Home 9 Blog 9 Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

18 czerwca 2021

Czy zero zł to dużo za odzyskanie wolności finansowej? Tyle kosztuje proces o kredyt frankowy, jeśli go wygrasz. Pamiętaj, że banki to seryjni przegrani w sporach frankowych. I ponoszą koszty sądowe.

Spis treści: 

 1. Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?
 2. Ile zapłacisz kancelarii prawnej?
 3. Gdy bank przegra — zapłaci wszystkie koszty, także Twoje.
 4. A jeśli przegrasz w sądzie?
 5. Sukces w sprawie frankowej zależy od kancelarii prawnej.

Koszty procesu frankowego mogą skutecznie powstrzymać kredytobiorcę przed decyzją o pozwaniu banku. Szczególnie, gdy obawia się przegranej. Warto je poznać oraz sięgnąć do świeżych informacji prasowych. Mówią one, że 95 proc. frankowiczów wygrywa w sądach. Wtedy wszystkie koszty sprawy pokrywa bank. W tym artykule przybliżamy z jakimi opłatami wiąże się proces o kredyt frankowy.

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Część kosztów jest stała i łatwo ją policzyć. Inne zależne są od wysokości roszczeń, rodzaju sądu, który rozpatruje sprawę czy doświadczenie prawnika. Oto one:

 • Opłata od pozwu

Na mocy przepisów Ustawy o kosztach sądowych wniesienie pozwu wiąże się z opłatą. W sprawach, które dotyczą wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia na ponad 20 tys. zł, wynosi ona 1 tys. zł. Jeśli wartość sporu byłaby niższa niż 20 tys. zł, opłata wynosiłaby do 5 proc. wartości przedmiotu sporu. W przypadku pozwów w sprawach frankowych to się raczej nie wydarzy, stąd wszyscy frankowicze zapłacą 1 tys. zł.

 • Opłata za pełnomocnictwo kancelarii

Jeśli zamierzasz powierzyć prowadzenie swojej sprawy kancelarii prawnej, musisz zapłacić 17 zł za udzielenie pełnomocnictwa biegłemu prawnikowi. Opłata jest pobierana od każdej osoby, której dotyczy kredyt. Czyli, jeśli masz kredyt razem z małżonkiem, zapłacicie łącznie 34 zł. Opłatę za pełnomocnictwo trzeba wnieść na tym samym etapie, co pozew.

 • Zaliczka na poczet czynności biegłego sądowego

W trakcie procesu może zaistnieć potrzeba zasięgnięcia eksperckiej opinii biegłego. Całość wynagrodzenia dla biegłego, po zakończeniu procesu jest „przerzucana” na stronę przegraną. Jednak, aby biegły mógł zacząć wykonywać swoją ekspertyzę, trzeba wpłacić zaliczkę i jest to koszt powoda. Jej wysokość za każdym razem ustala sąd. Średnio wynosi około 2 tys. zł.

Powyższe opłaty dotyczą prowadzenia sprawy w sądzie I instancji. Gdy po wydaniu przez sąd wyroku, któraś ze stron nie zgodzi się na niego, może wnieść apelację, czyli odwołać się od nieprawomocnego wyroku. 

Tu uspokajamy — większość spraw, które się obecnie toczą, ma swój finał w sądzie I instancji. Jeśli jednak wyrok w Twojej sprawie nie będzie dla Ciebie zadowalający, zobacz, jakie koszty poniesiesz wraz z odwołaniem się od niego:

 • Opłata od apelacji

Apelacja to wydatek rzędu od 30 do 1 tys. zł. Cena, podobnie jak w przypadku opłaty za pozew, zależy od wartości przedmiotu sporu i wynosi 5 proc. od tej kwoty. Nie może być jednak wyższa niż 1 tys. zł.

Na koniec musisz jeszcze uregulować opłaty sądowe za prowadzenie sprawy. Są one zależne od wysokości roszczeń:

 • Koszty z tytułu zastępstwa procesowego

Zastępstwo procesowe to nic innego jak występowanie w sądzie w Twoim imieniu przez radcę prawnego lub adwokata. Koszt jest ten ustalany indywidualnie, ale w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. jest ustalone wynagrodzenie minimalne. Wynosi od 90 zł do 25 tys. zł, w zależności od wartości roszczenia. 

