Home 9 Blog 9 Jak kurs franka szwajcarskiego wpływa na wysokość rat kredytu CHF?

Jak kurs franka szwajcarskiego wpływa na wysokość rat kredytu CHF?

22 marca 2021

O problemach związanych z kredytami we frankach szwajcarskich mówi się od lat. Najczęściej głośno jest o nich wtedy, kiedy kurs tej pozornie stabilnej waluty rośnie. Dlaczego? Bo ma to wpływ na wysokość rat kredytów frankowych. W jaki sposób? Dowiesz się z tego artykułu.

Rodzaje kredytów powiązanych kursem waluty obcej.

Istnieją trzy rodzaje kredytów powiązanych z walutą obcą:

 1. kredyt walutowy,
 2. kredyt denominowany,
 3. kredyt indeksowany.

Kredyt walutowy (np. kredyt we frankach szwajcarskich) polega na tym, że zarówno wypłata kredytu jak i późniejsza spłata zadłużenia przebiegają w tej samej walucie (np. w CHF). W takiej sytuacji, nie dochodzi do przeliczeń walut, które odbywają się po kursach dowolnie ustalanych przez banki, więc kredytobiorca nie zostaje pokrzywdzony.

Kredyt denominowany – w umowie kredytowej zobowiązania są wyrażone w walucie obcej (np. we franku szwajcarskim), ale wypłata następuje w złotówkach, po przeliczeniu kredytu według kursu kupna waluty obcej ustalonego dowolnie przez bank. Spłata przebiega także w złotych, z zastosowaniem kursów sprzedaży waluty obcej ustalonej przez bank. W tym przypadku niepewność kredytobiorcy dotyczy zarówno kwoty kredytu jaką otrzyma, jak i późniejszej kwoty do spłaty.

Kredyt indeksowany – w umowie kredytu kwota wyrażona jest w złotych. Wypłata i spłata kredytu następuje na analogicznych zasadach jak w kredycie denominowanym. Jedyną różnicą, jest sposób określenia kwoty w umowie.

W kredytach denominowanych i indeksowanych wysokość bieżącej raty jest zatem uzależniona od kursu waluty, ustalonego przez bank w danym dniu. Całe ryzyko wahań kursu spoczywa na tobie jako kredytobiorcy.Jeśli notowania rynkowe franka szwajcarskiego i jego kursy ustalone przez banki centralne będą wysokie, to wysoki będzie także jego kurs ustalony przez bank udzielający kredytu. Banki ustalając swoje kursy walut kierują się realiami rynkowymi, a ponadto dodają swoje marże. Zatem jedno jest pewne – im wyższy kurs franka szwajcarskiego, tym wyższa rata kredytu frankowego.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – DOWIEDZ SIĘ CO MOŻESZ ZYSKAĆ W PRZYPADKU TWOJEGO KREDYTU

Dlaczego po latach całość długu jest większa niż na początku?

Zmienność kurs franka wpływa również na całość zadłużenia. Wartość przykładowego kredytu wyrażona we frankach spadła. Ale po przeliczeniu kwoty na złote okazuje się, że jest ona zdecydowanie wyższa niż na początku. Przykładowy kredyt po 12 latach spłaty wzrósł z 300 000 do 370 000 zł.

Dlaczego raty mogą wciąż rosnąć?

Obecnie ogromny wpływ na zmienność kursów franka ma m.in. sytuacja związana z pandemią koronawirusa SarsCov2. Dlaczego? Obawy o sytuację gospodarczą i ogólna niepewność na rynkach finansowych powodują, że inwestorzy sięgają po waluty uznawane za najbezpieczniejsze, takie jak frank szwajcarski. Dlatego ich wartość rośnie.

Kurs franka szwajcarskiego w trakcie epidemii rósł praktycznie każdego dnia.I chociaż wysokość pojedynczej raty nie przekroczyła tej rekordowej z 2015 roku (tzw. czarny czwartek 15 stycznia 2015 r.), to frankowicze płacą wysokie raty już kilkanaście miesięcy z rzędu. Dodatkowo, niekorzystne są duże wahania kursu, które utrudniają planowanie wielkości spłat.

Prognozy nie są szczególnie obiecujące, bo istnieje wiele niewiadomych co do pandemii – jaki będzie jej przebieg biorąc pod uwagę nowe mutacje, jak z jej skutkami poradzą sobie gospodarki, jaka będzie skuteczności szczepionek, itd. Wiele wskazuje więc na to, że wzrost wartości franka szwajcarskiego z ostatnich 15 lat, a przynajmniej jego obecny wysoki kurs utrzyma się w kolejnych latach. Dla wielu frankowiczów może to oznaczać, że ich kredyty frankowe zaciągnięte kilkanaście lat temu będą wręcz niemożliwe do spłacenia za ich życia.

Co zrobić z kredytem frankowym?

Jeśli zatem zdecydujesz, że wzrost kursu franka to dobry argument, aby ostatecznie załatwić swoje sprawy z kredytem w CHF, to szansą może być wystąpienie na drogę sądową. Nie bez powodu w ostatnich miesiącach o kredytach frankowych mówi się właśnie w kontekście procesów sądowych.

W momencie podpisywania umowy kredytowej zdecydowana większość osób zaciągających kredyty frankowe nie miała świadomości jakie konsekwencje dla ich zobowiązań będzie miało wahanie kursu franka szwajcarskiego. Banki zawierały w umowach klauzule niedozwolone i niewystarczająco transparentnie opisywały mechanizm przeliczania waluty. W ten sposób doprowadziły do dramatycznych sytuacji życiowych kredytobiorców i teraz ponoszą za to odpowiedzialność.

W 2020 roku frankowicze wygrali 90% spraw z bankami, a aż ¾ wygranych spraw kończy się całkowitym unieważnieniem kredytu frankowego.

Szanse na rozwiązanie problemu z kredytem frankowym są więc bardzo duże!

Do kogo zwrócić się o pomoc w wystąpieniu na drogę sądową? Kredyty frankowe, a kancelaria prawna.

Do dochodzenia swoich roszczeń trzeba się jednak solidnie przygotować. Samodzielna analiza umowy i argumentowanie przed sądem może okazać się dla ciebie zadaniem karkołomnym. Lepiej oddać to w ręce specjalistów, takich jak zespół E-Kancelarii, którzy mają doświadczenie w wygrywaniu podobnych spraw. Korzystając z bogatego doświadczenia prawników i znajomości orzecznictwa, kancelaria na samym początku przeanalizuje umowę kredytową, określi Twoje szanse na wygraną, powie, co możesz zyskać i zaproponuje możliwe ścieżki postępowania – korzystne dla Ciebie.

Kancelarie doskonale wiedzą o przegranej pozycji banków i walczą o jak największe korzyści dla swoich klientów. Mogą oni uzyskać:

 • całkowite unieważnienie kredytu,
 • zwrot nadpłat i tzw. „odfrankowienie” kredytu.

Zamiast płacić za kredyt większe raty możesz się nie tylko od niego uwolnić, ale i dostać spory zwrot gotówki! Kredyty frankowe – złóż pozew.

Tutaj przeczytasz więcej o tym co możesz uzyskać na drodze sądowej i jak wygrać z bankiem sprawę o kredyt we frankach.

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link