Spis treści:
Możesz wygrać w sądzie sprawę z bankiem o kredyt w szwajcarskiej walucie. Potrzebujesz tylko wsparcia profesjonalnej i doświadczonej kancelarii prawniczej.
Zazwyczaj najtrudniejsza jest sama decyzja – pozwać bank czy odpuścić i bez żadnych protestów dalej spłacać kredyt CHF? Wymaga to analizy argumentów za i przeciw. Zmierzenia się z wizją stale rosnących rat kredytu i niepewnością jutra. Trzeba też dostrzec możliwość zmiany tej sytuacji, czyli życia bez uciążliwego kredytu hipotecznego i obciążających rat. Kredytu, który być może już sprawił, że szwankuje Ci zdrowie, relacje rodzinne są nadszarpnięte albo pracujesz z tego powodu za granicą, z dala od rodziny. Wiemy, że decyzja jest trudna, choć bilans strat zdecydowanie przewyższa zyski. Z naszego poradnika dowiesz się, dlaczego nie warto zwlekać z jej podjęciem. Profesjonaliści z E-Kancelarii podpowiedzą, co warto zrobić.
Jeśli etap decyzji masz już za sobą i chcesz pozwać bank – gratulujemy! Pozostała część drogi nie będzie wcale taka trudna, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do sukcesu i nie musisz iść nią samodzielnie.
Poniżej opisaliśmy najważniejsze aspekty związane z pozwaniem banku. Dowiedz się, jak to zrobić, żeby zyskać na tym jak najwięcej.
Jak uporać się z kredytem. Od czego zacząć?
Zacznij od dokumentów. Zbierz je, zapoznaj się z nimi, wystąp do banku po zaświadczenie – jego uzyskanie może zająć nawet do dwóch miesięcy. Komplet dokumentów to:
- umowa kredytowa,
- regulamin kredytu,
- aneksy do umowy,
- później potrzebne będzie także zaświadczenie z banku o historii kredytowej.
Najważniejsza jest umowa kredytowa. Wytoczenie procesu bankowi musi być poprzedzone jej wnikliwą analizą. Jeśli są w niej klauzule abuzywne (niedozwolone) – jest to podstawa do wniesienia pozwu. Trudno samodzielnie przeprowadzić taką analizę, lepiej zwrócić się z tym do profesjonalnej kancelarii prawnej.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ
Potem oszacuj, o co warto walczyć – czy są szanse na unieważnienie kredytu, jego odfrankowienie i wypłatę niesłusznie zapłaconych bankowi świadczeń. Trzeba wziąć pod uwagę szereg danych, m.in.:
- wysokość kredytu,
- datę jego zawarcia,
- kwotę spłaconych odsetek i części kapitałowej kredytu,
- wysokość kursu franka szwajcarskiego w momencie udzielania kredytu,
- wysokość kursu franka szwajcarskiego w okresie spłaty kredytu,
- oprocentowanie kredytu.
Do sądu musisz iść z dobrym prawnikiem
Samodzielna analiza umowy jest bardzo trudna, a to dopiero początek. Przed Tobą jeszcze złożenie pozwu i obrona swoich roszczeń w sądzie. Wymagać to będzie:
- znajomości obowiązujących przepisów,
- zdystansowania wobec całej sprawy, bo walka w emocjach jest trudniejsza i pozbawia sił.
Zwykle jest to trudne do osiągnięcia dla zwykłych kredytobiorców, korzystają więc oni z pełnomocników.
Przedstawicielem kredytobiorcy w sądzie może być każda wybrana przez niego osoba lub profesjonalny pełnomocnik: adwokat lub radca prawny. Najkorzystniejszy jest wybór kancelarii prawniczej, takiej jak E-Kancelaria, która specjalizuje się w sprawach kredytów frankowych.
Decyzję o udzieleniu pełnomocnictwa najlepiej poprzedzić rzetelnym sprawdzeniem, czy dana kancelaria:
- działa na rynku przynajmniej kilka lat,
- z sukcesami zajmuje się sprawami kredytów CHF,
- ma zespół doświadczonych prawników.
Wybrana kancelaria, korzystając z bogatego doświadczenia prawników i znajomości orzecznictwa, na samym początku przeanalizuje umowę kredytową, określi Twoje szanse na wygraną, powie, co możesz zyskać i zaproponuje możliwe ścieżki postępowania – korzystne dla Ciebie.
Co więcej, niektóre oferują bezpłatną analizę umowy kredytowej – dopiero potem możesz podjąć decyzję o współpracy.
Co możesz uzyskać na drodze sądowej?
Ponieważ banki, zawierając w umowach klauzule niedozwolone, doprowadziły do dramatycznych sytuacji życiowych kredytobiorców, ponoszą za to odpowiedzialność. Kancelarie prawnicze doskonale wiedzą o przegranej pozycji banków i walczą o jak największe korzyści dla swoich klientów. Mogą oni uzyskać dla nich:
- całkowite unieważnienie kredytu,
- tzw. „odfrankowienie” kredytu,
- zwrot nadpłaty.
Co mówią statystyki?
75 proc. wygranych spraw kończy się całkowitym unieważnieniem kredytu frankowego.
Kredytobiorcy wygrywają 9 na 10 spraw z bankami.
Szanse na wygraną są bardzo duże, pod warunkiem dobrego przygotowania, profesjonalnej analizy umowy i umiejętnego argumentowania swoich roszczeń w sądzie.
E-kancelaria to zespół biegłych prawników, którzy mają duże doświadczenie w sprawach o kredyty frankowe i prowadzi je z sukcesami.