Posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich, Twoje raty znacznie wzrosły i zastanawiasz się, czy walczyć o swoje na drodze sądowej? Poniżej piszemy, dlaczego warto złożyć pozew przeciw bankowi, zamiast skorzystać z propozycji ugody, która często dla kredytobiorców nie jest najlepszą opcją.
Z poniższego wpisu dowiesz się m.in.:
- Jak wiele toczy się „frankowych” spraw sądowych.
- Dlaczego lepiej nie podpisywać ugody z bankiem.
- Dlaczego masz duże szanse na zwycięstwo w sądzie.
- Jakie kwoty można odzyskać.
- O czym pamiętać i jak przygotować się do procesu.
Frankowicze walczą w sądach
Zacznijmy od statystyk, które mogą rzucić nowe światło i skłonić do zastanowienia tych, którzy mają kredyt we frankach. Otóż kredytobiorcy coraz częściej chcą walczyć z bankami w sądzie, co znajduje odbicie w liczbie składanych pozwów. Ostatnie wyliczenia pokazują, że w grudniu 2020 roku toczyło się około 37,5 tys. spraw o kredyty frankowe. Kolejne 6,2 tys. osób było zaś zaangażowanych w procesy grupowe.
Rozwój zainteresowania pozywaniem banków najlepiej oddają dane z IV kwartału 2020, w którym osoby spłacające kredyty frankowe złożyły trzy razy więcej pozwów niż w analogicznym okresie 2019 roku. Przed bankami rysują się więc perspektywy licznych porażek sądowych i związanych z tym milionowych strat.
Ugoda z bankiem – kiepskie rozwiązanie dla frankowicza
Wspomniana powyżej liczba pozwów i korzystne dla kredytobiorców wyroki sądowe w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich sprawiają, że banki starają się zniechęcić frankowiczów do sądowych batalii. Jednym ze stosowanych sposobów są proponowane ugody. O takim rozwiązaniu mówił w grudniu 2020 przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Proponował by taka ugoda zmieniała warunki umów o kredyty frankowe.
Idea szczytna, o ugodach dużo się mówi i pisze, ale nie poszły za tym żadne realne działania banków korzystne dla klientów. Na ten moment stanowią one raczej argument, który może zwodzić kredytobiorców frankowych, dać im nadzieję i powstrzymać od założenia sprawy w sądzie.
Drugą kwestią jest pytanie, czy ugoda z bankiem będzie korzysta dla posiadającego kredyt we frankach. Okazuje się, że nie bardzo. Zanim temat podjął KNF, niektóre banki proponowały już frankowiczom ugody, jednak nie były one korzystne. Banki proponowały przede wszystkim „przekształcenie” kredytu na złotówkowy po niższym kursie złotego, unikając mechanizmu indeksacji i denominacji kredytu, który mógłby znacznie poprawić sytuacje kredytobiorców i znacznie obniżyć raty.
Musisz także pamiętać, że podpisanie ugody oznacza koniec sprawy i zamyka drogę do dalszej walki o roszczenia. Po jakimś czasie okazać się może, że ugoda nie przynosi oczekiwanych korzyści, a kredytobiorca nie będzie prawdopodobnie mógł jej zaskarżyć i wejść z bankiem na drogą sądową.
Wyroki sądowe korzystne dla frankowiczów
Wielu z Was na pewno zastanawia się, czy opłaca się iść do sądu z bankiem w sprawie kredytu we frankach. Czasem wydaje się niemożliwe, by pojedynczy posiadacz kredytu we frankach mógł wygrać z wielką instytucją bankową z armią prawników. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna.
Otóż, musisz wiedzieć, że prawo stoi po stronie kredytobiorców! Statystyki pokazują, że kredytobiorcy wygrali w sądach ponad 90 proc. procesów o stwierdzenie nieważność umowy kredytowej we frankach szwajcarskich!
Punktem przełomowym w tym obszarze był wydany 3 października 2019 roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie rodziny Dziubaków. Przyjęta linia orzecznicza wywiera duży wpływ na późniejsze orzeczenia sądów w sprawach frankowych. W dalszym postępowaniu polski sąd kierował się wyrokiem TSUE i Państwo Dziubakowie wygrali swój proces z bankiem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym wpisie.
Kredyty frankowe – co możesz zyskać w sądzie
Podczas gdy ugoda może być skonstruowana niekorzystnie i zamykać drogę do dalszego dochodzenia roszczeń od banku, to w procesie sądowym możesz liczyć na sukces. Jako kredytobiorca masz szanse na:
- całkowite unieważnienie umowy kredytowej – przestaje ona obowiązywać, a strony muszą zwrócić sobie dotychczasowe świadczenia. Kredytobiorca otrzymuje od banku zwrot wszystkich rat, prowizji, ubezpieczeń i nadpłat związanych z kredytem. Oddaje z kolei bankowi otrzymaną kwotę kredytu.
- odfrankowanie kredytu – umowa kredytowa pozostaje w mocy, ale usunięte z niej zostają wszelkie niezgodne z prawem zapisy. W rezultacie raty do spłacenia są dużo niższe, a saldo całego kredytu pomniejszone o znaczną kwotę.
- zwrot UNWW, czyli ubezpieczenia niskiego wkładu własnego kredytobiorcy, które banki pobierały w momencie zawierania umowy.
- zwrot niesłusznie naliczonych nadpłat wynikających z klauzul niedozwolonych.
Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego odzyskane kwoty mogą być bardzo zróżnicowane. Ile dokładnie możesz zyskać? To zależy od wielu czynników, np. wysokości kwoty kredytu i czasu na jaki została zawarta umowa, kursu franka w momencie wzięcia kredytu czy rodzaju rat kredytowych.
Proces sądowy – skorzystaj z pomocy kancelarii prawnej
Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto iść do sądu i walczyć o swoje prawa, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK. Do procesu trzeba się jednak odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku aspektach, by nie stracić szansy na odzyskanie pieniędzy.
Zdaniem ekspertów E-Kancelaria, rok 2021 może być przełomowy i przynieść wielu frankowiczom wolność od uciążliwego kredytu. Orzecznictwo jest bardzo korzystne dla kredytobiorców, dlatego warto pójść do sądu już teraz – z praktyki orzeczniczej wynika, że masz 90-95% szans na zwycięstwo! Później sytuacja może się zmienić. Banki pracują nad nowymi rozwiązaniami. Mają na celu poprawę ich sytuacji. Może to w rezultacie wpłynąć na orzecznictwo i wyroki w sprawach kredytów frankowych.
Skorzystaj z szansy i odzyskaj przynajmniej część pieniędzy, które pochłonął Ci kredyt we frankach! Pamiętaj, że w takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej i powierzenie sprawy kancelarii prawnej. Dzięki współpracy z doświadczonym partnerem, posiadającym doświadczenie w sprawach CHF, zyskujesz merytoryczne wsparcie na każdym etapie działań. Prawnik jest z Tobą od chwili analizy umowy, poprzez przygotowanie pozwu, reprezentację w sądzie, aż do momentu ogłoszenia wyroku.
Takie usługi oferuje właśnie E-Kancelaria. Nasz zespół od lat ze świetnymi efektami pomaga Klientom w sprawach o kredyty frankowe. SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I PRZEKONAJ SIĘ, JAK MOŻEMY POMÓC!