Dla przykładu, jeśli wysokość dochodzonego w postępowaniu sądowym roszczenia to:

 • powyżej 50 tys. zł do 200 tys. zł — opłata za zastępstwo procesowe będzie wynosić 5,4 tys. zł;
 • powyżej 200 tys. zł do 2 mln. zł — opłata za zastępstwo procesowe wyniesie 10,8 tys. zł.
 • Koszt wynagrodzenia minimalnego za prowadzenie sprawy apelacyjnej

Koszt ten różni się w zależności od sądu:

 • w sądzie okręgowym ­­jest to 50 proc. stawki minimalnej, a jeśli sprawę apelacyjną prowadzi inny prawnik niż w sądzie I instancji — 75 proc. tej stawki; jednak nie mniej niż 120 zł. w obu przypadkach,
 • w sądzie apelacyjnym jest to 75 proc. stawki minimalnej, a jeśli sprawę apelacyjną prowadzi inny prawnik niż w sądzie I instancji — 100 proc. tej stawki; jednak nie mniej niż 240 zł. w obu przypadkach.

Koszty z tytułu zastępstwa procesowego poniesie strona przegrana w sądzie. 

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy — koszty kancelarii prawnej

Wycena opłat dla kancelarii zawsze ustalana jest indywidualnie. Zależy m.in. od skomplikowania sprawy, czasu trwania procesu czy doświadczenia prawników, którzy zajmą się Twoją sprawą. A także samej polityki cenowej, jaką kancelaria prowadzi. Musisz założyć, że koszt pracy biegłego prawnika to przynajmniej kilka tysięcy zł.

Często sposobem rozliczenia jest tzw. success fee. Polega to na tym, że na wstępie opłacasz kwotę wstępną, a po wygraniu procesu płacisz ustalony z góry procent od roszczeń, które zasądził sąd. To dobra opcja dla osób, które nie dysponują większymi kwotami. Jeśli zdecydujesz się na takie rozliczenie, musisz założyć, że może to być np. 15 proc. od wygranej. 

Gdy bank przegra zapłaci wszystkie koszty procesu, także Twoje

To dobra wiadomość, prawda? Bank zapłaci za wszystko — od opłaty za wniesienie pozwu, powołanie biegłego, przez opłatę od apelacji (jeśli była), honorarium prawnika, aż do opłat za zastępstwo procesowe. 

Suma kosztów może być naprawdę wysoka i trudno ją określić dokładnie. Wynagrodzenie kancelarii jest ustalane indywidualnie, a koszty powołania biegłego i koszty zastępstwa procesowego zależą od decyzji sądu. Dlatego, tym bardziej ważny jest wybór właściwych osób, które pomogą Ci w uzyskaniu wyroku, który będzie dla Ciebie korzystny.

A jeśli przegrasz w sądzie?

Teoretycznie jest taka możliwość przegrania sprawy o kredyt frankowy, ale w E-Kancelarii w ogóle tego nie zakładamy. W sprawach frankowych znakomita większość jest wygranych. Sądy wiedzą coraz więcej na temat spraw frankowych i chętnie przyznają rację kredytobiorcom. 

Z bankami przegrywają ci frankowicze, którzy pomylili się w wyborze kancelarii prawnej. Wygrana zaczyna się już od złożenia doskonale przygotowanego pozwu, co jest poprzedzone wnikliwymi analizami umowy i wyliczeniami kwoty roszczenia. Liczy się też znajomość prawa bankowego, orzecznictwa sądowego i sposobu postępowania poszczególnych banków w sądach. 

Sukces w sprawie frankowej zależy od kancelarii prawnej

Jak widzisz, sukces w sprawie frankowej zależy od kancelarii, z którą nawiążesz współpracę. W E-Kancelarii pracują biegli prawnicy i ekonomiści doświadczeni w sprawach frankowych. Dlatego jesteśmy pewni swojego przygotowania do prowadzenia takich spraw sądowych, jak Twoja.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY WSPÓŁPRACY

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.

  Oddzwonimy w 30 minut

  Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

   close-link

   Oddzwonimy w 30 minut

   Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

    close-link