Home 9 Blog 9 Co zmienił wyrok TSUE w sprawach frankowych?

Co zmienił wyrok TSUE w sprawach frankowych?

22 marca 2021

Wyrok TSUE zmobilizował frankowiczów do walki o swoje prawa. Nie rozwiązał wszystkich problemów, ale wywiera interpretacyjny wpływ na orzeczenia sądów. Sprawdź jak wyrok TSUE wpłynął na sytuację kredytobiorców i czy dotyczy to także Ciebie.

Na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie polskich frankowiczów, czekali kredytobiorcy i prawnicy. Kiedy wyrok zapadł, ruszyła lawina spraw przeciw bankom.

Historia sprawy państwa Dziubaków

Prawdopodobnie każdy, kto ma kredyt we frankach szwajcarskich zna nazwisko polskiego małżeństwa, które swoją walką o unieważnienie umowy zawartej w banku przyczyniło się do zmiany sytuacji wszystkich frankowiczów.

Państwo Dziubak zaciągnęli kredyt hipoteczny indeksowany kursem CHF w 2008 r. Po wielu latach jego spłacaniapozwali Raiffeisen Bank zarzucając mu zawarcie w umowie abuzywnych, czyli niedozwolonych klauzul (sygn. akt: C-260/18). Klauzule przeliczeniowe zezwalały bankowi na swobodne ustalanie kursu franka szwajcarskiego. Działania te doprowadziły do takiego wzrostu rat kredytu, że państwo Dziubak postanowili sprzeciwić się temu procederowi.

Rozsądzenie tego sporo było na tyle skomplikowane, że sąd orzekający w sprawie, skierował do TSUE zapytanie o kwestie związane z umową kredytową. Najważniejszą niewiadomą było, czy po uznaniu, że w umowie są klauzule abuzywne, można ją uznać za nieważną.

Wyrok TSUE – dlaczego pomaga frankowiczom?

Wyrok TSUE zapadł 3 października 2019 r. i był dla państwa Dziubaków korzystny. W dalszym procesie sądowym sędzia, który prowadził sprawę kierował się wyrokiem TSUE i małżeństwo wygrało z bankiem. 3 stycznia 2020 r. zapadł wyrok w ich sprawie – umowa kredytowa została uznana za nieważną.

Wyrok TSUE wpłynął na linię orzeczniczą w Polsce. Od czasu jego ogłoszenia i wygrania przełomowej sprawy przez państwa Dziubaków wielu kredytobiorców zdecydowało się pozwać bank. Część z nich już wygrała w sądzie, a pozostali są na dobrej drodze do tego. Spośród zakończonych dotychczas spraw aż 95 proc. wygrali klienci banków.

Co zmienił wyrok TSUE?

Linia orzecznicza jaką wyznaczył TSUE niewątpliwie wywiera wpływ na orzeczenia sądów. Nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, ale TSUE nie pozostawił złudzeń co to tego, że:

  • sąd nie ma prawa wpływać na treść umowy kredytowej – po usunięciu klauzul abuzywnych nie może ich zastąpić innymi rozwiązaniami,
  • sąd ma obowiązek rozpatrzyć, czy umowa bez klauzul abuzywnych może być dalej wykonywana,
  • jeśli sąd uzna, że po usunięciu niedozwolonych klauzul z umowy, może ona obowiązywać,pozostałe postanowienia – w tym co do oprocentowania – dalej obowiązują strony.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JUŻ TERAZ – SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ

Czy wyrok TSUE dotyczy spłaconych kredytów we frankach?

Odpowiedź brzmi: TAK. Nawet jeśli masz spłacony kredyt hipoteczny w CHF nadal możesz ubiegać się w sądzie o swoje prawa i wyrok TSUE będzie miał pośrednio znaczenie w Twojej sprawie. Jeśli po analizie umowy zawartej z bankiem okaże się, że są w niej klauzule abuzywne – masz podstawy, żeby pozwać bank. Co więcej, masz duże szanse na wygraną.

Starania o unieważnienie umowy kredytowej zaczynamy zawsze od jej analizy. Kredyty frankowe w E-Kancelarii – analizą umowy zajmujemy się nieodpłatnie. Prześlij nam swoją umowę – jeśli okaże się, że są w niej klauzule abuzywne, wskażemy Ci dalszy możliwy kierunek dla Twojej sprawy.

Tutaj przeczytasz więcej o tym co możesz uzyskać na drodze sądowej

Zobacz także:

Wyślij wiadomość i otrzymaj bezpłatną analizę

Wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista wyśle odpowiedź na podany adres email.


    *pole wymagane

    Oddzwonimy w 30 minut

    Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

      Czytaj więcej

      close-link

      Oddzwonimy w 30 minut

      Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu poniżej 🠗

        Czytaj więcej

        close-link