Home 9 Blog 9 Ile trwa proces frankowy?

Ile trwa proces frankowy?

24 września 2021

Ile trwa proces frankowy w sądzie? Dlaczego niektóre sprawy kończą się błyskawicznie, a inne ciągną się latami? Jakie czynniki wpływają na czas trwania procesu? Sprawdź aktualne informacje na temat czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy frankowej. 

Niektórych kredytobiorców do podjęcia sądowej batalii zniechęca czas trwania procesu frankowego. Tymczasem sprawy frankowe nie zawsze ciągną się latami, a ważniejsza od czasu trwania procesu jest skuteczność. Czy istnieją działania, które może podjąć kredytobiorca, aby skrócić czas oczekiwania na rozstrzygniecie sprawy frankowej? Okazuje się, że tak. 

Ile trwa proces frankowy w sądzie? — Statystyki

Z naszego doświadczenia wynika, że obecnie na rozpatrzenie sprawy frankowej w sądzie I instancji trzeba czekać od 6 miesięcy do 30 miesięcy. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na rozpatrzenie sprawy frankowej w sądzie II instancji, co może potrwać nawet 24 miesiące. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, od czego zależy czas trwania procesu frankowego w sądzie.

1. Wszystko zaczyna się od właściwej kancelarii prawnej 

Wybierając kancelarię prawną z bogatym doświadczeniem w zakresie kredytów w CHF, masz nie tylko pewność, że Twoja sprawa jest w dobrych rękach. Od właściwej analizy umowy kredytowej, poprzez profesjonalne przygotowanie pozwu i przyjęcie najlepszej strategii procesowej zależy, czy proces przebiegnie sprawnie i kompetentnie. 

2. Wiele zależy od konkretnych sądów 

Najdłużej sprawy frankowe rozpatruje Sąd Okręgowy w Warszawie, ponieważ to właśnie sąd ze stolicy jest najbardziej obłożony sprawami ws. kredytów w CHF. Warto jednak pamiętać, że warszawski sąd okręgowy specjalizuje się w sprawach frankowych i że powstał w nim wydział dedykowany sprawom kredytów w CHF. Natomiast sądy okręgowe z pozostałych miast, z reguły rozpatrują pozwy Frankowiczów szybciej i wyrok z I instancji można otrzymać nawet po pół roku. 

3. Ważny jest stopień skomplikowania sprawy

Im mniej skomplikowana jest Twoja sprawa, tym większe prawdopodobieństwo, że proces w sądzie potrwa krócej. W przypadku najbardziej skomplikowanych spraw frankowych, potrzebna jest opinia biegłego sądowego, przez co proces może przedłużyć się nawet o pół roku. 

4. Istotna jest strategia przyjęta przez bank

Linia orzecznicza kształtuje się na niekorzyść banku, dlatego bankowi nie będzie zależało na szybkim zakończeniu procesu. Może się zdarzyć, że bank będzie starał się opóźnić proces frankowy, np. poprzez powoływanie kolejnych świadków lub stosowanie innych taktyk mających na celu opóźnienie zakończenia procesu. 

Nie przegap: Dlaczego nie warto czekać na uchwałę Sądu Najwyższego ws. kredytów w CHF?

5. Czas potrzebny na rozpatrzenie apelacji

Wygrana kredytobiorcy w sądzie I instancji jest ważnym krokiem na drodze do unieważnienia kredytu, trzeba jednak pamiętać, że bank prawie na pewno wniesie apelację. Od tego, jak bardzo przeciążony jest sąd apelacyjny będzie zależało teraz, czy proces frankowy zajmie kolejny rok, czy kilka miesięcy.

Podsumowując — Ile trwa proces frankowy?

Nie ma dokładnej reguły, za pomocą której można by dokładnie przewidzieć to, ile będzie trwał proces ws. kredytu w CHF. W końcu każda sprawa frankowa jest inna, a sądy rozpatrują każdy pozew indywidualnie. Istnieje jednak kilka wypróbowanych praktyk, które pomagają Frankowiczom skrócić czas oczekiwania na zakończenie procesu. A skoro wszystko zaczyna się od wyboru właściwej kancelarii prawnej, przykładem może być E-Kancelaria, która od lat pomaga kredytobiorcom w unieważnieniu kredytów w CHF.

Zobacz także:

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Prasówka Frankowicza – 9 maja 2022

Przeczytaj naszą Prasówkę Frankowicza z 9 maja 2022 roku i dowiedz się, dlaczego Frankowicze mogą zyskiwać na wysokich stopach procentowych.

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


  *pole wymagane

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   Czytaj więcej

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    Czytaj więcej

    close-link