezpieczenia roszczenia?

Prawne przesłanki, które powodują, że sąd udziela zabezpieczenia roszczenia są dwie. Pierwszą z nich jest to, że roszczenie musi być uprawdopodobnione, a drugą jest to, że Frankowicz musi mieć interes prawny do tego, aby uzyskać tego rodzaju zabezpieczenie. Wykazanie uprawdopodobnienia sprowadza się do ustalenia, że pozew o unieważnienie umowy jest zasadny tzn. istnieje orzecznictwo, według którego umowa kredytowa jest nieważna. Z kolei wykazanie interesu prawnego polega na przekonaniu sądu, że nieudzielenie zabezpieczenia roszczenia może być przeszkodą w zakończeniu postępowania sądowego.

Ile wynosi opłata za złożenie w sądzie wniosku o zabezpieczenie roszczenia?

Kiedy składasz do sądu wniosek o zabezpieczenie roszczenia wraz z pozwem o unieważnienie umowy kredytu w CHF, nie ponosisz żadnej dodatkowej opłaty. Dopiero kiedy chcesz zabezpieczyć roszczenia już w trakcie trwania sprawy frankowej ponosisz opłatę sądową w wysokości 100 PLN. 

Dlaczego warto złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

Każda sprawa frankowa jest indywidualna i trudno oszacować, ile potrwa proces frankowy. Dzięki zabezpieczeniu roszczenia możesz uzyskać zwolnienie z obowiązku płacenia rat kredytu w CHF na czas procesu. W sytuacji, w której sądy coraz chętniej udzielają Frankowiczom takiego zabezpieczenia warto skorzystać z tego rozwiązania. Dzięki temu to, ile trwa proces będzie miało mniejszy wpływ na Twój domowy budżet. W obliczu kursu CHF/PLN sięgającego 5 zł i rosnącej inflacji w Polsce zabezpieczenie roszczeń pomaga odciążyć domowy budżet bez żadnych konsekwencji. 

Chcesz złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia? Odezwij się do nas — bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i pomożemy Ci wygrać sprawę z bankiem. 

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


    *pole wymagane

    Oddzwonimy w 30 minut

    Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

      Czytaj więcej

      close-link

      Oddzwonimy w 30 minut

      Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

        Czytaj więcej

        close-link